AOC 24G42E gamer monitor teszt – 180 Hz-et mindenkinek!

Az elmúlt években egyetlen egy számítógépes iparág fejlődött folyamatosan, miközben még olcsóbb is tudott lenni. Ez pedig nem más, mint a gamer monitorok szegmense. Legyen szó akár a belépő kategóriáról, akár a luxus modellekről, mindenhol minőségi ugrást olvashatunk le. Mostanra olyan funkciók is szinte az alap felszereltséghez sorolhatóak, amelyek néhány évvel ezelőtt még úri huncutságnak számítanak. Ide sorolhatjuk a magas képfrissítést vagy éppen a minőségi IPS vagy VA paneleket is.

A Steam statisztikákból azonban hamar kiderülhet, hogy továbbra is az 1080p a legnépszerűbb felbontás a gamer felhasználók körében és bizony jó sokáig az is marad. Ráadásul a FullHD felbontást jóval könnyebb kihajtani gyengébb videokártyákkal is, így nem is kérdés, hogy sokan keresik az ilyen monitorokat. Manapság már 50-65 ezer forint környékén remek panellel, magas képfrissítéssel operáló gamer modelleket találunk. Ezúttal ennek a kategóriának az egyik legerősebb versenyzőjét, az AOC 24G42E-t izzasztottuk meg.

Doboz, tartozékok és a nyers specifikációk

Az AOC nem vitte túlzásba a doboz designját, ám jól is van ez így. Egyrészt így is minden fontosabb adatot és specifikációt megtalálunk a doboz elején, másrészt manapság az emberek jelentős része webáruházból vásárolja a PC-s perifériákat, így sokan már csak a megvásárlás után találkoznak ezekkel a dobozokkal. A dobozba több elem is védi a gamer monitort, így garantáltan sértetlenül érkezhet az új tulajdonosához.

A tartozékokat illetően szintén kellemes meglepetésben lehet részünk. Ebben az árkategóriában gyakran előfordul, hogy hiába van HDMI és DisplayPort bemenet a monitoron, kábelből csak egyet ad a gyártó. Nos, a 24G42E esetében ettől nem kell félni, hiszen mindkét típusból találunk egyet a dobozban. Ezen kívül pedig a talpra és a tápkábelre érdemes készülnünk.

A monitor nyers specifikációja pedig a következő:

  • Kijelző mérete: 23,8 hüvelyk / 60,5 cm
  • Panel típusa: Fast IPS
  • Felbontás: 1920 x 1080 pixel, azaz Full HD
  • Képarány: 16:9
  • Frissítési ráta: 180 Hz
  • Válaszidő:
    • GtG (szürkéből szürkébe): 1 ms
    • MPRT (mozgókép-válaszidő): 0,5 ms
  • Fényerő: 300 cd/m²
  • Statikus kontrasztarány: 1000:1
  • Színtér lefedettség:
    • sRGB: 129,3%
    • Adobe RGB: 91,5%
    • DCI-P3: 93,9%
  • HDR támogatás: HDR10
  • Betekintési szög (H/V): 178° / 178°
  • Adaptív szinkronizáció: Adaptive Sync technológia
  • Csatlakozók:
    • 1x DisplayPort 1.4
    • 1x HDMI 2.0
    • 3,5 mm-es audio kimenet
  • Állvány tulajdonságai: Dönthetőség: -5° / 23°
  • VESA kompatibilitás: 100 x 100 mm
  • Méret állvánnyal: 540 x 424,3 x 193,9 mm
  • Súly: 5,6 kg

Összeszerelés

Néhány évvel ezelőtt még bizony nagyon szenvedős tudott lenni egy-egy gamer monitor összeszerelése. Manapság azonban már gyakorlatilag gyerekjáték, extra csavarozgatás vagy egyéb barkácsolás nélkül is pillanatok alatt használható állapotba kerül a monitort. A monitor talpát és magát a tartó részt is egyszerűen csak össze kell pattintani, melynek köszönhetően a teljes procedúra mindössze pár másodpercet vesz csak igénybe, még nagyon óvatos felhasználók esetében sem lehet több ez néhány percnél. A stabilitáson pedig ennek ellenére sem esik csorba, így jár a piros pont az AOC tervezőinek, hiszen igencsak megkönnyítették a vásárlók dolgát.

