Így frissítheted pillanatok alatt az ÖSSZES windowsos programod

Manapság nincs nehéz dolga annak, aki valamilyen külső alkalmazást keresgél. Rengeteg kiváló segédprogram könnyíti meg a windowsos felhasználók életét. Ezt a kategóriát erősítik a perifériák beállításaiért felelős programok, de ide sorolhatjuk a böngészőket, a VoIP alkalmazásokat és a különféle játékáruházakat is. Ezek szinte minden gépen ott figyelnek, ám vannak olyan programok is, melyeket már az egyéni igény határoz meg. Ilyen lehet egy program, amely a Stream Decket vezérli, egy nyílt forráskódú Word alternatíva, vagy éppen az OBS, ha valaki közvetítené vagy rögzítené az éppen játszott játékot.

A mobil operációs rendszerek elkényeztetik a felhasználókat, hiszen az App Store-nak és a Play Store-nak köszönhetően maguktól, szervezett körülmények között frissülnek azok. Windows környezetben ez látszólag sokkal nehezebb feladat, még ha néhány program meg is próbálkozik ezzel a saját frissítéskezelő megoldásait bevetve. Ezek sok esetben nem működnek megfelelően, így könnyedén elfeledkezhetünk az alkalmazások karbantartásáról. Sok esetben ez hátránnyal is járhat, elég csak a 7-Zip legutóbbi sebezhetőségére gondolnunk. A manuális frissítés még macerásabb lehet, hiszen akkor a hivatalos weboldalakat kell felkeresgélnünk, ellenőriznünk a verziószámokat, majd manuálisan letölteni az állományokat. Érthető, ha valaki ezzel nem akar foglalkozni, ám mi lenne, ha azt mondanánk, hogy van erre egy ütős megoldás? Sőt, mondunk még jobbat: A Windows beépített funkciója segíthet minket ebben.

Így frissítheted le pillanatok alatt a windowsos géped összes alkalmazását

A winget parancs létezését nem sokan ismerik, ez azonban talán nem is véletlen. A segédalkalmazás nem is olyan régen, 2020 májusában mutatkozott be, legelőször a Windows 10-ben. Azóta már a Windows 11 is megkapta ezt az újdonságot, de érthető okokból kevesen tudnak róla. Szerencsére a windowsos segédprogram használata nem igényel nagy felhasználói tudást, nézzük is, hogy miként tudjuk bevetni!

Az első lépés egy adminisztrátori jogosultsággal felvértezett parancssor megnyitása. Ennek előhívása nem nehéz, a Start menübe be kell gépelned a CMD vagy a Parancssor kifejezést. Ezt követően két lehetőséged is van megszerezni a rendszergazdai jogosultságot:

  • Az első találaton egy jobb klikk segítségével előhozod a további opciókat, majd itt kiválasztatod a futtatás rendszergazdaként / run as administrator opciót
  • Erre lehetőséged van jobb klikk nélkül is, ebben az esetben az Open / Megnyitás alatti futtatás rendszergazdaként opciót kell keresned a Start menüben

A legnehezebb lépéssel meg is vagyunk, ezt követően már meg is nyílik a parancssor. A további lépések még ennyi időbefektetést sem igényelnek.

windowsos winget parancs
Ezzel a felülettel találkozol majd

Az első parancsunk a

winget upgrade

lesz, melyet a fentebb előhívott parancssorba kell majd beírnod. A gépelés után egy Entert nyomva máris elindul a folyamat, a legelső használatkor el kell fogadnod a Microsoft Store szabályzatát, melyet az betű begépelésével tehetsz meg. Ha mindent jól csináltál, akkor a rendszer listázza a gépedre telepített és frissítésre szoruló programokat. A saját tesztjeink alapján jelesre vizsgázik az alkalmazás, hiszen az alap programok mellett felismeri a telepített OBS, Elgato vagy éppen WARP programokat is, sőt még az helyi AI generálásért felelős ComfyUI sem fogott ki rajta. Azt is villámgyorsan leolvashatjuk, hogy milyen verziószámmal figyelnek ezek a gépünkön, illetve azt is, hogy elérhető-e frissítés az adott alkalmazáshoz.

A winget parancs szépen visszajelzi, hogy éppen hol is tart a frissítési procedúra windowsos winget parancs
A winget parancs szépen visszajelzi, hogy éppen hol is tart a frissítési procedúra

Ezt követően a

winget upgrade --all

parancsot kell begépelnünk, hogy elinduljon a frissítési procedúra. A rendszer minden megcsinál helyettünk, szépen visszajelzi azt is, hogy éppen hol is tart. Az alkalmazások számától függően pár perc alatt végezhet is. Néhány alkalmazás esetében meg kell erősítenünk a telepítést, de teljesen automatikusan frissíti azokat is, pillanatok alatt.

Egy-két alkalmazás esetében előfordulhat, hogy azokat nem ismeri fel a Windows, de a népszerű programokat biztosan kilistázza majd. Ez a parancs sok időt spórolhat meg az átlagos felhasználóknak, ráadásul a hibajavításokat és fejlesztéseket is jóval gyorsabban elérhetik majd így. Heti egy alkalommal ajánlott lefuttatni a parancsot, így biztosan naprakész maradhat minden program. Érthetetlen, hogy a Microsoft miért nem reklámozza jobban ezt a lehetőséget, holott az utóbbi évek egyik legjobb Windows fejlesztése.

Betöltés...
Keresés
Keresés