Több ezer PSX/PS2, Nintendo és Xbox játék egy kézikonzolon – Íme az Anbernic RG 406V

Különös mód lesajnált, de mindenképp kevésbé vitatott darabjai a kézikonzolos szcénának a kínai gyártók termékei. Pedig valójában onnan eredeztethető az újonnan fellángolt nagy handheld-mánia, nem is a Steam Decktől, amit épp csak, de beelőzött a kínai Ayaneo, aminek roppant sikeres közösségi finanszírozásos kampánya révén szökött szárba még a 2020-as évek elején.

Persze ott van még a 2017-es Nintendo Switch, ami bár handheld, de koncepciójában jócskán eltér a Windows és/vagy Linux alapú, meglehetősen szabados felfogású, úgy szájíz szerint modifikálható megoldásoktól. Ezen a vonalon viszont még az Ayaneo-t is beelőzték: ott van például a szintén kínai GPD, valamint a shenzeni Anbernic, melyek más-más vonalon, de lefektették a Steam Deckbe és ROG Ally-ba torkolló alapokat.

A GPD azonban nem igazán a handheld vonalon indult el a kezdetben sokkal laptoposabb kialakításával, az Anbernic viszont egy meglehetősen érdekes, az emulátorok piacát szemelte ki magának, amit az újabb készülékeivel alaposan ki is maxol. Ez viszont azért is ingoványos terep, mert ugyanerre az Anberniceknél jóval erősebb gépek is képesek, melyek a modernebb, komolyabb gépigényű játékokat is képesek futtatni. A kérdés tehát abszolút jogos:

miért válasszon magának az ember egy Anbernic handheldet, ha azon új játékokkal nem tud játszani?

Válasz 1:

Hát például az árazása miatt. Egy – és bármelyik – Anbernic ugyanis jóval kevesebbe kerül, mint egy Steam Deck, vagy egy MSI Claw. 20.000 forinttól egészen 100.000 forintig választhatunk magunknak Anbernicet, függően attól, hogy pontosan mire is szeretnénk használni. Az olcsóbbak is remek gépek, de azokon jórészt csak régebbi Nintendo és SEGA konzolokra, valamint pár árkádra megjelent játékkal játszhatunk, míg az analóg karral felvértezett masinákon akár PSP és 3DS címeket is tolhatunk. De így is jól járunk, hiszen még az emulált régi játékkonzol eredetije is drágább manapság, mint egy Anbernic.

Válasz 2:

Játszhatunk rajta újabb játékokkal. A drágább Anbernic-modellek között bőven akad dupla analóggal ellátott darab is, melyeken nem csak PS2, GameCube, Wii, 3DS játékokkal múlathatjuk az időt, hanem akár vadiúj megjelenésű címekkel is. Igaz nem natívan: az Anberniceken Android-rendszer fut, ezért szinte mindenféle mobilos alkalmazást letölthetünk rá, mint például az Xbox és a PS appokat, melyekkel távolról is elérhetjük az otthoni gépeinket. Sőt, ha van Game Pass Ultimate előfizetésünk, a szolgáltatás kínálatát is pörgethetjük streamelve.

Ha viszont az elsődleges platformunk a PC, akkor sincsen nagy baj, mert az Anbernicek támogatják a Moonlight streamingjét, mellyel a saját PC-nk képernyőjét közvetíthetjük a kézikonzolunkra. Ha viszont nincs bivalyerős számítónk, akkor ott van még a GeForce Now, amivel szintén PC-s játékokat érhetünk el azonnal a felhőből (és a Steam, Epic, Ubisoft-fiókjainkból), méghozzá igen komoly látvánnyal.

A mobilos játékokról pedig még nem is beszéltem. Mivel Android, úgy az Epic Games Store és a Netflix játékos kínálatában is elveszhetünk – előbbi pedig minden héten ingyen játékokat is ad.

Anbernic, a kézikonzolok svájci bicskája!

Persze, nem natívan futnak az új játékok a kicsikén, de éppen emiatt nem is kell aggódnunk az elavulása miatt sem. Idővel ugyanis hasonló sorsra jut majd a Steam Deck, a ROG Ally és a Legion Go is, jó internet sebességgel viszont észre se nagyon vesszük, hogy nem az Anbernicen fut a játék – amit nem mellesleg emiatt le sem kell tölteni. És még olcsó is. És jó előre telepítve rá minden, mi gamer szemnek és szájnak ingere.