A gamer monitor megjelenése

A monitor meglehetősen letisztult irányvonalat képvisel. A talp kialakítása is remekül sikerült, néhány gyártó az elmúlt évben erősen elment a bazári, giccses vonal felé, mely sok esetben vissza is ütött, hiszen kevésbé volt stabil az olyan jellegű megoldás. A monitor alsó részén egy AOC logót találunk, a keretek vékonyak, pár milliméteresek, így nem sok okunk lehet a panaszra. A hátoldalon szintén a cég márkajelzését találjuk meg, egy piros körrel karöltve, kicsit „gameresebb” lekerekítésekkel és durvább vonalakkal. Ebbe bizony nem igazán lehet belekötni, hamar az asztal dísze lehet a monitor. Az állvány dönthetősége -5° és 23° közé esik, mely elegendő arra, hogy mindenki a saját üléspozíciójában megfelelően tudja állítani azt. Egyedüli fájó pont a pivot mód és a magasság állításának hiánya lehet, ám a legtöbben fő monitorként használják az ilyen jellegű megjelenítőket, így ez sem reális probléma.

Portok

Korábban ebben az árkategóriában VGA és HDMI vagy DisplayPort figyelt, ám az elmúlt években ez is megváltozott. Manapság már HDMI és DisplayPort is található a megjelenítőkön, ez alól pedig az AOC üdvöskéje sem kivétel. Ha az nem lenne elég, akkor pedig egy 3.5 mm-es Jack kimenetet is találunk a monitor hátulján, melyre fejhallgatót, hangszórókat vagy egyéb hangkeltőt köthetünk. Ebben az árkategóriában ennél többet nem érdemes várnunk, az USB HUB vagy éppen az optikai kimenet az már a jóval drágább modellek kiváltsága. A HDMI a 2.0-ás szabványra épít, míg a DisplayPort 1.4-re. Ennek köszönhetően mindkét csatlakozási mód esetében kihasználható a 180 Hz-es képfrissítés, nem kell limitációra készülni HDMI esetében sem. Természetesen videokártya / alaplap oldalról is szükséges a megfelelő HDMI vagy DP szabvány támogatása, ám a modern eszközök nagy részének ez már nem kihívás.

Menü és a gombok

A monitorok menürendszere, a személyre szabhatóság sokkal fontosabb lehet, mint azt az ember előre gondolná. Ahány gamer, annyi szokás és bizony nagyon nem mindegy, hogy milyen módon lehet beállítani a monitort. A fenti képen az AOC menürendszerét láthatjuk, mely egyszerre letisztult, miközben minden információval el is látja a felhasználót. A menürendszer tetején az éppen aktívan használt portot, az aktuális képfrissítést vagy éppen a módot figyelhetjük meg. A menüben pedig gyakorlatilag az utolsó pixelig személyre szabhatjuk a monitort. Beépített célkeresztre lenne szükséged? Megoldható! Kiemelnéd a játékokban található árnyékokat? Ez sem probléma. Minden földi jóval megpakolták az AOC tervezői a monitort, így garantáltan a saját szájízére formálhatja mindenki a megjelenítőt. A teljesség igénye nélkül:

  • Több, előre meghatározott Gaming Mód közül is választhatunk
  • Kiemelhetjük az árnyékokat, így a sötétben bujkáló játékosokat is hamarabb kiszúrhatjuk
  • Bekapcsolhatjuk az Adaptive-Sync funkciót
  • Bekapcsolhatjuk az Overdrive-ot, mellyel még többet kihozhatunk a panelből
  • Ha szeretnénk, akkor természetesen a monitor fényerejét, kontrasztját és színhőmérsékletét is szabadon állíthatjuk

A menüben könnyedén lehet navigálni, hiszen a visszalépés vagy éppen az „OK” funkció is dedikált gombot kapott a kijelző alján. Sokan jobban szeretik ezt a megoldást, mint a joystickot, melynél tényleg könnyebben lehet mellényomni. Alternatív, sőt, talán jobb megoldásként felmerülhet a G-Menu alkalmazási is. Ezt IDE KATTINTVA, az AOC oldaláról pillanatok alatt letöltheted, melynek segítségével néhány kattintással konfigurálható a monitor, nem kell a menüben matatnod.

