MonsGeek M1 V5 gamer billentyűzet teszt – A mindenes

A MonsGeek manapság egyre nagyobb szeletet kér magának a perifériás szegmensből. A márka hazánkban is fellelhető, ám az ismertsége jelen pillanatban még nem túl nagy a hazai közösség körében sem. Papíron remek specifikációkkal és tulajdonságokkal rendelkezik a bejegyzésben megizzasztott periféria, ám manapság ritkán elégszik meg az ember a gyártók szavával.

Nézzük is, hogy mit tud éles körülmények között a MonsGeek M1 V5 VIA mechanikus billentyűzet!

Csomagolás és a nyers technikai adatok

Nem titok, hogy manapság a webáruházak korában nem igazán van jelentősége a doboznak, hiszen ezzel már csak a kibontás során találkoznak a vásárlók. Ennek ellenére bizony a doboz kialakítása, designja hozzáad a felhasználói élményhez rendesen, így nem lehet csak úgy elmenni mellette. A MonsGeek ezúttal a visszafogottabb vonalat képviseli, semmi csicsa, semmi felesleges, giccses nonfiguratív „gaming” jel nincs a dobozon és ez így van jól. A szürke és zöld színek dominálnak, emellett pedig a cég nevét és a pontos modellt is leolvashatjuk a dobozon.

A doboz kinyitása sem tartogat nagy meglepetéseket, egy kellemes MonsGeek feliratú papírlap kerül az ember szeme elé, ezt eltávolítva pedig máris a billentyűzet fogadja a vásárlókat. Szivacs öleli körül a perifériát, így nem kell attól félni, hogy szállítás közben megsérül. A billentyűzetet és a kupakokat egy műanyag is védi, biztosra akart menni a gyártó. A tartozékokat pedig egy külön dobozka rejti a billentyűzet felett.

A nyers adatok:

  • Az Akko saját márkás kapcsolói kapnak helyet a billentyűzeten, de bármilyen 5 pines kapcsolót befogad
  • Körülbelül 1750 grammos súly
  • RGB világítás
  • Többféle csatlakozási mód: 2.4 GHz vezeték nélküli, Bluetooth vezeték nélküli, USB-C vezetékes csatlakozás
  • 1000 Hz polling rate 2.4 GHz és vezetékes módon, 125 Hz Bluetooth csatlakozással
  • Gasket Mount kialakítás
  • Pillanatok alatt szétszerelhető kialakítás
  • Személyre szabható RGB
  • ISO kiosztás, de elérhető ANSI is
  • Alumínium alapokra épül a billentyűzet
  • Hangerőszabályzó tekerő, azaz knob
  • 75%-os kialakítás
  • 333 x 146 mm-es méret
  • VIA támogatás

A tartozékoknak szintén érdemes lehet néhány sort szentelni. A szokásos kábel helyett ezúttal egy „coiled”, azaz feltekert kábelt kapunk, mely szintén népszerű opció manapság, az esetek nagy részében feláras is. Itt azonban még nem ért véget a történet. Kapunk néhány pót kapcsolót is, de ezen az árszinten ez sem extra, ahogy bizony a 2.4 GHz-es vevő is kötelező adalék. Ezen felül azonban minőségi switch és keycap kiszedőt is találunk a dobozkában, ami azonban meglepő lehet az az ajándék stabilizátorok megléte. Ezeket találjuk meg a nagyobb gombok alatt, az egyéni prefenciának megfelelően pedig akár kísérletezgetni is megérheti ezek cseréjével, de a gyáriak is remekül teszik a dolgukat. Ha ez nem lenne elég, akkor pedig még keycapeket is találunk a csomagban, mellyel kicsit extrázhatjuk is az alap szürkés, feketés színvilágot.

Anyaghasználat, design

Az Akko nem bízta a véletlenre, így korunk talán legnépszerűbb kialakítása, a 75%-os szabvány mellett tették le a voksukat. Mindezt pedig a jobb felső sarokban egy tekerhető gombbal, azaz knobbal fejelték meg. Ez a kialakítás arany középút lehet a 100%-os, teljes billentyűzetek és a rengeteg gombtól megszabaduló 60-65%-os gamer billentyűzetek között. Teljes F1-F12 sort kapunk, az ESC-et sem kell keresnünk. A hazai és európai vásárlóknak külön öröm lehet, hogy nem csak ANSI, hanem ISO kialakítás is elérhető, azaz minden magyar karakter a helyén figyel, enterből is szép nagyot kapunk. Az anyaghasználat is magáért beszél. Az már árulkodó volt, hogy a billentyűzet a weboldal szerint 1750 grammos súllyal rendelkezik. Nem spórolt a gyártó semmin, tetőtől talpig alumínium borítja a billentyűzetet, mely jelentősen hozzáad a felhasználói és gépelési élményhez. Ennek megfelelően iszonyat masszív a MonsGeek M1 V5, remek fegyverként is használható, ha nem várt vendég érkezne a gamer szobába.

