Ah, TikTok. Szeretjük vagy utáljuk, de aligha lehet elkerülni ennek a közösségi médiaóriásnak a karmait, ha szó szerint bármennyi időt eltöltesz az interneten.
Az elmúlt néhány évben azonban többször felmerültek aggályok a platform biztonságával kapcsolatban, nevezetesen az általa gyűjtött adatokkal kapcsolatban. Mindenki tudja, hogy a „For You” oldal szinte ijesztően jól kiválogatja a szuperspecifikus tartalmakat, amelyeket a felhasználók élvezni fognak.
Most a ComicBook beszámolója szerint a Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) egyik biztosa, Brendan Carr nyílt levelet írt az Apple-nek és a Google-nek,
hogy megpróbálja elérni az alkalmazás eltávolítását az alkalmazásboltjaikból.
TikTok is not just another video app.
That’s the sheep’s clothing.It harvests swaths of sensitive data that new reports show are being accessed in Beijing.
I’ve called on @Apple & @Google to remove TikTok from their app stores for its pattern of surreptitious data practices. pic.twitter.com/Le01fBpNjn
— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) June 28, 2022
„A TikTok nem az, aminek a felszínen látszik. Nem csak egy alkalmazás vicces videók vagy mémek megosztására. Ez csak a báránybőr. Alapjában véve a TikTok kifinomult megfigyelési eszközként működik, amely nagy mennyiségű személyes és érzékeny adatot gyűjt” – írta Carr.
„A TikTok valóban mindent összegyűjt a keresési és böngészési előzményektől kezdve a billentyűleütési mintákon át a biometrikus azonosítókig, beleértve az arclenyomatokat – amelyek a kutatók szerint felhasználhatók a független arcfelismerő technológiában”.
„Ráadásul az Apple és a Google régóta állítja, hogy alkalmazásboltjaikat úgy működtetik, hogy védik a fogyasztók magánéletét és megóvják adataikat. Ezért azt kérem, hogy alkalmazzák az alkalmazásboltok szabályzatát a TikTok-ra, és távolítsák el azt az Apple App Store-ból és a Google Play Store-ból, mivel nem felel meg ezeknek a szabályoknak” – folytatta.
„Amennyiben nem távolítják el a TikTokot az alkalmazásboltjaikból, kérem, hogy 2022. július 8-ig küldjenek nekem külön válaszokat, amelyekben elmagyarázzák, hogy vállalatuk milyen alapon jutott arra a következtetésre, hogy a Pekingben tartózkodó személyek által az amerikai felhasználók magán- és érzékeny adataihoz való lopakodó hozzáférés, valamint a TikTok megtévesztő állításai és magatartása nem ütközik az alkalmazásboltjaikra vonatkozó szabályzataikba.”
Hogy ebből valóban lesz-e valami, azt még nem tudni. Ám ha így állunk hozzá, akkor lassan az összes applikációt le lehetne törölni az App Store-okból, hiszen az összes célja az adatgyűjtés.
Nem egyszer fordult velem elő, hogy megnéztem egy videót egy másik eszközön, egy olyan dologról, amit még életemben nem láttam/hallottam, és a telefonom rögtön reklámot ajánlott pont arról a dologról.
Mit gondoltok, valóban veszélyesebb a TikTok?