Szépen lassan elérkezünk az év azon szakaszához, ahol bizony az idő már egyre jobbra fordul és egyre melegebb a hőmérséklet kint és bent is. Ez pedig bizony hatással van a számítógépünk alkatrészeire is. Ha az elmúlt évekből indulunk ki, akkor ismét kánikulában gazdag hetekre érdemes készülni. Ilyen környezet mellett bizony már az is előfordulhat, hogy az alapból a határon táncoló komponensek és az azokon található hűtők nem bizonyulnak elegendőnek. Éppen ezért már a nyári meleg előtt érdemes lehet felkészülni erre, hogy ne kelljen kapkodni, ha megérkezik az első 30 fokos nap. Ezúttal egy fokkal mélyebben is elmerülünk a CPU hűtők világában, hiszen rengeteg tévhit vagy éppen félinformáció is körüllengi a témát.
A CPU folyadékhűtés mindig is izgatta az emberek fantáziáját, ám a 2000-es évek elején kezdett fellendülni az erre épülő iparág. Akkor azonban még csak drága, körülményesen összerakható, úgynevezett épített vízhűtésekkel találkozhattunk. Manapság azonban bárki leemelhet a virtuális polcokról egy úgynevezett, AiO folyadékhűtést. Az AiO rövidítés az „All-In-One”-t takarja, a készen vásárolt rendszerben megtaláljuk a radiátort, a pumpát, a csöveket és a processzora helyezendő blokkot is.
Teljesítmény és zaj
Sokan úgy képzelik el a folyadékhűtéseket, mintha egy teljesen más szintet képviselnének. A valóságban azonban sokszor fej-fej mellett állnak egymáshoz képest a léghűtések és az AiO megoldások.
A Gamers 2024 júliusában publikált tesztje hamar rámutatott, hogy a maximumon pörgetve valóban a folyadékhűtések vihetik haza a virtuális aranyérmet, ám a különbség még egy 250 wattos Intel CPU alatt is kimerül pár fokban. 100%-os sebesség mellett jól teljesítettek a léghűtők, de azt is leolvashatjuk, hogy az elmúlt években halkabbak lettek a folyadékhűtések is. Ha teljesen kiengedjük az egységen található ventilátorokat, AiO esetében a pumpát, akkor a teljesítményszint és a zajszint is nagyjából azonos szinten mozog mindkét nagy szegmens esetében. Győztest azonban hirdetni kell, így a csatát az AiO-k nyerték, de nem 10-20 fokkal, hanem az átlagokat tekintve 5 fokkal.
Érdemes azonban ránézni egy olyan mérésre is, ahol nem 100%-os ventilátorok mellett jártak az egységek, hanem azonos zajszintre lőtték be őket. Ahogy várható volt, itt már ki is jött az AiO hűtők ereje. Az Arctic üdvöskéje közel 10 fokot vert a Noctua legerősebb léghűtésére azonos zajszint mellett. A fenti mérésekből megtudhattuk tehát, hogy a minőségi lég és AiO hűtők közül bátran válogathatunk, ám azonos zajszint mellett valóban hatalmas előnye lehet az AiO megoldásoknak. Ha nem zavar a zaj és a 100%-os ventilátorfordulat, akkor azonban elenyésző, 5 fok alatti különbségekre érdemes csak készülni.
Vízhűtés, folyadékhűtés, avagy az AiO előnyei, hátrányai és néhány ajánlott modell
Az AiO kategórián belül vannak jól és kevésbé jól sikerült példányok. Érdemes ilyenkor átböngészni a szakértői fórumokat, ahogy bizony egy-egy Reddit keresés sem ördögtől való. A folyadékhűtés mellett szól a letisztult kinézet, a jobb teljesítmény azonos zajszint mellett és bizony az extrák is. Ide sorolhatjuk manapság az RGB fényeket, de szélsőséges esetben egy-egy telefon méretű OLED kijelzőtől sem ijednek meg a gyártók. Hátrányként az extra felárat, illetve a mozgó alkatrészekből eredő nagyobb meghibásodási arányt róhatjuk fel az AiO megoldásoknak.
Előnyök:
- Letisztult kinézet
- Jobb személyre szabhatóság (fények, kijelző stb.)