Bármelyik Anbernicet is válasszuk, az már előtelepített emulátorokkal és több ezer játékkal együtt kulcsrakészen érkezik.

A Geekbuying.com jóvoltából jómagam például picivel több, mint egy hónapja nyomogatom, tesztelgetem az Anbernic RG 406V nevezetű csodát, amit első bekapcsolásakor is nehéz volt letenni – azóta pedig szinte mindenhová jön velem. Bevallom csalódtam az RG 406V-ben. De kellemesen: első blikkre egy roppant kényelmetlen handheldnek tűnt, de kézbe véve azonnal kijózanul az ember. Semmivel sem kényelmetlenebb, mint volt egy Nintendo Game Boy, egy DS, vagy egy 3DS, pedig az RG 406V-re került négy hátsó ravasz és két analóg is, amit playstationös módon, szimmetrikusan sikerült elrendezni.

A méreteiből adódóan az analógok még kézre is állnak, leginkább a ravaszoktól féltem, de a konzol hátoldalán kialakított kapaszkodók miatt azoknak a nyomkodásával sem volt sok problémám, egyetlen egyszer sem nyomtam rá véletlenül egyikre, vagy a másikra. Nyilván rá kell állnia a kéznek, de az meglepően hamar sikerül – pláne, ha az ember Game Boy-on nőtt fel, amit mint dizájnbeli ihletforrást le sem lehetne tagadni. Csakhogy, mint fentebb már taglaltam, annál azért jóval több mindenre használható.

És ha már Nintendo: külön öröm és boldogság, hogy a japán gyártóval szemben az Anbernic nem sajnálta a pénzt és a technológiát, hogy az RG 406V-be mágnesességgel működő Hall-effektes analóg irányítókat rakjon, melyek tulajdonképpen a drift-ellenes analógok szinonimái – és amely technológia még a Switch 2-t is elkerüli. De nem csak az analóg karok, hanem a gombok és maga a konzol minősége és anyaghasználata is abszolút prémium hatást kelt annak ellenére, hogy egyébként műanyag. A fogása, tapintása meglehetősen kellemes, a tenyér sem izzad bele, de ha mégis, akkor sem csúszik ki, hála a remek tapadásának és fogásának.

Az RG 406V-n ugyebár emulált játékokkal is játszhatunk, ami az Anbernic sarokköve. A gépen alapból a RetroArch zörög, megspékelve minden földi jóval, mint a PPSSPP, a Dolphin, a Citra, az AetherSX2, Flycast és sok-sok minden más, de ha úgy tetszik, akkor bármit lehúzhatunk rá a netről. Játékokból több ezer között válogathatunk azonnal az első indítást követően, de ha valamit nem találunk, akkor elég csak felnézni a Citrára, az Internet Archive-ra, vagy bármilyen abandonware oldalra, ahonnan ezrével tölthetjük a romokat, melyeket a megfelelő mappába másolva két gombnyomással játszhatunk is.

Sokat mókolni sem kell: a bal oldalon elhelyezett dedikált gomb lenyomásával azonnal a RetroArch főmenüjébe érkezünk, ahol kiválasztjuk mondjuk a PS2-t, a Mega Drive-ot, a NES-t, a SNES-t, a PSP-t, a DS-t, GameCube-ot, vagy megannyi más mellett a Dreamcastet, majd az almenüben azt a mappát, ahová a játék fájljait másoltuk. Ráfrissítünk a könyvtárra, megjelenik a cím és már játszunk is. Ennyi a dolgunk gyakorlatilag az összes emulátorral és játékkal, szóval tényleg nem egy atomfizika. Az emulátorok saját menüjében viszont könnyen el lehet veszni: a játékokat elindítva a szintén dedikált, szolidan középre helyezett Home-gombbal a különböző emulátorok beállításai között varázsolhatunk szebb-csúnyább grafikát, állíthatunk a felbontáson, a gombkiosztásokon, a képarányon, variálhatunk a teljesítményen, de még tetszőleges egyedi textúrákat is kiválaszthatunk.

