Ilyen RAM-ot válassz az AMD processzorodhoz

Legyen szó újgenerációs AMD vagy éppen Intel PC-ről, egy dologban biztosak lehetünk. Az új alaplapok már csak DDR5 memóriákat fogadnak be, az Intel is szakított a DDR4 támogatással a 15. generációtól. Az AMD-nél pedig nem is kérdéses, hiszen a Ryzen 7000 széria óta kizárólagos támogatást élveznek a frissebb, DDR5 modulok. Az első időszakban ez igencsak megnehezítette a felhasználók dolgát, hiszen komoly felárral kellett kalkulálni a memóriák esetében is. Szerencsére manapság már ez egyre elanyagolhatóbb.

Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 5600MHz KF556C36BBEK2-32
Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5 5600MHz KF556C36BBEK2-32 – Árukereső

Míg a kezdeti időszakban akár 80-90 ezer forintot is elkérhettek egy 5600 MHz-es, 32 GB-os párosításért, addig manapság ez már 40 ezer alatt is megkapható. A DDR4 memóriákból 20-25 ezer forint környékén akaszthatunk le azonos kapacitású kitet, így azért némi felárra még mindig érdemes számítani. Idő közben aztán megjelentek aztán az egyre nagyobb órajelű, egyre kisebb időzítésű és egyre furább méretű példányok is. Nehéz kiigazodni a mostani felhozatalon, ráadásul az sem mindegy, hogy mennyi előnnyel járhat egy jóval gyorsabb, de jóval drágább RAM.

Ezekre az értékekre figyelj, ha RAM-ot vásárolsz

Legyen szó DDR5 vagy DDR4 memóriákról, van néhány alap specifikáció, amire érdemes odafigyelni. Az első dolog az órajel lehet, melyet MHz-ben adnak meg a gyártók. Ez DDR5 esetében valahol 4800 MHz-ről indul, de egészen 8000 MHz fölé is felmerészkedhet. A valóságban ezeket MHz helyett MT/s jelöléssel illene jelölni, hiszen a MHz megnevezés pontatlan, ám annyira beleégett ez a köztudatba, hogy a legtöbb gyártó a MHz-nél maradt. Minél nagyobb ez az érték, annál jobb.

Órajel/sebesség, időzítés, kapacitás és EXPO támogatás - Ezt minden RAM adatlapján megtalálod
Órajel/sebesség, időzítés, kapacitás és EXPO támogatás – Ezt minden RAM adatlapján megtalálod

A második legfontosabb az időzítés lehet. Ezt CL rövidítéssel és egy vagy több számmal szokás jelölni, ám általában az első szám lényeges, főleg az átlagos felhasználóknak. Ebben az esetben a minél kisebb értéket kell keresni. Itt is meglehetősen sokrétű a felhozatal, CL26-tól egészen CL38-ig találhatunk memóriákat. A harmadik fontos tulajdonság a kapacitás lehet. Ezen nem érdemes sokat magyarázni, hiszen a legtöbb modul a 16, 32, 64 GB-ot kapacitást erősíti, ám megjelentek már non-bináris, 48 és 96 GB-os modulok is. Érdemes lehet még az „EXPO” szót is keresgélni, hiszen ez arra utal, hogy a memória rendelkezik direkt AMD processzorokra tervezett előbeállítással is. Ennek köszönhetően egyetlen egy BIOS/UEFI kattintással élvezhetjük a papíron már tuningnak minősülő sebességeket.

Ilyen memóriát válassz AMD mellé

Most, hogy már tisztában vagyunk a legfontosabb specifikációkkal, érdemes lehet azt is megnézni, hogy ár-érték arányban mennyit adhatnak hozzá a drágább RAM-ok AMD platformon. Szerencsére a TechSpot munkatársai ezt megtették helyettünk, több árkategóriát vizsgálva.

A 6000 MHz (MT/s) és CL 30 párosítása már mérhető előnyökkel jár RAM
A 6000 MHz (MT/s) és CL 30 párosítása már mérhető előnyökkel

Nyolc játékban, egy RTX 4090 és egy RTX 5090 mellett izzadtak a memóriák. A legolcsóbb, 5600 MHz-es, CL38-as memóriák mellett a csúcskategóriát egy 8000 MHz-es, CL38-as kit képviselte, több köztes opcióval megtűzdelve. Ahogy azt sejteni lehetett, a Zen 4 ajánlás az elmúlt években sem változott. Azaz legyen szó bármilyen AM5 foglalatos AMD processzorról, érdemes lehet belőni az arany középutat.

Ez pedig továbbra is a 6000 MHz (MT/s) órajel, CL30-as időzítéssel párosítva. Kapacitásból szintén nem érdemes már 32 GB alá menni, hiszen a 16 GB is szűkös lehet már bizonyos játékok esetében. 

Természetesen egy 8000 MHz-es RAM néhány százalékos extra előnyt hozhat, ám közel dupla árért cserébe ez nagyon nem éri meg. Arról nem is beszélve, hogy 8000 MHz-es sebességet már nem is mindegyik Ryzen CPU memóriavezérlője bírja lekezelni, míg a 6000 MHz-el az esetek 99%-ában nem lesz probléma.

A 6000 MHz-es, CL30-as specifikációval felvértezett memóriák nem járnak jelentősebb felárral, ám már mérhető extra teljesítményt adhatnak az olcsóbb/lassabb modulokhoz képest. Ez alkalmazásokra és játékokra is igaz. Manuális finomhangolással pedig még jobb eredményt érhetnek el a vásárlók, ám ez természetesen már sokkal több hozzáértést és nem utolsó sorban türelmet kíván. A jövőben remek vételek lehetnek majd a szintén 6000 MHz-es, de már CL26 időzítésű memóriák, ám azokat még nyugodt szívvel nem lehet ajánlani a borsos árcédulák miatt.

Betöltés...
Keresés
Keresés