Az elmúlt években sokféle gamer billentyűzet megfordult már nálam. 60%-os, 65%-os, TKL vagy éppen 100% közeli kiosztással felvértezett perifériák pihentek az asztalon, de a kapcsolókat illetően is színes volt a felhozatal. Volt azonban egy közös pont ezekben a billentyűzetekben. Bár a fő layout ISO volt, azaz minden billentyű megvolt egy magyar kiosztáshoz képest, a kupakok UK vagy éppen német kiosztással voltak ellátva. A hazai AVAX azonban gondolt egy merészet és beléptek a gamer billentyűzetek szegmensébe, több, teljesen magyar kiosztású és magyar fejlesztésű billentyűzettel. Ez papíron remekül hangzik, nézzük is, hogy mit mutat a valóság az AVAX GM03 esetében.
AVAX
Az AVAX márka 2019-ben jött létre, akkoriban egy fülhallgatóval kezdték el felmérni, hogy milyen is a saját gyártás, mire kell figyelni, hogyan kell neki indulni. Ez volt az AVAX EP330. Aztán 2023-ban jött a nagyobb elhatározás és akkor kezdték felépíteni szélesebb termékkínálattal a portfóliót. Kezdetben leginkább mobiltelefon kiegészítőket pl. powerbankot, töltőket, kábeleket találhattunk meg a portfólióban, aztán ezt követték az adapterek, a HUB-ok és bejegyzésünk főszereplője, a billentyűzetek. A céljuk nem más, minthogy a felső-középkategóriás minőséget hozzák, mindezt pedig remek ár-érték aránnyal. A gamer billentyűzetek már egyértelműen a nemzetközi, nagyobb márkákkal hivatottak versenyezni, de hamarosan gaming egerek és más, gaming eszközök is érkeznek majd a portfólióba.
Doboz, nyers specifikáció
Az AVAX már a dobozzal meggyőzött. A doboz fekete és fehér színekre épít, ezt egyedül a billentyűzet képe töri csak meg. Nincsenek giccses vagy túltolt gamer vonalak, néhány gyártó sajnos képes elmenni abba az irányba is. A doboz elején megismerkedhetünk a billentyűzettel és a legfontosabb specifikációkkal, míg a hátoldalon a billentyűzet robbantott képét és a kapcsolók jellemzőit találhatjuk meg. Az biztos, hogy néhány perc alatt szinte mindent megtudhatunk a billentyűzetről, melyért jár a piros pont.
A doboz kibontása után szintén kellemes meglepetés fogadhatja a vásárlót, hiszen a billentyűzet több szinten is védve van az utaztatások körülményeitől. Oldalról két szivacs öleli körbe, de egy extra műanyag fedő is került a billentyűzetre, hogy garantáltan sérülésmentesen érhessen oda a potenciális vásárlókhoz. A tartozékokat tekintve nem kell semmi extrára számítani, a szokásos keycap/switch kiszedő és a gyári, braided USB Type-C lapul a csomagban.
Az alábbi nyers specifikációra érdemes készülni:
- Gasket Mount kialakítás
- 98%-os méret
- Teljesen magyar kiosztás, magyar kupakokkal
- TFT kijelző
- Outemu Barna / Piros kapcsolók
- Előre kent, azaz lube-ozott kapcsolók
- Cserélhető, azaz hot-swap kapcsolók
- Saját szoftver
A felépítés, design, RGB
A GM03 tehát egy 98%-os billentyűzet. Ennek köszönhetően szinte minden billentyűt megtalálunk a periférián, ám kicsit kompaktabb formában, mint a teljes, 100%-os kiosztás esetében. Ez remek választás lehet azoknak, akik nem tudnak lemondani a numpadról, ám spórolnának pár centi helyet az asztalon. Első ránézésre két adalék is feltűnhet. A billentyűzet jobb felső sarkában egy knobot, azaz fizikai tekerőgombot találhatunk, míg az F12 és Del billentyűk között egy TFT kijelző tetszeleg. Ezekkel később részletesen is megismerkedhetünk, hiszen szorosan kapcsolódnak egymáshoz.
