Nem titok, hogy néhány évvel ezelőtt az Intel abszolút egyeduralkodónak számított a PC-s és laptopos CPU piacon. Aztán az AMD Ryzen processzorok megjelenése után már lehetett érezni, hogy némi változás köszönhet majd be. A Ryzen 5000 széria után pedig már nem is kérdés, hogy egyenrangú ellenfél a két cél. A jelenlegi gaming királyok AMD processzorok, de a Ryzen 9950X például alkalmazások alatt is sok esetben legyűri az Intel legerősebb processzorait. Nincs egyértelműen jó vagy rossz választás, hiszen a felhasználási cél is beleszól a képletbe. Az azonban biztos, hogy az Intel Core Ultra szériája remek alap a későbbi egységekre, ám a jelenlegi helyzetben nem ajánlható nyugodt szívvel.
Manapság minden nevesebb laptop gyártó portfóliójában megtalálhatunk Ryzen és Intel Coure processzorokkal felvértezett masinákat. A modellnév azonban sok esetben nem elég, hiszen rengeteg alkonfigurációt találunk megy egy név alatt. Végtelen lehetőség áll a vásárlók rendelkezésére a CPU-t, memóriát, a háttértárat vagy épp a videokártyát tekintve. Az Intel és az AMD is viszonylag közérthető számozást alkalmaz az asztali processzorok esetében. Ránézésre, csupán a számok nagyságából meg lehet mondani, hogy milyen helyet foglal el a kinézett CPU egy adott generáción belül. Aztán a 2020-as években ez teljesen megváltozott, az AMD pedig az elmúlt években gyakorlatilag teljesen megtévesztő elnevezésekre állt át. 2025-ben már AI jelű AMD laptopokkal is találkozhatunk, ám a piacon található modellek nagy részét még mindig a megtévesztő számozással felvértezett laptopok teszik ki.
„Egyszer” példa: AMD Ryzen 5 7520U vs. Ryzen 3 7440U
Hogy megértsük a problémát, érdemes lehet egy közérthető példával kezdeni a bejegyzést. Ha valaki AMD laptopokat nézeget, akkor biztosan találkozott már az AMD Ryzen 5 7520U és a Ryzen 3 7440U processzorokkal. Az magabiztosan kijelenthető, hogy az emberek 90%-a azt mondaná, hogy a Ryzen 5 7520U az erősebb modell. Miért is ne mondanák ezt? A Ryzen 5 mindig is erősebb volt a Ryzen 3-nál, ráadásul az utána következő szám is látványosan nagyobb, ráadásul mindkettő processzor a 7000-es szériát erősíti. A valóság azonban mást mutat. A Ryzen 3 7440U sokkal erősebb, két generációval újabb magokat használ. Ugye, hogy ez már így elég megtévesztő? Éppen ezért érdemes lehet megismerkedni közelebbről is az AMD számozásával.
Az AMD számozása átverés
Az AMD tehát 2022/2023-ban állt át az új számozásra. Nézzük is, hogy mit jelentenek az egyes számok a processzorok neveiben:
- Az első szám a processzor megjelenési évét takarja. Nincs köze az architektúrához vagy a konkrét generációhoz. A 2022-es és 2023-as modellek 7-es számozást kaptak, a 2024-asok pedig 8-as számozást és így tovább.
- A második szám azt árulja árulja el, hogy mely szegmensbe szánja az AMD a CPU-t. Ez Athlon Silver és Ryzen 9 közötti szám lehet.
- A harmadik szám lehet a legfontosabb. Ez azt árulja el, hogy melyik generációt is erősíti az adott processzor. Az 1-es szám a Zen 1 (+) architektúrát takarja, az 5-ös pedig értelemszerűen a Zen 5-öt.
- A negyedik száma csak 0 és 5 lehet, ez pedig az adott kategórián és architektúrán belüli helyről árulkodik. 7640U – 7645U esetében az utóbbi lesz egy kicsit erősebb modell.
- A számozást követő betűjel pedig abban lehet a segítségünkre, hogy milyen fogyasztási kategóriát tölt be a processzor. Az U például a 15-28 wattos kategóriát takarja, míg a HX-es processzorok akár 55 wattot is megehetnek. A fenti képen az e, C és HS kategóriákat is megtalálhatjuk a hozzájuk tartozó watt értékekkel.
Ezért lehet jobb a kisebb szám
A fenti információk birtokában bontsuk fel az első bejegyzésben említett két processzort:
- AMD Ryzen 5 7520U – 2022-ben vagy 2023-ban megjelent modell a hetes szám miatt – Ryzen 5 az ötös szám miatt – Zen 2 architektúra a kettes szám miatt – 15 és 28 watt közötti fogyasztás az U jelölés miatt.
- AMD Ryzen 5 7440U – 2022-ben vagy 2023-ban megjelent modell a hetes szám miatt – Ryzen 3 a négyes szám miatt – Zen 4 architektúra a négyes szám miatt – 15 és 28 watt közötti fogyasztás az U jelölés miatt.
Ez alapján már érthető, hogy miért is erősebb a 7440U, hiszen sokkal újabb és erősebb architektúrát takar a megegyező kezdőszám ellenére, mely azonos vagy akár alacsonyabb órajel mellett is könnyedén legyőzi a nagyobb számozású, ám Zen 2-es társát. Hamar kiderülhetett tehát, hogy miért is van nehéz dolgunk manapság, ha AMD processzorok kerülnek terítékre. A harmadik szám a legfontosabb jelölés, miközben az elmúlt évtizedek tapasztalatai nem erről árulkodnak.