A gépelési élményt is több szinten segíti a gyártó. Gasket mounttal, azaz rugalmas felfüggesztéssel is készültek a tervezők, manapság ebben az árkategóriában ez már alapnak számít, nem véletlenül. Ennek a kialakításnak köszönhetően nem csak a gépelési élmény lehet jobb, de az ujjízületek terhelésén is sokan segíthet a dolog. A Wooting 80HE-vel ellentétben itt nem egy merev megoldást kapunk, itt bizony még szemmel láthatólag is működik a rugalmas felfüggesztés. A nagyobb billentyűk megtámasztásáért felelős stabilizátorok is remek minőséget képviselnek, magabiztosan teszik a dolgukat az Enter, a Backspace vagy épp a Space alatt. Állítható talpakat itt nem kapunk, körülbelül 4-6%-os szögben helyezkednek el a kupakok, azaz itt is az arany középutat célozta be a gyártó. Ezen kívül pedig a zajokat tompító szivacs(ok)ért sem kell a szomszédba menni, ahogy a műanyag alátét is alap tartozék.

Keycapeket sem kell keresgélnünk, hiszen a billentyűzet ára már ezeket is tartalmazza. Több választást is találhatunk a weboldalon, ezen a modellen a Black & Silver elnevezésűre esett a választás, de a WOB is remek opció lehet, ha valaki még letisztultabb kupakokra esküszik. Természetesen minden esetben minőségi, PBT billentyűsapkákkal érdemes kalkulálni. A Black & Silver esetében a feliratok nem fényáteresztőek, mely az RGB fanatikusoknak lehet csak hátrány.

A kapcsolók

Ezúttal nem a megszokott Gateron, Kaihl és társait kell keresnünk. Az Akko bizony saját kapcsolókban is utazik, ezeket pedig nem fél használni a billentyűzeteinél sem. A Piano Pro és a Rosewood a lineáris (ilyen a Piros/Red is) kapcsolók sorát erősíti, a Creamy Cyan a Tacticle (ilyen a Barna/Brown) táborhoz tartozik, míg a Creamy Cyan a Clicky (ilyen a Blue/Kék) sort erősíti. Ebben az esetben V3 Piano Pro kapcsolókkal érkezett a billentyűzet, mely az alábbi specifikációkkal rendelkezik:

  • Típus: Lináris
  • Lenyomáshoz szükséges erő: 45±5gf
  • Teljes lenyomáshoz szükséges erő: 50±5gf
  • Teljes út: 3.1mm
  • A kapcsoló útja az érzékelés előtt: 1.9±0.5mm

A használat során kellemesnek bizonyultak a kapcsolók, a lineáris kialakításnak köszönhetően játékok alatt is remekelt a Piano Pro, de gépelés közben sem volt hiányérzete az embernek. Ezen segít az is, hogy a kapcsolók előre kenve/zsírozva érkeznek. A nemzetközi tapasztalat azt mutatja, hogy a Piano Pro az egyik legjobban kent gyári kapcsoló, így sok esetben felesleges szétszedni és külön zsírozni azokat. Ez elég árulkodó. A rövidebb teljes út szintén jól jöhet játszadozás során, bár az aktuációs, azaz érzékelési pont nagyjából megegyezik a többi lineáris kapcsolónál megszokott 2mm körüli értékkel. A Piano, azaz a zongora elnevezést remekül tükrözi a kapcsoló színvilága is, hiszen a zongora gombjaira emlékeztető fehér és fekete színpárosítással ruházta fel az Akko a Piano Pro kapcsolót. Külön érdekesség, hogy a kapcsolókon egy RGB-fény terelő elem is helyet kapott, melynek köszönhetően még egyenletesebb és szebb lehet a billentyűzet világítása.

A szoftver és az RGB

A billentyűzet QMK/VIA támogatással is rendelkezik, mely sokak számára kapásból egy hatalmas piros pont. Nincs szükség gyári alkalmazásra, mely sok esetben gyanús .exe fájlokban kerül terjesztésre. Egyszerűen fel kell keresni a https://usevia.app/ weboldalát. Ezt követően a jobb szélső, beállítások fület kell felkeresnünk, majd a „Show Design tab” opciót bepipálni. Ekkor kapunk egy új lehetőséget a beállításokon ikon mellett, melyet egy ecsettel jelez a weboldalt. Arra kattintva a „Load Draft Definition” menüpontot kell felkeresünk, majd betallózni a gyártó weboldalán megtalálható .json fájlt.

Ezt követően már felismeri a weboldal a billentyűzetet és az első két fül is használhatóvá válik. Itt semmilyen meglepő beállítást nem találhatunk, a kötelező RGB, makró köröket futhatjuk le, illetve természetesen az egyes billentyűk és a knob viselkedését és kiosztását programozhatjuk. Egyedüli hiányként az akkumulátoridő pontos kijelzésének hiányát lehetne felróni a billentyűzetnek, jó lenne látni, hogy mennyi időnk van még a töltés előtt. Erre azonban remek alternatíva lehet a felhasználói kézikönyvben megemlített gombkombináció, melyet lenyomva a billentyűzet 0-9 közötti skálán láthatjuk, hogy hány százaléknál is jár az akkumulátor, alacsony töltöttség esetén pedig külön villogással is jelzi az alacsony szintet a billentyűsez.