A design letisztult, kellemes műanyag keret öleli körbe a billentyűzetet, melyet szintén sokan favorizálnak a teljesen csupaszon álló kupakokhoz képest. A billentyűzet dőlésszöge három lépésben állítható a periféria alján található lábaknak köszönhetően, így garantáltan megtalálhatja bárki a számára kényelmes pozíciót. A billentyűzet nagyon kellemes RGB világítással rendelkezik, a fényereje kiemelkedően magas, talán csak az Xtrfy billentyűzetek (vagy jóval drágább perifériák) esetében találkoztam hasonlóval, abszolút jár a piros pont a gyártónak. A billentyűzetsapkák shine-trough kialakítást kaptak, azaz az RGB fényt átengedik, így igazán remek vizuális élménnyel szolgál a GM03. Egy nagyon megvilágított irodában vagy szobában sem vall szégyent a beépített világítás, sötétben pedig nagy eséllyel még kicsit vissza is kell fogni a 100%-os értékről. Az ESC helyén egy „AVAX” mintázatú keycap kapott helyet, ez is ügyes easter egg.
Az anyaghasználatot illetően sem érheti kritika a billentyűzetet. A GM03 műanyag elemekkel operál, ám ez nem meglepő, hiszen ezen az árszinten egyáltalán nem elvárható a fém keret. A használt műanyag azonban jó minőségű, ennek köszönhetően pedig nem recseg, nem ropog használat alatt a billentyűzet. A kupakokat szintén nem érheti panasz, olyan borítást kaptak, melynek köszönhetően kevésbé csúszkál az ujjunk a billentyűzeten, így egy igazán izzasztó helyzetben sem kell attól félni, hogy hirtelen rossz gombot nyom le az ember. A billentyűzet hátulján egy USB-C csatlakozó figyel, nem fix kábelezésű, így bizony attól sem kell tartani, hogy megtörik a kábel, hiszen pillanatok alatt cserélhető.
Kialakítás, kapcsolók
A gépelési élményt is több szinten segíti a gyártó. Gasket mounttal, azaz rugalmas felfüggesztéssel is készültek a tervezők, a billentyűzet árkategóriájában ritkán találkozhatunk ilyesmivel. Ennek a kialakításnak köszönhetően nem csak a gépelési élmény lehet jobb, de az ujjízületek terhelésén is sokan segíthet a dolog. Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a feszesebb gasket mount kialakítások közé sorolható a billentyűzet, ám így is remek adalék lehet a mindennapi munka és a játszadozás során.
A GM03 kétféle kapcsolóval vásárolható. Mindkét esetben Outemu gyártmány kerül a kupakok alá, a piros és a barna színvariációkból. Ránézésre pedig az is remekül látható, hogy a „BOX” variánsokból válogatott a gyártó, melynek köszönhetően kevésbé billeg a kapcsoló és az azon található kupak, mely szintén a gépelési élményen javíthat. A Piros változat teljesen lineáris, azaz nem jár érzékelhető visszajelzéssel, ha elértük az érzékelési pontot. A Barna opció esetében egy minimális visszajelzésre érdemes készülni az érzékelési pontnál, ám ez nem jár akkora hanghatással, mint a clicky, Kék kapcsolók.
A piros kapcsoló esetében az alábbi tulajdonságokra érdemes tehát készülni:
- Karakterisztika: lineáris
- Lenyomáshoz szükséges erő: ~60 +- 10 gf
- Teljes út: 4 mm
- Érzékelési, azaz aktuációs pont: 2 mm
- 50 millió leütést is bírnak a kapcsolók
- Előre kent, azaz lube-olt
Az utolsó pont szintén remek hír, hiszen az előre olajozásnak, kenésnek köszönhetően jóval simábban járnak a kapcsolók, melyek szintén hozzátesznek a gépelési élményhez. Ez bizony érezhető is volt a mindennapok során, legyen szó akár játékról, akár munkáról. Ebben az árszegmensben gyakran „recésnek”, akadozósnak hathatnak a kapcsolók, ám a kenésnek köszönhetően erről bizony itt most szó sincs.
