Legyen szó akármilyen hardverről, teljesen hibátlan tervezésről sosem beszélhetünk. A több milliárd tranzisztort tartalmazó komponenseknél előbb-utóbb felbukkannak hibák, sebezhetőségek. Ide sorolhatjuk a processzorokat, de természetesen a mobiltelefonokat is. Az ilyen jellegű bakik tették lehetővé, hogy feltörhessük a régi iPhone vagy iPod Touch készülékeket. Processzorok esetében pedig a hasonló hibáknak köszönhetjük, hogy valaki jogosulatlanul is hozzá tud férni az adatainkhoz. Ez alól sem az Intel, sem pedig az AMD nem kivétel.
Szerencsére a CPU gyártóknak több eszközük is van arra, hogy javítsák az ilyen jellegű hibákat. Ide sorolhatjuk a BIOS frissítést vagy éppen a mikrokód javításokat. A CPU mikrokód a processzor belső működését vezérlő, alacsony szintű utasításkészlet. Ez az összetettebb gépi parancsokat alapvető műveletekre bontja le. A gyártók frissítésekkel módosíthatják azt a mikrokódot, hogy kijavítsák a fentebb már említett hibákat, vagy éppen új funkciókat adhassanak hardveres csere nélkül. Az utóbbi manapság jóval ritkább, de továbbra is reális lehetőség.
Kritikus hibát javított az AMD, igencsak ajánlott frissítened
MSI releases AGESA ComboAM5PI 1.2.0.3C BIOS for its AM5 800-series motherboards, to fix “AMD Microcode Signature Verification Vulnerability” (CVE-2024-36347) reported by researchers from Google. 🧐🧐🧐 pic.twitter.com/T8ky1mBRR5
— chi11eddog (@g01d3nm4ng0) April 25, 2025
AMD felhasználóként gyakran találkozhatsz az AGESA, azaz az AMD Generic Encapsulated Software Architecture kifejezéssel is. Ez egy olyan alacsony szintű firmware-összetevő, amely a BIOS részeként felelős az AMD processzorok és alaplapok indításáért és inicializálásáért. A segítségével lehetséges új CPU-k támogatása, a teljesítmény optimalizációja vagy éppen stabilitási javítások megfelelő implementálása. Természetesen a sebezhetőséget is ezen keresztül javítják ki a cég mérnökei.
Április utolsó napjaiban az alaplapok gyártói jelentkeztek is új BIOS-okkal, melyekben már egy új AGESA verzió figyelt. Ennek oka nem volt más, minthogy az új AGESA egy meglehetősen kritikus hibát foltoz be a Zen 5 (Ryzen 9000) széria esetében. Nem érdemes kihagyni tehát a BIOS frissítést. Az alaplapod hivatalos gyártói weboldalán nem csak a friss és ropogós BIOS fájlokat, hanem útmutatót is találsz, hogy hogyan teheted ezt meg. A ComboAM5PI 1.2.0.3C verziószámot kell majd keresned a friss BIOS-ok leírásában, hiszen ekkor biztosan tudhatod, hogy már a javított verziót tartalmazza a fájl.