Nem titok, hogy elképesztő részesedést kér magának a Windows a piacon. Ennek eredményeképp pedig olyan funkciói, elemei is köztudatba kerülhettek, mint például a A kék halál. Angol nyelvterületen BSOD-ként találkozhatunk vele, mely a Blue Screen of Death rövidítése. A kék halál egy olyan képernyő, mellyel a Windows felhasználók nem igazán szeretnek találkozni, hiszen akkor jelentkezik, amikor egy rendszerhibából nem tud helyreállni a rendszer. Ennek oka lehet igazából bármi, sérült háttértár, rosszul megírt illesztőprogram, hibás memória vagy komolyabb hardverhiba is.
A BSOD már a Windows 1.0 béta változatában is ott figyelt, azóta pedig minden rendszerben helyet kapott. Windows 8 óta egy szomorú emotikon is társul a kék háttér mellé, de egy QR kód is segíti a könnyebb problémakeresést. A 11-es verzió megjelenése előtt már a Microsoft próbálkozott a felület átalakításával, ám végül szinte változatlan formában érkezett meg a friss rendszerrel. Úgy tűnik azonban, hogy a cég nem adta fel a próbálkozásokat, erre utal a legfrissebb Insider változat is.
Ennyi volt, nem lesz több Kék Halál a Windowsban
A Microsoft nem is olyan régen, a március végi Insider blogbejegyzésben hintette el, hogy átalakítja az ikonikus kék halál képernyőt. Elmondásuk szerint az új képernyő jobban illeszkedik az operációs rendszer tervezési elveihez, miközben gyorsabban visszatérhetnek a munkához a felhasználók. A Windows felhasználói élménye így tovább egyszerűsödik, miközben a képernyőn megjelenő technikai információkról sem kell lemondani.

A Windows teszt, Insider verzióiban már hosszú ideje nem kék, hanem zöld színű képernyővel találkozhatnak a teszterek. Az új változat azonban a fekete hátteret kapja meg, éppen úgy, ahogy a Windows 11 megjelenésekor tervezett a Microsoft. A fekete halál sem hangzik sokkal jobban, az már biztos. Ez azonban nem az egyetlen változtatás, hiszen a hibakereső QR kód is eltűnik majd a képernyőről. A hibát leíró kódok pedig a képernyő alján kerülnek majd kiírásra, a szokásoshoz képest kisebb betűmérettel. Könnyen lehet, hogy az átlagos felhasználók csak 2025 második felében találkozhatnak majd az új, fekete és egyszerűbb képernyővel.
Forrás: PCFórum