A Rotten Tomatoes értékelései alapján ezek a valaha futott legjobb sci-fi sorozatok. Neked melyik a kedvenced?
A sci-fi műfaj az 1950-es évek óta óriási hatással van ránk, legendás színészeket és történeteket ismerhettünk meg. Az ilyen sorozatokat nézve csodálkoztunk rá először olyan technológiákra, amiket ma már naponta használunk, láttuk az emberiséget meghódítani a világűrt, és sokszor pusztította el a bolygónkat a mesterséges intelligencia. A fantasy-jellegű sci-fitől a kemény űrben játszódó sci-fiig a műfaj legjobb sorozatai lebilincselő karaktereket, szövevényes történetet és szívbemarkoló akciót tárt elénk. Nyilván mindenkinek megvannak a kedvencei, de most nézzük meg, mi a 10 legmenőbb sci-fi sorozat a Rotten Tomatoes kritika-gyűjtő oldal értékelései alapján.
The Expanse – A Térség
A James S.A. Corey azonos című, magyar nyelven is elérhető regényciklusának első hat regényét feldolgozó The Expanse hat évadon keresztül futott – az első három a SYFY-on, az utóbbi három pedig a Prime-on. A sorozat egy 200 év múlva esedékes jövőt mutat be, ahol az emberek gyarmatosították a Naprendszert. A Föld, a Mars és az aszteroidaöv lakói közötti többrétegű konfliktusra összpontosítva a A Térség politikusokat, kalózokat és egy független űrhajó alkalmatlan legénységét követi nyomon, miközben egy univerzumot megváltoztató fenyegetés bukkan fel. A The Expanse a Rotten Tomatoes-on 95%-os értékeléssel rendelkezik, együttesen a hat évadot tekintve. A sorozatot erős témái és kiemelkedő színészi alakításai miatt is dicsérték. A rajongók csalódottan vették tudomásul, hogy a sorozat az utolsó három könyv adaptálása nélkül ért véget. A sorozat a Prime Video előfizetéssel nézhető.
Black Mirror – Fekete tükör
A Black Mirror 2011-ben mutatkozott be a Netflixen, és eddig hat évadot élt meg. A sci-fi thriller az Alkonyzónából merít inspirációt a természetfeletti és technológiai rejtélyek körül forgó, izgalmas, önálló történeteiben. A sorozat formátumából adódóan váltakozó szereposztással győzi meg a nézőket, mint Aaron Paul, Michaela Coel, Cristin Milioti, Daniel Kaluuya, Jon Hamm, Miley Cyrus és Anthony Mackie. A sorozatot egyedi és hátborzongató történetei tették sikeressé, mivel az emberek és a technológia kapcsolatára összpontosít, ami egyre aktuálisabbá válik. Bár a kritikusok nem élvezték annyira a Black Mirror 5. és 6. évadát, mint a korábbi évadokat, a sci-fi sorozat továbbra is kiemelkedő a műfajban. A Black Mirror 7. évadának premierje amúgy 2025-ben várható. A Black Mirror mint sorozat 83%-os tetszési indexet tudhat magáénak, de a Rotten Tomatoes saját listáján a 9. helyen áll. A sorozat természetesen a Netflixen nézhető.
Stranger Things
Kevés olyan sorozat létezik, aminek utolsó, befejező évadára ilyen sokan várnak. A Stranger Things olyan izgalmakat nyújtott a nézők számára, amit kevés sorozat tud produkálni manapság. A szomorú a dologban, hogy a Netflix 2016-ban mutatta be a sorozatot, és még mindig várunk a befejezésre, lassan 10 év telt el. A sorozat egy csapat gyereket követ az 1980-as években az Indiana állambeli Hawkinsban, akik számos természetfeletti és kormányzati titkot fedeznek fel szülővárosukban. A Stranger Things kiemelkedő szereplőgárdáját Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin erősíti. A kritikusok imádják a sorozat horrorelemeit, szerethető karaktereit és vintage esztétikáját. Az olyan rémálomszerű karakterek, mint Vecna és a Demogorgon rémületet visznek a sorozatba, míg a központi szereplők kapcsolatainak alakulását a négy megjelent évadában öröm nézni. A Stranger Things 91%-os összesített pontszámot kapott a Rotten Tomatoes-on. Természetesen a Netflixen nézhető, magyar szinkronnal.
