Kiborultak a művészek azon, hogy a komoly Oscar-esélyes, Magyarországon forgatott és magyar főhös történetét feldolgozó filmben Adrien Brody magyar szövegét AI-val tették hitelesebbé.
A Magyarországon ezen a hétvégén mozikba kerülő, háromszoros Golden Globe-díjas és komoly Oscar-várományos A brutalista című film körül forrnak az indulatok, miután kiderült, hogy mesterséges intelligenciát használtak Adrien Brody, Felicity Jones és más színészek magyar akcentusának finomhangolására. A film rendezője, Brady Corbet gyorsan reagált a kritikákra – írja a Deadline.
Corbet szerint a színészei hónapokon át dolgoztak Tanera Marshall dialektusoktatóval, hogy tökéletesítsék magyar kiejtésüket. Az AI-t, konkrétan a Respeecher technológiát, csak a magyar nyelvű párbeszédek utómunkálatai során alkalmazták, hogy bizonyos magánhangzók és mássalhangzók pontosabban illeszkedjenek.
„Adrien és Felicity előadása teljesen saját. Az AI-t nem használtuk az angol nyelvű dialógusok módosítására, és a cél nem az volt, hogy helyettesítsük a színészek játékát, hanem hogy megőrizzük annak hitelességét” – hangsúlyozta a rendező.
AI az építészet és hangzás világában
Bár a kiejtés AI-s módosításai miatt eleve nagy a felháborodás szakmai körökben (a közelmúlt forgatókönyvíró és színészsztrájkjai részben éppen az AI-használat miatt törtek ki) a film zárójelenetén is dolgoztak, generatív mesterséges intelligenciával: építészeti terveket és elkészült épületeket jelenítettek meg vele. Corbet tisztázta, hogy az épületek kézi rajzok alapján készültek, nem AI-generált képekből erednek. Egyetlen kivétel a háttérben futó emlékvideó, amelyet szándékosan 1980-as évek rossz minőségű digitális renderelésének tűnő képekkel készítettek el.
A mostani felháborodás kissé érdekes, tekintve, hogy a mesterséges intelligencia filmes alkalmazása nem új keletű. Egyesek szerint ennek ellenére felvet bizonyos esztétikai és etikai kérdéseke, pedig mennyiben különbözik ez a gyakorlat attól, amikor például Rami Malek hangját igazították Freddie Mercuryhoz a Bohém rapszódiában, vagy Angelina Jolie hangját Maria Callas operaénekeséhez a Mariában?
Emberi munka az AI mögött
A brutalista esetében az a helyzet, hogy az AI alkalmazása nem munkahelyeket szüntetett meg, hanem újakat teremtett. A film analóg technológiák iránti elkötelezettsége is kiemelkedő: a 35mm-es VistaVision formátumban forgatták, és a munkálatok 18 hónapot vettek igénybe, különös hangsúlyt fektetve az emberi kreativitásra és együttműködésre.
A film Magyarországon forgott, és az A24 vette meg a jogokat a Velencei Filmfesztivál premierje után. A brutalista nemcsak a legjobb drámai filmnek járó Golden Globe-díjat nyerte el, hanem Adrien Brody és Brady Corbet is elismerést kapott. A rendező és a film további rangos díjakra esélyes – már ha nem akadályozza meg őket ebben az AI miatti közösségi médiás őrjöngés.
A brutalista Tóth László magyar zsidó építész (Adrien Brody) történetét meséli el, aki a holokausztot túlélve az Egyesült Államokba emigrál, hogy újrakezdje életét, a karrierjét és a házasságát. Miközben az ismeretlen Pennsylvania államban próbál letelepedni és várja felesége, Erzsébet (Felicity Jones) érkezését, a tehetséges építészt felfedezi egy gazdag iparmágnás (Guy Pearce).