Az IPS panel és a képfrissítés

Most, hogy a körítést és a többi tulajdonságot kiveséztük, érdemes áttérni a legfontosabb részre, a panelre. A Full HD, azaz 1920×1080-as felbontáshoz a 23.8 inches képátló még teljes mértékben megfelelő (92.56 PPI-s pixelsűrűség) ám nagyobb képátlóra én már személy szerint nem szívesen mennék ilyen felbontás mellett. 27 inchen már a pixelsűrűség nem a legjobb, oda már sokkal inkább egy 1440p-s felbontás dukál. Ha valamiért azonban ragaszkodsz a Full HD-hoz, ám nagyobb méretben szeretnéd, akkor remek alternatíva lehet a monitor nagytestvére, a 27G42E jelölésű monitor.

A monitorban egy Fast IPS panel kapott helyet, mely a személyes véleményem és a tapasztalataim alapján a legjobb választás ebben az árkategóriában. A TN panelhez képest szebb színeket kapunk, miközben a VA panelek potenciális hátrányait (lassabb válaszidő, esetleges szellemkép) sem kell elviselnünk. Lehet, hogy a kontraszt egy picikét rosszabb, mint VA esetében, ám valós körülmények között ez nem észrevehető, teljesen fekete képernyőt ritkán néznek az emberek.

Az IPS panelnek köszönhetően a színhűség pazar lehet, mely nem csak játékoknál, de grafikai munkáknál vagy éppen fotófeldolgozásoknál is jól jöhetnek. Ehhez pedig társulnak a remek betekintési szögek, azaz oldalról nézve is teljesen vállalható képet kapunk. Annak ellenére, hogy a VA panelek magasabb statikus kontrasztarányt kínálnak, az IPS panelek mégis kiegyensúlyozottabb kontrasztot biztosítanak élénkebb és természetesebb képpel.

A Fast jelző sem megtévesztő a panel nevében, hiszen a képfrissítésre sem lehet panasz. A panelt akár 180 Hz-is is feltornászhatjuk, mely már kompetitív játékosok számára is elég lehet. Legyen szó FPS lövöldéről, TPS battle royale játékról vagy éppen egy igazán dinamikus, autós játékról, a monitor sehol sem hagy majd cserben. A panel mozgási elmosódás is elhanyagolható, vetekszik a saját a privát életben használt 240 Hz-es monitoroméval, így bizony ilyen téren sem lehet panasz a megjelenítőre.

Így viselkedett a gamer monitor játékok alatt

A monitort természetesen, ahogy illik meg is izzasztottam néhány játékban. Ehhez a monitor „FPS” presetjét használtam, mely extra szaturációval ruházza fel a monitort. Erre is jól ráérzett az AOC, hiszen a felhasználók nagy része előszeretettel tornássza fel a Digital Vibrance csúszkát, ha kompetitív játékra adja a fejét. Nos, erre garantáltan nem lesz szükség, ha az FPS módot bekapcsolod, így egy extra lépéstől is megment minket a cég.

A kompetitív címek közül a Fortnite, a Counter-Strike 2 és a Rocket League sietett a segítségemre. Annak idején a 120 Hz -> 240 Hz váltást még úgy ahogy megérezte a szemem és az agyam, ám a 180 és 240 között már talán vakteszten sem tudnám megmondani a különbséget. A játékok szinte lefolytak a képernyőről, illetve ahogy fentebb már említettem, semmilyen anomália nem jelentkezett a gyors kameraváltásoknál vagy egérrántásoknál sem. Azaz, nincs utánhúzás, a 180 Hz-nek köszönhetően még V-Sync/G-Sync nélkül sincs érdemi képtörés, pillanatok alatt reagál a monitor mindenre. A beépített, árnyékok fényviszonyain javító algoritmus segítségével pedig a legundorítóbb kempereket is sikerült kiszúrnom a CS2 pályákon vagy éppen a Fortnite pálya bokraiban.

AAA címekben szintén derekasan helytáll a monitor, ám ott már érdemes lehet kapcsolni a G-Sync Compatible /FreeSync megoldások valamelyikét, hogy garantáltan folyamatos élményt kapjunk akkor is, ha nincs meg éppenséggel a 180 FPS, de erről bővebben a következő bejegyzésben.

Nincs meg a 180 FPS? Az sem gond.

Valós félelem a játékosok részéről, hogy mi van akkor, ha gépigényesebb címben nincs meg a kellő FPS számuk a gamer monitor maximális képfrissítésnek kihajtásához. Nos, aggodalomra semmi ok, hiszen ekkor lépnek életbe az Adaptive Sync megoldások, azaz a FreeSync vagy a G-Sync Compatible, attól függően, hogy melyik gyártó videokártyája ketyeg a gépünkben.