A legeslegjobb pedig, hogy a régi konzolos játékok checkpoint rendszerétől is elbúcsúzhatunk. Az emulátorokkal ugyanis ott mentünk játékállást, ahol csak akarunk.

Másik szuperhasznos funkció a gyors visszalépés. Az Anbernic ugyanis megjegyzi, hogy egyes emulátorokban melyik játékkal játszottunk utoljára, amibe töltőképernyő nélkül léphetünk vissza. Ez a fajta multitasking az Android 13-as rendszer sajátja is, vagyis bátran váltogathatunk a háttérben szüneteltetett alkalmazások és játékok között, de még a böngészőből elindított letöltések sem szünetelnek, ha épp játszunk közben.

A játékstreaminget kétféleképp bonyolíthatjuk: WiFi-re csatlakozva, vagy leosztott mobilnettel. Előbbi jobb, stabilabb, utóbbi meg működik. Nyilván előfizetéstől függ, de egy gyors internet kapcsolattal igazából tökmindegy, hogy WiFi vagy hotspot a forrás: az 5G-s modulnak köszönhetően az Androidon létező összes szolgáltatás jól használható a Duna partján üldögélve, vagy egy egri kávézóból is.

A platformok közötti gyors váltogatást csak egyvalami zavarhatná meg: a gombkiosztás. Az RG 406V a kinézetén túl a gombok kiosztásában is a Nintendo sémájára épül, amibe könnyű belezavarodni. De! A fentről lehúzható Android-gyorsmenüben egyetlen mozdulattal nemcsak az analógokat ölelő RGB színezeten állíthatunk, de válthatunk az xboxos és a nintendós beállítások között is, amit ha játék közben intézünk azonnal módosulnak a vonatkozó beállítások. Ezzel a gombokat nyilván nem festhetjük át, de ha izommemóriából nyomkodjuk őket, akkor ez nem is fog sokat számítani.

Kellemes csalódásokkal teli tech-blabla…

Az Xbox-app

A kijelzőtől külön féltem. A papíron kicsinek hangzó 4 inches 960 x 720-as felbontású érintésérzékeny képernyő viszont meglepően jól muzsikál. Ez viszont inkább a konzol méreteiből és 289 grammos pehelysúlyából adódik: az Anbernic RG 406V-t ugyanis nem mint a combmelegítő Steam Decket, hanem közel maga elé emelve használja a gamer – mint anno a PSP-t, a PS Vitát, a Game Boy-t és a DS-eket. Ha viszont ununk kicsiben játszani, akkor kábellel vagy egyazon WiFi-n osztozva tévére is küldhetjük az RG 406V-t. A két megoldásból igazán csak az előbbi működik jól, ilyenkor viszont egy kontrollerrel kell párosítani az Anbernicet, hogy a kanapéról játszhattunk gyerekkorunk kedvenceivel – méghozzá felskálázva Full HD-ra.

A legfontosabb viszont az akksi!

Az Anbernic RG 406V-be egy 5500 mAh-s telep került, ami játéktól és beállításoktól függően 8-10 órát is simán kibír (az N64-nél régebbi játékok esetében ennél tovább is bírja). Ha erőigényesebb játékokkal nyomjuk, de a fényerőt minimumra vesszük, kikapcsoljuk az RGB-t, valamint a processzor teljesítményén is lejjebb tekerünk (igen, van benne egy High Mode), akkor gondtalan 6-8 órán keresztül játszhatunk a Bully-val, a God of Warral, vagy a Silent Hill 4-gyel – amibe már nem csak az oda-vissza vonatút, de még az azzal járó kötelező késés is beleférhet.

New Super Mario Bros. Wii

Fülesnek a konzol alján találunk jack-dugaszt, de a vezeték nélküli füleseket is támogatja. A belső tárhely egész szellős 128 gigás, de rendelhetjük egyben egy 128, vagy egy 256 gigás memóriakártyával is – egyébként pedig 2 TB-ig bővíthető.

