Meghalt Hollywood egyik legnagyobb rendezőzsenije, David Lynch

2025. január 16-án 78 éves korában elhunyt Hollywood egyik legnagyobb rendezőzsenije, David Lynch – tudatta a szomorú hírt a világgal a rendező családja Facebookon. Lynchet 2024 augusztusában diagnosztizálták súlyos emfizémával (tüdőtágulat), melyet a több évtizedes dohányzása okozhatott, de mint egy korábbi interjújában is említette, egyszerűen imádott rágyújtani, úgy elmélkedni, szerette a dohány illatát. Bár a dohányzást abbahagyta, az év végére annyira leromlott az állapota, hogy már egy rövid sétánál több mozgáshoz extra oxigénre volt szüksége, emiatt pedig az otthonát is alig hagyhatta el.

David Lynch korának egyik legnagyobb – meg nem értett – filmrendezője volt. Első saját alkotása az öt évig készült és 1977-ben bemutatott Radírfej volt, és bár a fekete humorral jócskán átitatott szürreális film ma már kultikus alapműnek számít, korában a kritikusok jelentős része negatív kritikával illették. Nem úgy, mint a második nagyjátékfilmje, a megtörtént eseményeken alapuló életrajzi ihletésű 1980-as Az Elefántember, ami összesen 8 Oscar-jelölésig jutott, amelynek köszönhetően az amerikai filmgyár legkitüntetőbb figyelmét is kivívta. Olyannyira, hogy George Lucas maga kérte fel Lynchet a Star Wars: A jedi visszatér rendezésére, amit készségesen visszautasított, helyette inkább Frank Herbert Dűnéjének adaptálásába vágott, ami ugyan megannyi rangos jelölést kapott a filmgálákon, de a mozipénztáraknál alulteljesítette az elvártakat. Ezt követően visszatért a saját műfajához és stílusához a Kék bársony című filmjével, amivel ezúttal sem robbantott kasszát, de a Radírfejhez hasonlóan hamar kultikus státuszba emelte a közönség – és máig állandó szereplője a „minden idők legjobb filmjei” listáknak.

A legnagyobb sikert azonban az 1990. április 8-án elindított Twin Peaks misztikus és szürreális horror-thriller sorozatával aratta, amivel – mind művészetileg, mind dramaturgiailag – gyakorlatilag megreformálta az akkori televíziós sorozatkészítést és történetmesélést, és megannyi nagysikerű sorozatra, filmre, könyvre és videojátékra is hatást gyakorolt. A Twin Peaks első évadának döbbenetes sikere után azonnal berendelték a majd háromszor hosszabb második felvonást is, de végül az egyre csökkenő nézettség miatt a harmadik évadra már nem újítottak Lynch-csel – aki két évvel később aztán leforgatta a Tűzz jöjj velem című Twin Peaks-előzményfilmet. A rég várt folytatásra egészen 2017-ig kellett várnia a máig hűséges rajongóknak, mikor a Showtime úgy döntött, megfinanszírozza a Lynch – Mike Frost alkotópárosnak a 3. szezont, ami végül közel olyan magasztos kritikákat kapott, mint a kultikus első évad. Ez volt David Lynch utolsó alkotása halála előtt – míg utolsó nagyfilmje a 2006-os Inland Empire volt.

A rendezőzseni munkásságát hosszasan lehetne sorolni, hiszen élete során készített animációkat, festményeket, zenéket szerzett és könyvet is írt. David Lynch elmondhatatlan hagyatékkal maga mögött távozott, kitörölhetetlen, megmásíthatatlan nyomot hagyva a modern audio-vizuális művészet és történetmesélés világában.

Borítókép: The Times

Betöltés...
Keresés
Keresés