Vezeték nélküli kapcsolat, akkumulátor

A korábbi bekezdésben megemlített tulajdonságok és specifikációk is magukért beszélnek, ám itt még nincs vége a történetnek. A billentyűzet bizony beépített akkumulátorral is rendelkezik, azaz vezeték nélkül is használható. Itt is két út áll a felhasználó előtt. Egyrészt ott a szokványos Bluetooth kapcsolat, melynek köszönhetően akár három eszközzel is képes együttműködni a billentyűzet, legyen szó, PC, Mac, Android vagy épp iOS rendszerekről. Pillanatok alatt válthatunk az eszközök között, azaz remek opció lehet a billentyűzet, ha párhuzamosan több gépen, esetleg gép + tablet kombináción kellene munkálkodnunk. Bluetooth-nál a 125 Hz-es polling rate és az érezhető bemeneti késés hátráltathatja a kompetitív játékot. A billentyűzet kissé érdekes megoldást választott a módok közötti váltásra, hiszen a Caps Lock alatt találjuk meg a gombot, mellyel a vezetékes és vezeték nélküli PC és Mac módok között választhatunk.

A játékosoknak azonban opció még a gyári dongle, mely 2.4 GHz-es kapcsolatot használ. Ez mindössze pár milliszekundummal növeli meg az input lagot, ráadásul az 1000 Hz polling rate-ről sem kell lemondani. Játékosoknak ennél vagy a vezetékes megoldásnál érdemes maradni, a Bluetooth sokkal inkább irodai környezetben remekelhet, ahol nem múlik egy-egy ölés pár ezredmásodperci késésen. A beépített, 8000 mAh kapacitással rendelkező akkumulátor bekapcsolt RGB-vel 86 órát ígér, míg kikapcsolt világítással az 500 óra sem elképzelhetetlen. Itt a MonsGeek tapasztalataira kell hagyatkoznunk, ám az kijelenthető, hogy valóban több napig bírja a billentyűzet bekapcsolt világítással is.

Szétszerelhetőség

Rengeteg kiegészítő érkezik tehát a billentyűzettel, ám a periféria szétbontása mindig kritikus lépés lehet sokak számára. Ha rengeteg csavaron kell átverekednie magát valakinek, nem is biztos, hogy belekezd. A MonsGeek M1 V5 egyik nagy erőssége a szétszerelhetőségében rejlik. Gyakorlatilag a knob levételével másodpercek alatt, csavarozás nélkül eltávolítható az alumínium ház felső része, melynek köszönhetően pillanatok alatt hozzáférünk a periféria belsejéhez. Nem csak a tisztítás lehet így gondtalan móka, de az egyes alkatrészeket, stabilizátorokat is pillanatok alatt cserélhetjük, javíthatjuk. Nem sok ilyen megoldással találkozunk a piacon, szerencsére az anyaghasználat sem szenvedett emiatt csorbát, így abszolút jár a piros pont itt is.

Verdikt

A MonsGeek M1 V5 nem a budget kategóriát erősíti, ám ennek megfelelően specifikációkban is magasabb szintet hozza. A legtöbb esetben az arany középútra helyezte a hangsúlyt a gyártó, miközben remek megoldásokkal is előrukkolt több esetben. A teljesítményt sem érheti csorba, ahogy bizony a vezeték nélküli képességek is magukért beszélnek. Egy igazi ezerarcú billentyűzetről beszélhetünk, melyet munkához, játékhoz is lehet ajánlani, legyen szó a hagyományos vezetékes vagy épp vezeték nélküli használati módról. Az ISO kialakítás szintén hatalmas pluszpont a hazai vásárlók számára, sajnos továbbra is ANSI hangsúlyos ez a piac.

Pozitív:

  • Prémium anyaghasználat, felépítés
  • ISO kiosztás is elérhető
  • Gyári ‘Coiled’ kábel
  • Böngészőből is használható szoftver
  • RGB világítás
  • Vezeték nélküli kapcsolat
  • Pillanatok alatt szétszerelhető
  • Rengeteg tartozék
  • 75%-os kialakítás, mely remek arany középút a 100% és 60% között
  • Cserélhető kábel
  • Egyedi kapcsolók

Negatív:

  • Kissé borsos árcédula, bár ez relatív, hiszen a tulajdonságai sem a belépő szintet erősítik
  • A beszerezhetősége nehézkes lehet hazánkban, hiszen a legtöbb bolt még nem forgalmazza a terméket, a hivatalos weboldal azonban mindenki előtt nyitva áll, extra költségek nélkül

Értékelés: 9.2/10 – Ajánlott

A MonsGeek M1 V5 billentyűzetet csak és kizárólag a gyártó hivatalos weboldalán vásárolhatod meg. IDE kattintva a konkrét termékoldalra is eljuthatsz. 

 

Betöltés...
Keresés
Keresés