Az RG 406V egyetlen negatívuma a hangszórója, ami a kézikonzol összes többi tulajdonságához és minőségi elemeihez képest ritka pocsék. Mondjuk az alsó két kicsi, alig pár millis vágaton nehezen is jönne ki a ropogós dobozhangon kívül más, ezért szigorúan csak fülhallgatóval érdemes használni!

Mondjuk a kompakt mérete miatt úgyis mindenki fülessel fogja nyomogatni. Az Anbernic RG 406V ugyanis a többi kézikonzolnak nevezett eszközzel ellentétben tényleg egy útravaló. Könnyű is, kicsi is, farzsebben is elfér, táskában sem kér sok helyet magának, a vertikális, Game Boy-os kialakítása miatt valóban hordozásra született.

És hogyan futnak rajta a régebbi játékok? – kérded.

Rohadt jól! A PlayStation 2-es játékok között alig-alig találtam olyat, amivel megakaszthattam volna az RG 406V-t, a GameCube, Wii, PSP, 3DS, az ezeknél is régebbi címeknél meg pláne meg se reccen. Ha viszont belenyúlkálunk az emulátorok grafikai beállításaiba, akkor a lelket is kihajthatjuk szegényből, eredeti formájukban viszont szinte mindent tökéletesen futtat. Emulátortól és játéktól függően 30 és 60 közötti FPS-számmal  érdemes matekozni, ami ekkora kijelzőn metróra-buszra-vonatra-villamosra-wécére-este az ágyba bőségesen elég. Ez alá maximum néhány átvezető során zuhan be egészen 24-ig, apróbb másodperces beakadásokat nem kifejezetten tapasztaltam.

The Suffering: Ties That Bind

A tökéletesség mértéke azonban az emulátoroktól is függ! A Half Life első része például Dreamcasten sokkal rosszabbul fut, mint a minden tekintetben jobb PS2-es portja. Néhány régebbi Nintendo-játékkal is hasonló a helyzet: az előtelepített Citrán egy-két cím minden beállítást kipróbálva is botrányosan rosszul, vagy hiányos textúrákkal indul el, de külön letöltve és elindítva az emulátort már semmi problémát nem lehetett tapasztalni. Érdemes kísérletezni, főleg, mert az Anbernic és az Android erre minden szabadságot megad.

Összességében az Anbernic RG 406V egy fantasztikus, megannyi tekintetben az egyik legjobb multifunkcionális és/vagy hagyományos kézikonzol a piacon. Ez a használatának mikéntjétől is nagyban függ: ha akarjuk, akkor remek streaming eszköz, ha viszont úgy tetszik, akkor egy retro gaming svájci bicska, melyen a legnagyobb klasszikusokat élhetjük újra, vagy pótolhatjuk. Méghozzá igen jó áron!

Az Anbernic RG 406V-ért általában 249 dollárt kérnek, ami jelenlegi árfolyamon átmatekozva 89.770 forintot jelent. Majdnem annyi, mint egy PS Portal, csak annál több mindenre lehet használni. Ha viszont a Gamer.hu és a Geekbuying.com ajánlásával neveznél be rá, akkor az NNNABN406V256 kuponkóddal a Geekbuyingon most 19%-kal olcsóbban, épp csak 202,29 dollárért, azaz 72.645 forintért adják.

Ezért a pénzért viszont a legjobb, legteljesebb kiszerelést kapja az ember: a dobozba kerül egy töltőkábel, egy egyszerűen felhelyezhető kijelzővédő, valamint egy játékokkal fullosan megpakolt 256 gigás memóriakártya. Ha beérjük a 128 gigás kártyával, akkor a Gamer.hu/Geekbuying.com-os akcióval 69.180 forintot kell kifizetni – szintén válogatott előtelepített játékokkal, kijelzővédővel és kábellel. Még olcsóbb, ha memóriakártya nélkül vesszük meg: akkor csak 65.330 forintot kell a kasszánál hagyni – a többi kiegészítőt természetesen mellékelik a dobozban. A három választható színezet viszont semmit sem befolyásol az áron: szerintem a szürke a legpofásabb, de akinek a fehér, vagy a retro fekete áttetsző tetszik jobban, az nyilván azzal jár a legjobban.

Hiába kínai, az Anbernic RG 406V-vel igazán úgysem nyúl mellé senki.

Betöltés...
Keresés
Keresés