Szinkronizációs megoldások nélkül minden monitor találkozhatunk a képtörés jelenségével
Szinkronizációs megoldások nélkül minden monitor találkozhatunk a képtörés jelenségével

Korábban csak egy megoldás létezett a monitor és a képkockák szinkronizációjához, ha elszerettük volna kerülni a nem kívánt képtörést. Ez pedig nem volt más, mint a szoftveres V-Sync, mely a játék képkockaszámát szerette volna hozzáigazítani a monitor képfrissítéséhez. Igen ám, de ha a megfelelő FPS szám nincs meg, akkor ez elképesztő bemeneti késéssel, azaz input laggal jár, mely nem túl kellemes jelenség játék közben, még AAA címek esetében sem, nemhogy kompetitív játékok közben. Nem véletlen, hogy sokan ódzkodtak a bekapcsolásától.

Ilyenkor jön képbe a monitor által támogatott funkció, az Adaptive Sync. Ekkor a monitor a saját képfrissítését a játékban elérhető FPS számhoz igazítja. Így nem csak a képtörés jelensége szűnik meg, de a 180 Hz-nél alacsonyabb FPS szám sem okoz problémát, hiszen a monitor lemerészkedik például 90 Hz-re is, ha a helyzet épp azt kívánja. Így bizony a játékélmény továbbra is folyamatos, vajsima lehet, miközben nem kell félni sem a képtörésről, sem pedig a bemeneti késés túlzott megnövekedésétől. A funkciót egy RTX 5070 Ti videokártya és a meglehetősen erőforrás igényes Half-Life 2 RTX játék segítségével sikerült letesztelni, tökéletesen tette a dolgát. Ha a játékban éppen 84 FPS volt, a monitor is azon a frissítésen futott, ha pedig éppenséggel magasabb értéket tudott kisajtolni magából a kártya, akkor a megjelenítő is ment utána szépen. A modern mérések rámutatnak, hogy a G-Sync Compatible / FreeSync opciók bevetése minimális vagy zéró input lag növekedéssel jár csak, így bátran bekapcsolhatod.

Verdikt

Az AOC 24G42E gamer monitort az elmúlt hetekben 50 ezer forint alatt is el lehetett csípni, de szinte mindig találhatunk 60 ezer alatti akciót. Néhány éve ezért cserébe egy 60 Hz-es, lassú, TN paneles monitort emelhettünk csak le a boltok polcairól. A monitor tökéletes belépő lehet a magas képfrissítésű megjelenítők kategóriájába, anélkül, hogy komolyabb összeget rá kellene szánni. Attól sem kell félni, ha egy adott játékban nincs meg a 180 FPS, hiszen ezt az Adaptive Sync megoldások tökéletesen lekezelik ezt. Az IPS panel remekül tette a dolgát, a 300 cd/m2 fényerő még világos szobában is jól használható, miközben a bemeneteket illetően sem válogatós a gamer monitor. Nehéz ennél jobb ajánlatot találni manapság, ha valaki magas képfrissítésű, 1080p-s monitorral szemez. A 240 és afeletti képfrissítés már lehet, hogy tényleg csak a hardcore kompetitív játékosoknak éri meg, ám a 60/75 Hz-ről mindenkinek érdemes lehet felugrani 144-180 Hz környékére. Még a Windows ablakok mozgatása közben is észrevehető az ugrás, nem hogy játékok alatt. Manapság ezt szinte (komolyabb) felár nélkül tehetjük meg, így nem érdemes sokat kivárni.

Pozitív:

  • Magas, 180 Hz-es képfrissítés
  • Remek IPS panel
  • Nagyon könnyű összeszerelhetőség
  • HDMI és DisplayPort bemenet
  • Fejhallgató/hangszóró kimenet
  • Minden földi jóval telepakolt, de közérthető menü
  • Dedikált gombok, nem egyetlen egy joystickkal kell vezérelni a menüt
  • VESA kompatibilitás

Negatív:

  • USB hub még elférhetett volna rá, ám ebben a kategóriában ritkán találkozni olyannal
  • Pivot mód és magasság állítás nem elérhető a gyári állvány segítségével, de ez is csak szőrszálhasogatás, hiszen fő monitorként nem sok jelentősége van ennek

Az AOC a 24G42E a fentebb kielemzett specifikációnak és a remek ár-érték arányának köszönhetően egy jól megérdemelt 9/10-es pontszámot kap, nehéz volt fogást találni rajta ezen az árszinten. 

 

Betöltés...
Keresés
Keresés