Ez az FPS növelő alkalmazás MINDEN videokártyát és játékot támogat

Az Nvidia 2025 elején nem csak az új videokártyáit mutatta be a CES rendezvényen. Ekkor debütált a DLSS-es negyedik verziója is, mely több újdonságot is magával hoz majd. Ezek egy része azonban csak az RTX 50 széria tulajdonosait érinti. Az Nvidia nem zárja ki, hogy később akár az RTX 40 vagy RTX 30 is megkapják majd a fejlesztéseket, ám abban biztosak lehetünk, hogy egy jó fél, egy évnyi exkluzivitás borítékolható. A DLSS 4 legnagyobb erőssége egyértelműen a Multi-Frame Generation lehet majd.

A Frame Generation nem is olyan régen, 2022-ben debütált. Az Nvidia RTX 40 kártyák hozták magukkal az újdonságot. Az algoritmus lényege nagyon leegyszerűsítve az, hogy a játékok valódi képkockái közé generál nem létező képkockákat. Az AI és a gépi tanulás itt is fontos szerepet vállal, csakúgy, mint a DLSS felskálázás esetében. A funkciónak köszönhetően a játékélmény jóval simább lehet, hiszen a döcögős 45 FPS helyett akár 60-70 is lehet a végső érték. Sok esetben azonban pont, hogy alacsony képkockaszám esetén nem tud jól működni ez az algoritmus, mely a használhatóságát erősen korlátozza, főleg gyengébb masinák esetében. A Multi-Frame Generation hasonló elven működik, ám jóval több mesterséges képkockával vegyítik a valós, natív képkockákat. Mi lenne azonban, ha azt mondanánk, hogy van alternatíva a DLSS 4 által elhozott Multi-Frame Generation-re?

Íme a Lossless Scaling

A Lossless Scaling nem új fejlesztés, ám 2025 januárjában ismét extra médiafigyelmet kapott a program az Nvidia bejelentése után. Sajnos nem ingyenes megoldásról beszélünk, ám már hét euró alatt bezsebelhetjük a Steam felületén. Kezdjük is a legjobbal: gyakorlatilag bármelyik játékkal használhatjuk, gyakorlatilag bármilyen videokártyával. A generálás nem játékszinten történik, hanem egy művelettel később, így nem nyúl bele a játék motorjába a funkció. Ezért is tud együttműködni bármelyik címmel, hiszen a játékok nem is tudják, hogy „hamis” képkockákkal vegyítik az általuk megjelenített képeket.

LossLess Scaling
LossLess Scaling

A program három algoritmust támogat, melyek fejlesztésénél aktív szerepet kapott a gépi tanulás, ám lokálisan nincs szükség mesterséges intelligenciára és RT/Tensor/AI magokra. A legfrissebb, LSFG 3.0 algoritmus nem olyan régen debütált és akár háromszor annyi képkockát is kisajtol magából, mint amire alapból képes lenne a rendszerünk.

Ha felvesszük a monitorunk képét, majd visszalassítjuk a videót, akkor bizony remekül látható, hogy valami turpisság van a háttérben. Mindennapi, valós használat esetén azonban ezt nem igazán veszi észre az agyunk és a szemünk, így bátran bevethetjük az alkalmazást. Az LSFG 3 algoritmus megjelenése óta azonban az ilyen vizuális anomáliák száma is jelentősen lecsökkent, a közösség szerint igencsak nehéz fogást találni a megoldáson.

A potenciális hátrányok

Legyen szó DLSS 4-ről, az AMD megoldásairól vagy éppen a Lossless Scalingről, tökéletes megoldásról nem beszélhetünk. A Lossless Scaling legnagyobb hátránya az árcédulája. A videokártya gyártók ingyen és bérmentve szállítják az ilyen jellegű algoritmusokat, míg ebben az esetben egy egyszeri összeget mindenképp ki kell csengetnünk. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy rengeteg funkciót új hardverhez kötnek az Nvidia és AMD mérnöke is, így valójában ez sokkal-sokkal olcsóbb út lehet a minőségi játékélmény felé.

LossLess Scaling
LossLess Scaling

Szintén nem szabad elmenni az esetleges extra válaszidő mellett sem. Az ilyen jellegű algoritmusok esetében ez mindig hátrány marad, ám single player címek esetében szerencsére ez sem okozhat nagy problémát. A harmadik gyenge pont szintén inkább a technológiához kapcsolható, mintsem magához a konkrét programhoz. Ahogy a DLSS Frame Generation, úgy a Lossless Scaling működéséhez is jó, ha bizonyos képkockaszámot azért ki tud sajtolni a gépünk. 40-45 FPS környékén már jók vagyunk, magas képfrissítésű monitorok esetében pedig 60 FPS felett érdemes bevetnünk a megoldást. A DLSS 4-et még nem láthattuk teljes valójában működni, de abban biztosak lehetünk, hogy a minősége biztosan jobb lesz, mint a Lossless Scalingnek. Összegezzük is tehát a hátrányokat:

  • Nem ingyenes
  • Extra válaszidővel járhat a használata (-ahogy minden más hasonló megoldásnak is-)
  • Bizonyos, minimális FPS számot azért érdemes megütnünk
  • A DLSS 4 nagy eséllyel minőségibb végeredményt produkál (-de csak RTX 50 kártyákkal működik-)

Természetesen az előnyökről sem szabad elfeledkeznünk:

  • Minden videokártyával működik
  • Minden játékkal működik
  • Bármilyen felbontáson működik
  • Fizetős, de olcsó
  • Folyamatosan fejlődik

Ha nem rendelkezünk RTX 50 kártyával, de javítanánk a képkockáin számán, akkor mindenképp megérhet egy próbát a program használata. A Steam felületén pedig 2 óra alatti használat esetén visszatérítést is kérhetünk, így gyakorlatilag még a 7 dollárról sem kell feltétlenül lemondanunk, ha nem válna be élesben a program.

 

Betöltés...
Keresés
Keresés