- 200 watt teljesítmény felett már egyértelműen jobb a teljesítményük a léghűtéshez képest
- Alapvetően halkabbak, de a teljesítményük is jobb azonos zajszint mellett
- Szellősebb maradhat a gépház, jobb lehet a többi alkatrész körülötti légáramlás
Hátrányok:
- A mozgó alkatrészek miatt a meghibásodási arány rosszabb
- Az ár-érték arány is sok esetben rosszabb
- A nagy radiátorokhoz megfelelő méretű gépház kell
- Potenciális szivárgás, bár egyre kevésbé gyakori ez
2025 tavaszán ajánlott példányok:
- Ár-érték bajnokok: Arctic Liquid Freezer III 240/280/360/420
- A piac egyik legjobbja: Lian Li Galahad II (Lite) Performance 360 / Montech HyperFlow Silent 360
- Budget: Deepcool Gammaxx L240 V2
- Ha kell a kijelző: Deepcool Mystique 360, NZXT Kraken és Kraken Elite széria
- Extra tipp: A 120-as AiO hűtőket lehetőleg kerüljük, egy jobb(an teljesítő) léghűtő kijöhet az árukból, egyedül ITX buildekben, szűkös hely esetén érdemes bevetni őket
A léghűtés előnyei, hátrányai
Ha az AiO nem csak jobb, de több teljesítményre is képes, akkor miért is nem tűntek el még a CPU klasszikus hűtők? Ennek is megvan a maga oka. Gyakorlatilag elpusztíthatatlan komponensekről beszélhetünk, a legrosszabb esetben a ventilátort kell lecserélni néhány évente. Ráadásul vannak igazán jó árcédulával operáló példányok, melyeknek köszönhetően az ár-érték arány is remek ebben a kategóriában. Klasszikus hátrányként a nagyobb helyigényt és az esetleges ormótlanabb kinézetet lehet csak felróni, illetve azt, hogy azonos zajszint esetén némileg kevesebb teljesítményre kell számítani.
Előnyök:
- Elpusztíthatatlanok, hosszú évekig, több generáción átívelve is szépen teszik a dolgukat
- Maximum a ventilátor tud csak elromlani, ha nem éri fizikai behatás
- Remek ár-érték arány
- Rengeteg méret, opció
Hátrányok:
- Azonos zajszint esetén rosszabb teljesítmény
- Azonos teljesítmény esetén sokkal hangosabbak
- Figyelni kell a hűtőbordák magasságára, de a RAM-ok magassága is zavaró tényező lehet
- Bizonyos fogyasztás/teljesítményszint mellé már nem elég
- Az igazán erős léghűtők már az 1 kilogrammos súlyt is átléphetik, ormótlanul nézhetnek ki kisebb gépházakban
2025 tavaszán ajánlott példányok:
- Ár-érték bajnok a felső kategóriában, a Noctua D15 harmadáért: Thermalright Peerless Assassin 120 SE
- Az örök klasszikus bestia, ám kicsit túlárazott a 2024-es/2025-ös felhozatalban: A pár hete megújult Noctua NH-D15S G2
- Szintén kiemelendő, top kategóriás hűtők: Deepcool Assassin III / IV , Scythe Fuma 2 Rev. B, Be Quiet! Dark Rock Pro 4, Deepcool AK620
- Az arany középút: DeepCool AK500
- Ár-érték bajnok a középkategóriában: Endorfy Fortis 5
- AMD Threadripperre: Noctua NH-U14S
- Abszolút budget kategória, 10 ezer forint alatt: Arctic Freezer 36
Vízhűtés vagy léghűtés?
A fenti okfejtésből hamar rájöhetünk, hogy egyértelmű válasz erre a kérdésre nincs. Remek CPU léghűtőket, AiO folyadékhűtéseket választhatunk manapság. Az átlagos felhasználó számára nem létezik egyértelműen tökéletes döntés, az egyéni preferencia és a körülmények dönthetnek a válaszról. Ha fontos a letisztultság, a potenciálisan alacsonyabb zajszint és egy felső kategóriás processzort kell megzabolázni, akkor az AiO hűtő jobb lehet. Ha a gépházban kényelmesen elfér egy nagyobb léghűtő és a megbízhatóság a legfontosabb számodra, akkor bátran választhatsz a léghűtők közül is. A fenti előnyök, hátrányok ismeretében azonban sokkal könnyebben dönthet az ember.