Így igazodhatsz ki a megtévesztő USB számozásokon

Az USB szabvány ijesztően régóta, már az 1990-es évek közepe óta velünk van. A portokat minden létező számítástechnikai eszközön megtaláljuk valamilyen formában. Ide vehetjük a PC-ket, konzolokat vagy éppen a mobiltelefonokat. Mostanság már a 4.0-ás szabvány is ott virít a prémium alaplapokon, illetve bizonyos hordozható gépeken, ám az tény és való, hogy 2025-ben is a hármas verzió a legelterjedtebb változat és jó sokáig az is maradhat.

A gyártók nem igazán könnyítik meg a felhasználók életét. A hármas verzió kapásból három eltérő tulajdonságú szabványt is takarhat. Az USB 3 alá tartozik a 3.0, 3.1 és 3.2 variáns is. Ha ez nem lenne elég, akkor pedig gyakran találkozhatunk olyan elnevezésekkel, mint a Gen 1, Gen 2 vagy éppen a Gen 2×2. Olyan is előfordulhat, hogy a látszólag eltérő verziószámú portok azonos sebességgel futnak. Ez nem tűnik így túl követhetőnek és egyszerűen, igaz? Aggodalomra semmi ok, segítünk kiigazodni az USB csatlakozók nem túl egyszerű világában.

A nyers adatok

USB VerzióSebességAlternatív névCsatlakozó típusaMegegyezik az alábbival
USB 3.2 Gen 15 GbpsSuperSpeed USBType-A, Type-C, Type-B, MicroUSB 3.1 Gen 1, USB 3.0
USB 3.2 Gen 2 / Gen 2×110 GbpsSuperSpeed+ USB 10 GbpsType-A, Type-CUSB 3.1 Gen 2
USB 3.2 Gen 2×220 GbpsSuperSpeed+ USB 20 GbpsType-CN/A
USB 3.1 Gen 15 GbpsSuperSpeed USBType-A, Type-C, Type-B, MicroUSB 3.2 Gen 1, USB 3.0
USB 3.1 Gen 210 GbpsSuperSpeed+ USB 10 GbpsType-A, Type-CUSB 3.2 Gen 2
USB 3.05 GbpsSuperSpeed USBType-A, Type-C, Type-B, MicroUSB 3.1 Gen 1, USB 3.2 Gen 1

A fenti táblázatból pillanatok alatt is kiderülhet, hogy az USB 3.2 Gen 1 elnevezés teljesen megegyezik az USB 3.1 Gen 1 és a „sima” USB 3.0 szabványokat. Így bizony hamar rájöhet a kevésbé szakavatott felhasználó is, hogy a verziószámokat nem igazán érdemes nézni. Az USB szabványokért felelős USB-IF kifejezetten kérte az egyes gyártókat és partnereket, hogy a kapcsolat sebességével jelöljék a portokat, ne pedig a számozással.

USB jelölések
USB jelölések

Úgy tűnik azonban, hogy a marketingesek már kevésbé látták jó ötletnek ezt, így a felhasználók itták meg ennek a levét. Általánosságban kijelenthető, hogy csak egyetlen USB (3.0) verziószámot látunk leírva, akkor az a Gen 1-et takarja, mely 5 Gbps sebességet jelent.

Miért ez a számozás?

Az USB 3.0-át nem kell külön magyarázni, hiszen az valóban egy hatalmas ugrást hozott el a port életében. A korábbi, lassúcska, 480 MBps sebesség helyett már 5 Gbps-t ígért, mely már érezhető volt mindenki számára. 2013-ban a szabvány mögött álló USB-IF bejelentette, hogy dupláznák, azaz 10 Gbps-ra emelnék a csatlakozó maximális átviteli sebességét. Ekkor az összes USB 3.0 eszköz számozása 3.1-re ugrott. Az USB 3.1 Gen 1 takarta a régi, „3.0”-ás csatlakozót, míg az USB 3.1 Gen 2 az új, 10 GBps-os szabványt. Ha ez nem lett volna elég, akkor 2017-ben megérkezett a 20 Gbps-os, 3.2-es variáns is, tovább bonyolítva a történetet. A régebbi csatlakozók ismét átnevezés kaptak:

  • USB 3.2 Gen 1 – 5 Gbps (az eredeti 3.0, majd a későbbi USB 3.1 Gen 1)
  • USB 3.2 Gen 2 – 10 Gbps (3.1 Gen 2)
  • USB 3.2 Gen 2×2  – 20 Gbps

Az első, 5 Gbps változat tehát két átnevezést is megért, ezért könnyű elveszni az elnevezésekben. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért nem lett akkor már Gen 3 a 30 Gbps-os kapcsolat neve? Ez sem véletlenül alakult így, hiszen a 2×2 elnevezés arra utal, hogy két darab 10 Gbps-os sávot használ az adatok átvitelére. USB Gen 3.2 2×2-ből csak USB-C csatlakozás létezik, de nem minden USB-C csatlakozás tudja a 2×2 sebességet.

Csatlakozók típusa

Az 5 Gbps és 10 Gbps sebességeket egyaránt elérhetjük USB-A (ez a klasszikus csatlakozó) és USB-C csatlakozón is. Bizonyos eszközök esetében pedig USB-B-vel is találkozhatunk. A PC-s platformon talán mostanában kezd elterjedni teljes mértékben az USB-C, a laptopok és telefonok azonban jóval korábban meglépték a dolgot. A fentiek tükrében azonban csupán a csatlakozóból nem lehet megmondani a sebességet.

Színezés

Papíron szabványosított színezés nem létezik az USB 3.0 felett, ám az alaplapok gyártói itt szerencsére kezükbe vették a dolgot. Kék színnel a szokványos, 5 Gbps-os csatlakozót jelölik a gyártók, míg piros színnel a 10 Gbpsos adatátvitellel rendelkező portokat.

Összegzés – Így különböztetheted meg

A fenti írásból hamar kiderülhetett tehát, hogy a csatlakozó formája alapján lehetetlen megmondani a sebességet, de a számozás alapján sem sokkal egyszerűbb. Van azonban pár szabály, melyet megjegyezve hamar eligazodhatunk, bármilyen eszközről is legyen szó.

  • Ha az USB 3.0 elnevezést látjuk, akkor mindenképp az alap, 5 Gbps portra érdemes gondolni
  • Ha USB 3.1 és USB 3.2 számozást látunk, akkor a Gen utáni számot, jelölést érdemes megnéznünk
  • Gen 1 esetében 5 Gbps, Gen 2 esetében 10 Gbps, Gen 2×2 esetében 20 Gbps adatátviteli sebességre érdemes készülni
  • Szintén fontos adalék, hogy a 20 Gbps-os Gen 2×2 csak és kizárólag USB Type-C csatlakozóval érhető el
Betöltés...
Keresés
Keresés