Éppen az elmúlt napokban robbant a bomba Redditen, hogy máris leégett egy RTX 5090 csatlakozója. Az új kártyák két hete sincsenek velünk, az RTX 5090 ráadásul ritka is mint a fehér holló. Az Nvidia már egyszer megszenvedte az ehhez hasonló hibajelenségeket, éppen a legutóbbi, RTX 40-es szériánál. Akkor az új tápcsatlakozó egy kicsit átalakított változatával reagáltak a problémára, ám a jelek alapján az sem volt elég. Jogosan merülhet fel a kérdés: vajon még mindig a felhasználók lehetnek a hibásak?
Der8auer neve szintén többször felmerült már az oldal hasábjain, legutóbb éppen PCIe 5.0 csatlakozók hibája okán. Ez szintén egy igazán kellemetlen hibajelenség, ám ez nem veszélyes, illetve pillanatok alatt meg is oldható. Hamar kiderült, hogy a tartalomgyártó közel lakik a fentebb említett Reddit bejegyzés szerzőjéhez, így pillanatok alatt össze is hoztak egy találkát. A cél pedig nem volt más, minthogy rájöjjenek a hiba pontos okára. Úgy tűnik, hogy sikerült is rájönni a probléma fő forrására, mely talán még az Nvidia mérnökeinek is segíthet a hiba felgöngyölítésében.
Ezért éghetnek le, olvadhatnak el az Nvidia kártyák csatlakozói
Korábban tehát a 400-500 wattok átvitelére 3 darab PCIe csatlakozót használtak a gyártók, mely összesen 3×8 (24) tűvel kecsegtetett, míg az egy darab 12VHPWR vagy 12V-2×6 csatlakozó esetében ez a szám 12/16-ra csökkent. Ez már bizony alapból azt jelenti, hogy egy-egy tűre több feladat hárul, azaz a hőveszteség is nagyobb lehet. Az elégtelen csatlakoztatás pedig tovább csökkenti a hatékonyságot, mely extra hőtermeléssel jár.
A hőkamerás felvételek felfedték, hogy az új csatlakozó 12 apró tűjén nem egyenletesen osztódik el az áramterhelés, hanem egy-egy tűre bizony irreálisan komoly munka hárul, mely elképesztő melegedéssel jár. Mindeközben pedig vannak olyan tűk is, melyek szinte langyosak sem lesznek, mert olyan kevés áram halad keresztül rajtuk. A jelenség külsős kábeleknél és gyári adapterek esetében is megfigyelhető, mely igazán aggasztó lehet a jövőre nézve. Remélhetőleg az Nvidia munkatársai is aktívan figyelik az eseményeket, ám remek kérdés, hogy ezt egyáltalán lehet-e szoftveresen javítani.
Borító/Forrás: Der8auer