Kijelző
El is érkeztünk talán a legizgalmasabb ponthoz. Az F12 gomb mellet tehát egy aprócska kijelző várja a vásárlókat. Több funkciót is betölt a TFT megjelenítő, hiszen segítségével a billentyűzet tulajdonságait állíthatjuk, anélkül, hogy driverben kellenne matatni. Ide sorolhatjuk a fényerő állítását, az adott RGB effekt kiválasztását és egyes effektek sebességét. A navigációban a fentebb már említett tekerő, azaz knob siet a segítségünkre, így pillanatok alatt váltogathatunk a menüpontok között. Ha szeretnénk, akkor pedig a rendszer hangját is állíthatjuk, de ennek segítségével léptethetünk a kijelzőmódok között is.
Papíron bizony ez is remekül hangzik, ám sok gyártó itt bizony már elvérezne. Korábban is találkozhattunk már hasonló megoldásokkal egy-két billentyűzetnél, ám azok lassúak voltak, így inkább szenvedés volt a használatuk. Nos, az AVAX GM03 esetében ettől nem kell tartani, villámgyorsan navigálhatunk az egyes menükben és almenükben, egy pillanatra nem akad meg a billentyűzet saját kis menürendszere. Ezt a fenti videó is remekül bizonyítja. Ha éppen nem a beállításokat nézegetjük, akkor beállíthatunk egy GIF fájlt is a kijelzőre, de egyszerű állapotjelzőként is funkcionálhat a TFT megjelenítő az éppen aktuális idővel karöltve.
Szoftver
A kijelző és a knob segítségével tehát driver nélkül is állítható rengeteg dolog, ám a szoftverről sem szabad elfeledkezni. A megnyitása után jön is az első, örömteli hír, hiszen magyarul is tud a driver. Ez remek adalék, ám, ha valaki jobban ragaszkodik az angol nyelvhez, akkor egy pillanat alatt beállíthatja azt is. A driverben teljesen személyre szabhatjuk az RGB világítást, felvehetünk makrókat, de, ha éppen ahhoz van kedvünk, akkor akár zenével is összehangolhatjuk a billentyűzet világítását. A szoftver kinézete is a letisztultabb vonalat erősíti, az ikonok pedig egyértelműen jelzik, hogy melyik menüpontban mit is állíthat majd az ember. Itt tölthetünk fel GIF-et a billentyűzetre, illetve itt szinkronizálhatjuk a periféria beépített óráját is.
A Pro változatok
Ha meglátogattad az AVAX weboldalát, akkor a Pro variánsokkal is szemközt találhattad magad. A Pro változatok esetében két nagy különbséget említhetünk meg. Egyrészt az Outemu kapcsolók helyett már a Gateron G Pro szériájából merített a gyártó, másrészt pedig a vezetékes kapcsolat mellett 2.4 GHz és Bluetooth is felmerülhet, mint opció. Nem árulunk el nagy titkok azzal kapcsolatban, hogy hamarosan a Pro változattal is megismerkedünk közelebbről az oldal hasábjain.
Verdikt
A GM03 a 30 ezer forint alatti ársávot képviseli, ám ennek ellenére bizony nem finomkodott a gyártó. A gasket mount kialakítás egyáltalán nem elvárt ebben az ársávban, a TFT kijelző, a knob és a cserélhető kapcsolók szintén remek adalékok. A magyar játékosok szívének pedig különösen kedves lehet a teljesen magyar kiosztás, illetve a magyarul is tudó driver és menürendszer. Ár-értékben a GM03 nem csak a hazai piacon, hanem a nemzetközi piacon is elég erős versenyző, igazán kellemes csalódást okozott az AVAX.
Pozitív:
- Teljesen magyar kiosztás
- Cserélhető kapcsolók
- Magyar driver
- TFT kijelző, gyors menürendszerrel
- Knob – tekerő gomb
- Gasket Mount felépítés
- Brutálisan szép és fényes RGB
- Cserélhető USB-C kábel
Negatív:
- Lehetne kicsit több ajándék a dobozban (pl. extra kapcsolók, 1-2 extra „AVAX”-os keycap), ám ez csak szőrszálhasogatás
Ha a billentyűzet tulajdonságait súlyozzuk az árcédulával, akkor bizony 9/10 pontnál nem lehet kevesebbet adni rá. Ajánlott vétel a 30 ezer forint alatti árkategóriában.
A billentyűzet hivatalos terméklapját >IDE< kattintva érheted el.