Az Intel nem is olyan régen, 2022-ben lépett be a videokártyás színtérre. Teljesen nem volt ismeretlen számukra a terep, hiszen az Intel processzorok hosszú ideje saját grafikus magokkal rendelkeztek. Igen ám, de ezek ereje elhanyagolható volt a leggyengébb dedikált megoldásokhoz képest is. Az Intel Arc Alchemist szériája azonban kifejezetten biztató tendenciákat fedett fel az iparág számára. Az első generációval az Intel nem akart nagy babérokra törni, egy stabil alap megteremtése volt a cél. Nem is feltétlenül a hardver terén, sokkal inkább a driver és a körítés igényelt sok-sok extra munkaórát.
2024 végén aztán bemutatkozott a Battlemage széria első fecskéje, a B580. Már az első pillanatokban is látszódott, hogy remek alternatíva lehet a középkategória alján, hiszen meglehetősen kellemes árcédula társult mellé. Igen ám, de az utóbbi hetekben kiderült, hogy gyenge processzor mellett már elhasal a fejlesztés. Az ilyen videokártyákat pedig bizony nem a 9800X3D mellé szokták bepakolni, hanem az érintett CPU-k mellé. Az Intel ezzel kapcsolatban adós lesz még egy válasszal, mi pedig a B580 tesztjének elemzésével voltunk adósak. Ezúttal is a TechPowerUP méréseire hagyatkozunk, akik hosszú évek óta szállítják a konzisztens, mindenre kiterjedő tesztjeiket.
Az Intel Arc B580 alap specifikációi
Az Intel Arc B580 tehát egy második generációs, dedikált Intel GPU, mely Battlemage magokra épít. A magok száma egészen pontosan 2560, az alap órajel pedig valahol 2670 MHz-ről indul, bizonyos ‘OC’ modellek esetében azonban ez jóval magasabb is lehet. Intel azonban itt sem spórolta le a memóriát, nem elégedett meg 8 GB-tal, így 12 GB került végül a kártyára. Csatlakozókból nincs hiány, ahogy a DisplayPort 2.1 és a HDMI 2.1 szabvány is adott. Fontos adalék, hogy a tápcsatlakozó is maradt a régi, így nem kell félni a 12VHPWR-rel kapcsolatos hibajelenségektől sem.
A játékok alatti teljesítmény
1080p
1080p felbontáson 83-as átlagot tudott kisajtolni magából az új jövevény. Olyan címek között izzadt, mint az Alan Wake 2, az AC: Mirage vagy éppen a Counter-Strike 2. Ez az eredmény az RTX 3060 Ti alá, de az RTX 4060 fölé helyezi az Intel kártyáját. Egyértelmű, hogy ezen a felbontáson érzi magát otthon, FullHD esetében némi állítgatás után szinte minden játékban bőven megugorható lesz majd a 60 FPS.
1440p
1440p felbontás esetében már jóval rosszabb számokat olvashatunk le. Több játékban még itt is sikerült megugrani a bűvös 60-as értéket, ám a Wukong esetében például a 20 FPS sem volt meg. Az átlag ennek köszönhetően 62 FPS környékén tetőzött. Bizony, már itt is könnyen elfogyhat a kártya nyers ereje, ám az Intel nem is ide pozicionálta az új kártyáját.
4K
A fentiek után nem meglepő, hogy 4K felbontás esetében a 30 FPS-t sem sikerült sokszor megugrani, az átlag pedig 36 FPS környékén alakult. Hiába a 12 GB VRAM, ha közben a kártya nyers ereje már rég elfogy, melyen az extra memória sem tud segíteni.
Ray Tracing
A fentiek után érezhető, hogy nem teljesítménybajnok kártya került ki az Intel műhelyéből. Ez bizony a Ray Tracing számokon is meglátszódik, ám az is egyértelmű, hogy jóval erősebb ilyen téren az Intel, mint az AMD, hiszen közel az RX 7700 szintjét hozza a B580 pár tízezer forinttal olcsóbban. Az Nvidia szintje továbbra is messze van, de sugárkövetés alatt bizony hamar az Intel a második erő, nem pedig az AMD, bár való igaz, hogy a vörösek RX 9070 szériája biztató ezen a téren is. Természetesen azonos árszint mellett értetendő ez a kijelentés.
Az Intel Arc B580 videokártya fogyasztása
Fogyasztás terén is van még mit behoznia az Intelnek. Legyen szó akár semmittevésről, akár kőkemény játékról, az Intel egyértelmű hátrányban van az Nvidia-hoz és az AMD-hez képest is. Az RX 7600 XT és az RTX 4060 Ti például 8 wattot sem fogyaszt Idle módban, az Intel B580 azonban bőven 20 watt felett kér a tápoktól, sőt, az 50-től sem vagyunk messsze. Természetesen wattban kifejezve ez sem emészthetetlen érték, ám százalékosan bizony már igencsak nagy hátrányról árulkodik.
Verdikt
Az Intel B580 igazán vegyes nyomot hagyott a TechPowerUP tesztereiben. A kártya teljesítménye egyáltalán nem rossz, sőt, Ray Tracing alatt még az azonos árba kerülő AMD-t is könnyedén legyűri. A 12 GB VRAM szintén remek adalék, ahogy a HDMI / DisplayPort csatlakozók is a legfrissebb szabványokat támogatják. A hőmérsékleteket és a hűtés hangját illetően is remekel a kártya, az Idle fogyasztáson kell egyedül faragni, ott azonban meglehetősen sokat. A PCIe 4.0 x8 interfész is korlátozó lehet néhány esetben. A Resizable BAR bekapcsolása is kötelező, ha a maximális teljesítményt szeretnénk előcsalni a kártyából. Régebbi processzorok, alaplapok esetében lehet ez kritikus pont, vásárlás előtt érdemes utánajárni, hogy támogatja-e ezt a gamer PC-nk. Ár-értékben elég erős a kártya, ám ne feledjük, hogy a szoftveres, driveres oldalon még mindig van mit dolgoznia a cég mérnökeinek.
Képek és adatok forrása: TechPowerUP