Íme az ULTIMATE videokártya ranglista 2025 februárjában

Nem titok, hogy a gamer PC fejlesztésénél vagy építésénél a processzor és a videokártya típusát kell első körben megálmodnunk. Természetesen az alaplap, a memória, a háttértár vagy a táp sem elhanyagolható tényező, ám a játékok alatt mért és tapasztalt teljesítmény ennek a párosnak a nyers ereje biztosítani.

Az AMD és az Nvidia is 2022-ben fedte fel az előző generációját, így 2025 ismét izgalmas időszak lehet majd a játékosok számára. Az első időszakban szinte havonta érdemes majd készülni egy-egy új modell érkezésére. Ezek pedig egy megfelelő árcédula társaságában bizony pillanatok alatt át is rendezhetik az éppen aktuális erőviszonyokat. A dömping 2025 januárjának végén már el is startol, ráadásul a harmadik erő, az Intel is okozhat még meglepetést, ha a B580 teljesítményéből indulunk ki.

Ahogy a processzoroknál, úgy a videokártyáknál sem mindig egyértelműek a számozások, főleg, ha két konkurens terméket hasonlítunk össze. Ilyenkor nem marad más, mint a tesztek egyesével való böngészgetése, ám szerencsére a Tom’s Hardware csapata összesíti is ezeket, így jóval könnyebb dolgunk lehet, ha épp videokártyát vadászunk a számítógépünkbe. Akkor is érdemes lehet havonta ránézni a táblázatokra, diagramokra, ha éppen nem érkezett új kártya, hiszen egy-egy driver frissítés is változtathat a felálláson. Ez főleg az Intel modellek esetében lehet valós forgatókönyv, hiszen az óriáscég sokszor 10-30% extra FPS-t is ki tud nyerni az új illesztőprogram segítségével. Ezúttal a TechPowerUP RTX 5080-as tesztjére kell hagyatkoznunk, hiszen a Tom’s Hardware nem frissítette a saját adatait.

A leghasznosabb erősorrend – A videokártyák nyers ereje

A legfontosabb grafikonokkal kezdjük a felsorolást, ahol a kártyák éppen aktuális nyers teljesítményét tekinthetjük át pillanatok alatt.

1080p

1440p

4K

A fenti teszteket több játékban és több grafikus API-val végezte el a TechPowerUP gárdája. Ennek köszönhetően kiegyenlített és nem utolsó sorban igazságos körülmények között eshettek egymásnak a kártyák. Az átlagnak köszönhetően nem születtek irreális kiugrások, hiszen a kártyák gyengeségei és erősségei egyaránt megvillantak a tesztek során. Régebbi kártyák esetében továbbra is hasznos lehet a Tom’s Hardware grafikonja, mely egészen GTX 970-ig lemerészkedik:

Ray Tracing

2025 februárjának elején hét generáció képes a hardveres Ray Tracingre, így ezek szerint is rangsorolhatjuk az egyes kártyákat. Ez márciustól már 8-ra nőhet majd és talán itt olvashatjuk majd le a legnagyobb változásokat, ha megérkezik az RX 9000-es széria. Azt hihetnénk, hogy ezek a mérések nagyjából a fentihez hasonló erősorrendet állítanak fel, ám nem is tévedhetnénk nagyobbat.

1080p

1440p

4K

Jól látható, hogy egyértelműen az Nvidia viheti haza ezt a kategóriát. Az AMD csúcskártyái alig tudják felvenni a kesztyűt az éppen aktuális generáció középkategóriás Nvidia kártyáival. A vörös óriás folyamatosan igyekszik javítani a helyzeten, ám igencsak úgy tűnik, hogy az Nvidia behozhatatlan előnyre tett szert. Nagyon úgy tűnik, hogy az Intel lehet majd a második erő a zöldek mögött, ám csúcskártya hiányában ez még nem bizonyítható.

Fogyasztás játékok alatt

Régebben akár külső tápcsatlakozás nélkül is eldöcögtek a videokártyák, ám manapság már egy 600 wattos maximális fogyasztási értéken sem kell meglepődnünk. Éppen ezért ajánlott néhány pillantást vetni a kártyák fogyasztására, főleg akkor, ha limitált pénzügyi kerettel rendelkezünk és egy tápcsere már nem fér bele a videokártya vásárlása mellé.

Játszadozás alatti fogyasztás:

A fenti grafikon segítségével pár pillanat alatt elhelyezhetjük fejben is, hogy az általunk kinézett kártya milyen fogyasztással kecsegtetnek.

Ár-érték arány

Érdekességképp érdemes lehet megtekintenünk azt a táblázatot is, mely a dolláronkénti FPS értéket mutatja meg számunkra. Gyakorlatilag ez az a mutató, mely arról dönt, hogy az adott videokártya mennyire rendelkezik kellemes ár-érték aránnyal. A lista tetején találjuk azokat a kártyákat, melyek a legtöbb FPS-t adják egyetlen dollárért cserébe, míg a lista alján a legkevésbé megérős választásokat. Nem titok, hogy a flagship kártyák teljesítenek a legrosszabbul ilyen téren, ám ott azt kell megfizetnünk, hogy az adott generációban gyakorlatilag nem kapunk erősebb modelleket.

Izgalmas hónapok állnak tehát előttünk, hiszen az AMD, az Nvidia és az Intel sem fogja visszafogni magát 2025 első felében. Bár az RTX 5090 és RTX 5080 már megérkezett, az igazi videokártya-esőre kora tavasszal kerül majd sor, hiszen március végéig további 4 Nvidia és 2 AMD modell is megérkezhet, az Intel újdonságairól nem is beszélve.

Betöltés...
Keresés
Keresés