Ezért lassulhat be az otthoni Wi-Fi hálózatod és így javíthatsz rajta

Manapság szinte minden háztartásban alapvető az, hogy valamilyen Wi-Fi router szórja a jelet. Ezt sok esetben már megoldja a szolgáltatótól kapott, ingyenes modem-router egység is, de sűrűn találkozhatunk külsős gyártótól származó routerrel is. 2025-ben már nem csak a számítógépek vagy a mobiltelefonok kívánják meg az állandó kapcsolatot, de ide sorolhatjuk az okoseszközöket és a tévéket is. Ennek köszönhetően egyre többször találkoznak különféle problémákkal, hibajelenségekkel is a felhasználók.

Nem árt azonban tudni, hogy például sebességmérést kötelező kábelen is elvégeznünk, mielőtt elkönyvelnénk, hogy megint lassú a vezeték nélküli internet. A Wi-Fi jel pár méter után már jelentősen gyengülhet, így sosem kapunk olyan tökéletes értéket, mintha kábelen mérnénk rá. A dupla méréssel pedig arra is fényt deríthetünk, hogy a belső vagy külső hálózatban van-e a probléma forrása. Ha kábelen jóval magasabb sebességet mérünk, akkor egyértelműen a vezeték nélküli hálózatunkon kell javítanunk, míg ha kábelen sem találkozunk tökéletes értékkel, akkor könnyedén lehet a modem vagy a szolgáltató hálózata a hiba forrása. Emellett pedig a Wi-Fi eszközökre írt sebességeket sem szabad készpénznek venni, hiszen ezek tökéletes körülmények között mért értékek, melyekkel nem igazán találkozhatunk a valóságban.

Nézzük is, hogy milyen problémák és okok húzódnak meg a vezeték nélküli hálózat lassulása mögött!

Régi hardver, gyors internet, sok eszköz

Régi Wi-Fi routerek
Régi routerek – WIRED

Lehet gigabites internetünk és több millió forintos eszközparkunk, ha közben a routeren spórolunk. A Wi-Fi routerek valójában aprócska számítógépek, melyek ugyanúgy rendelkeznek processzorral, memóriával és tárhellyel is, mint a nagyobb társaik. A nagy sebesség azonban megnövekedett erőforrásigénnyel jár, melyet az olcsó és/vagy régi routerek már nem tudnak kiszolgálni. Ahogy fentebb is említettük, a csatlakoztatott eszközök számát manapság már pillanatok alatt megsokszorozhatják az okosmérlegek, okosizzók, tévék, konzolok, melyek szintén  erősebb processzort és több memóriát kívánnak meg a routertől is. Ebben az esetben nincs mit tenni, érdemes új eszköz után nézelődni.

Rossz helyre került a Wi-Fi router

Jó vs. rossz Wi-Fi elhelyezés - TPLink
Jó vs. rossz elhelyezés – TPLink

Szintén tipikus okként tarthatjuk számon a router nem megfelelő elhelyezését. A ház egyik sarkába kerülő router bizony nehezen tudja kiszolgálni az épület másik felében található számítógépeket, eszközöket. Már egy-egy extra fal is jelentősen ronthat a vétel erősségén, főleg az 5 GHz-es sávoknál. Érdemes tehát a lakás vagy ház közepére helyeznünk a Wi-Fi routert, hiszen így érhetjük el a legjobb hatékonyságot.

Amikor a router túl erős

Wi-Fi szabványok
Szabványok

Gyakori jelenség az is, amikor a routeren nem spórol az ember, ám az eszközök túl régiek, így bizony az elvárt sebesség sem valósul meg. Hiába vásárolja meg valaki a méregdrága Wi-Fi 6E vagy 7 szabványos routert, ha a háztartásban található eszközök jó esetben csak a Wi-Fi 5-öt támogatják. Telefonok, tabletek és okoseszközök esetében ilyenkor csak a teljes csere jöhet szóba, a legtöbb laptop és PC esetében azonban megúszhatjuk egy USB-s vagy PCIe csatlakozós, modern Wi-Fi vevőegység megvásárlásával.

Telítettek a csatornák

Városi, sűrűn lakott környezetben sincs könnyű dolga a Wi-Fi routereknek. A legtöbb modern router automatikusan igyekszik megtalálni azt a csatornát, amely a legkevésbé telített. Előfordulhat azonban, hogy a legkevésbé telített csatornán is rengeteg eszköz bonyolít adatforgalmat, mely szintén lassú sebességekkel és hosszú válaszidővel járhat. Ez legtöbbször a 2.4 GHz-es tartományban jelentkezik, ebben az esetben érdemes lehet az 5 GHz-es sávban próbálkoznunk, ahol nagy eséllyel jóval tisztább csatornákkal találkozhat a router még városi környezetben is. Szerencsére 2025-re már az esetek nagy részében a routerek és az eszközök is támogatják az 5 GHz-es működést, ám sokszor még manuálisan kell kikapcsolni a 2.4 GHz-es sávot.

Wi-Fi jelerősítők

Xiaomi jelerősítő
Xiaomi jelerősítő

A Wi-Fi jelerősítők, azaz az Extenderek kifejezetten jó szolgálatot tehetnek bizonyos esetekben. Csodát azonban ezekkel az eszközökkel sem lehet elérni, hiszen még optimális körülmények között is harmadolhatják, felezhetik az elérhető sebességeket. Arról nem is beszélve, hogy ebben az esetben az Extender által szabvány lesz a limitáló tényező. Azaz hiába tud Wi-Fi 6-ot a gépünk és a routerünk is, egy 5-ös szabványú jelerősítővel maximum a Wi-Fi 5 határait karcolhatjuk. Ha ilyen eszköz után nézelődünk, akkor érdemes némi extra összeget is rászánni arra, hogy a háztartásban található router szabványával megegyező jelerősítő kerüljön a falra.

Betöltés...
Keresés
Keresés