Westworld
A Westworld egy érdekes eset, mivel 2016-os premierje után a sci-fi sorozatok birodalmában nagy port kavart. Az HBO sorozata az 1973-as, azonos című film alapján készült, amelynek középpontjában egy amerikai western ihlette vidámpark áll, amit humanoid robotok laknak, és amit arra terveztek, hogy realisztikus, narratíván alapuló kalandot nyújtson a felnőtt játékosoknak. A Westworld 1. és 2. évada nagyon pozitív kritikai elismerést kapott rejtélyes cselekménye, csábító karakterei és kifogástalan stílusa miatt. A sorozat mögött álló kreatív csapat megmutatta, mire is képes. A kritikusok szerint azonban 3. és 4. évad már nem volt meggyőző. A Westworld összesített Rotten Tomatoes pontszáma 80%-on áll. Furcsa módon a sorozat már nem érhető el a MAX kínálatában, de a Prime Videón még nézhető.
Lost – Eltűntek
Amikor ez a sorozat nálunk a tévében futott, mást sem lehetett hallani, csak azt, hogy ki látta éppen az aktuális részt. Volt a Barátok közt és a Lost. Akkoriban péntekenként adták, és mindig azzal poénkodtam, hogy “ezek minden pénteken eltűnnek”. Ettől függetlenül kétségtelen, hogy a 2004 és 2010 között hat évadon keresztül futó történet elrabolta a nézőket péntek este. A sorozat egy rejtélyes szigeten rekedt repülőgép-szerencsétlenség túlélőit követi, akikkel aztán mindenféle furcsa dolog történik. Ki lehet jelenteni, hogy a Lost megtestesítette a kézzelfogható feszültséget és a bonyolult karakterfejlődést, humorral ellensúlyozva a komolyabb aspektusokat. Ráadásul a sorozat képessége, hogy a nézők folyamatosan találgatni tudtak, hogy mi történik, ami könnyedén függőséget okozhatott. A kritikusok egészen az utolsó évadig dicsérték a sorozatot, csak a befejezést nevezték csalódásnak. Ennek ellenére a Lost továbbra is a sci-fi sorozatok kiemelkedő alkotása, mivel a Rotten Tomatoes-on 86%-os eredményt ért el az összes évaddal. Jelenleg a Netflixen nézhető, de magyar szinkronra ne számíts!
Star Trek
A jó öreg Star Trek. Az eredeti sorozatot még 1966-ban mutatták be az NBC-n, és három év alatt három évadot vetítettek belőle. A Star Trek évszázadokkal a jövőben játszódik, és egy csillaghajó legénységét követi, akik különböző küldetésekre indulnak. A sorozat kétségtelenül a sci-fi műfaj ikonjává vált, köszönhetően a lebilincselő és intelligens történetmesélésnek, valamint a bájos humorának. A sorozat ráadásul optimista képet festett az emberiség jövőjéről, erkölcsi és politikai kérdéseket feszegetve. A Star Trek hatalmas sikere az 1960-as években számos további sorozat és film előtt nyitotta meg az utat. A franchise-t a kritikusok még ma is a sci-fi egyik legnagyobb alkotásaként tartják számon. A sorozat 80%-os összpontszámot ért el a Rotten Tomatoes-on. A jó hír, hogy az összes Star Trek sorozat és film elérhető nálunk is a SkyShowTime kínálatában.
Star Trek: Új nemzedék
Igen, még egy Star Trek sorozat került a listára, hiszen még mindig az értékeléseket vesszük alapul. Az új nemzedék, ami szintén elérhető a SkyShowTime-on, újjáélesztette elődje szellemiségét, és új magaslatokba emelte a sci-fi franchise-t az 1987 és 1994 között futó hét évad alatt. A 78 évvel az eredeti Star Trek sorozat után játszódó The Next Generation-ben Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Brent Spiner és Marina Sirtis alakította a USS Enterprise új karaktereit. A sorozat lenyűgözte a kritikusokat az epikus cselekményszálakkal. A Star Trek: Az új nemzedék a Rotten Tomatoes sci-fi rangsorában a 4. helyen áll, 92%-os pontszámmal.
X-akták
A jó öreg X-akták, ami sokak számára “A” sorozat volt a 90-es években. A krimi műfaját ötvözte a sci-fivel, ami hatalmas sikert aratott nálunk, Magyarországon is. Tudom, most furcsa lesz, amit mondok, de ez a sorozat egészen 2018-ig futott, annak ellenére, hogy sokan elfeledkeztek róla. A középpontban egy FBI-ügynökpáros áll, akik paranormális jelenségek után nyomoznak. David Duchovny és Gillian Anderson főszereplésével az X-akták egyértelműen elnyerte a kritikusok tetszését a lenyűgöző ügyekkel és a hátborzongató atmoszférával, ami a nézőket a képernyő elé szegezte. Bár a sorozat későbbi évadai nem kaptak olyan elismerést, mint a korábbiak, az X-akták a sci-fi műfaj egyik legfényesebb ikonjává vált. Részletgazdag és elképesztően okos forgatókönyvei tartós sikert arattak, köszönhetően annak, hogy képesek voltak kortárs témákat érinteni, miközben elsőrangú horrort és drámát produkáltak. Annak ellenére, hogy a Rotten Tomatoes listáján a 3. helyen áll, az X-akták összesített pontszáma mindössze 74%. Bár a teljes sorozat nézhető a Disney+-on, sajnos magyar szinkront itt sem kapunk.
Doctor Who – Ki vagy, doki?
A Doctor Who egy igen érdekes sorozat, ugyanis számtalan változata volt és fut jelenleg is. A történet egy földönkívüli időutazót mutat be, aki az univerzum megmentésén fáradozik. A híres Doktort az évek során olyan sztárok alakították, mint David Tennant, Peter Capaldi, Matt Smith és Jodie Whittaker. Ami a Doctor Who-t a sci-fi csúcsára emeli, az a sorozat érzelmi katarzisa és humora, valamint lebilincselő, átfogó története. A kritikusok imádták minden egyes évadát, anélkül, hogy idővel unalmassá vált volna. A sorozat tagadhatatlanul ikonikus státuszát a dráma, a komédia, a romantika, az izgalom és a fantázia mesteri ötvözésének köszönheti. A Rotten Tomatoes kritikusai körében 90%-os pontszámot ért el. A Disney+-on a 2024-es változat nézhető.
Battlestar Galactica – Csillagközi romboló
A Rotten Tomatoes szerint a Battlestar Galactica minden idők legjobb sci-fi sorozata. A sorozatot 2004 és 2009 között négy évadon keresztül futott, és az emberiség világegyetemben való túlélésért folytatott küzdelmét meséli el a Cylonok néven ismert robotok növekvő fenyegetése közepette. Akár hiszed, akár nem, a Battlestar Galactica az 1970-es évek azonos című tévésorozatának felújítása volt, ami még lenyűgözőbbé teszi az átütő sikert. A bonyolult, magával ragadó politikai és drámai szálakkal, valamint fantasy elemekkel tarkított történetével magával ragadó sorozat a műfajban. Az űropera olyan nehéz témákkal foglalkozik, mint az emberi természet, a vallás és a politikai erőszak. Fantasztikus párbeszédekkel és első osztályú színészi alakításokkal a sci-fi koronaékszerévé vált. A Rotten Tomatoes értékelések alapján ez a legjobb sci-fi sorozat. Tudomásunk szerint a Prime Videón nézhető.