Vannak olyan játékok, melyek nem csak remek szórakozást ígérnek, de bizony kiváló benchmarkként, összehasonlítási alapként is szolgálhatnak. Ide sorolhatjuk a Cyberpunk 2077-et, az éppen aktuális F1 játékot vagy éppen a Doom Eternal játékot. Ezeket évek óta használják a teszterek arra, hogy összehasonlítsák a különböző videokártyák erejét. Nem véletlen, hogy a hardverekkel foglalkozó weboldalak és csatornák is tűkön ülve várják már a Doom: The Dark Ages megjelenését, hiszen a játék remek iránymutató lehet a jövőben érkező Nvidia, AMD vagy Intel kártyák számára.
A Doom: The Dark Ages az idTech8 játékmotorra épül. Ennek köszönhetően már teljesen dinamikus fényeket kaphatnak a játékosok. Legyen szó megvilágításokról, árnyékról vagy éppen tükröződésről, erőteljesen izzadni fognak majd a kártyák Ray Tracing magjai. A Path Tracing technológia sem marad ki a repertoárból, ám ez majd csak a későbbiekben, egy utólagos frissítés keretein belül érkezik meg a játékos. Ahogy sejteni lehetett, a legnagyobb nemzetközi oldalak már meg is izzasztották a kártyákat, jóval az új Doom megjelenése előtt. Ezúttal a TechSpot méréseiből szemezgettünk.
A tesztkörnyezet
A TechSpot munkatársai összesen 36 videokártyát izzasztottak meg a teszt során. Ehhez azonban megfelelő tesztkörnyezetet is kellett biztosítani. A processzor egy AMD Ryzen 7 9800X3D volt, hogy garantáltan ne a CPU limitálja a tesztet. A processzor mellett egy CL30-as, DDR5-6000 MHz-es memória teljesített szolgálatot. Az Nvidia kártyák alatt egy kiadatlan driver futott, míg az AMD-nél a már publikusan is elérhető, 25.5.1 teljesített szolgálatot. Intel esetében is egy friss driverről beszélhetünk.
A Doom mérések
A játék rengeteg grafikai beállítással rendelkezik. Érdemes lehet megnézni az Ultra Nightmare presetet, mely mindent bekapcsol, illetve a Mediumot is, mely arany középút lehet majd sokak számára.
Ultra Nightmare – 1080p
Ultra Nightmare – 1440p
Ultra Nightmare – 4K
Medium – 1080p
Medium – 1440p
Medium – 4K
Jól látható, hogy bizonyos kártyákkal már a Medium 1080p sem egy megugorható történet. A GeForce RTX 3060 és az RX 6600 ide már bizony nem lesz elég, ha natív felbontáson szeretne játszadozni az ember. 1440p-n egy RX 6800 lehet a belépő szint, míg 4K esetében az RTX 4080-tól vagy egy RX 9070 XT-től indul a 60 FPS feletti móka. Maximumra tekert beállítások mellett pedig ebben a felbontásban csak az RTX 4090 és RTX 5090 tudta megugrani a 60 FPS-es lécet.
Szintén remekül látható, hogy az RTX 50 széria számai nem hozták az elvárt szintet. Az RX 9070 szériája Doom alatt sokkal jobban viselkedett, miközben olcsóbbak a konkurenciánál. Remek kérdés, hogy ez szoftveres, driveres probléma-e vagy valami más ok húzódik-e meg a háttérben. Erre csak az idő adhat választ, nagy eséllyel az Nvidia mérnökei lázasan dolgoznak a hibák elhárításán.
Nem elég a 8GB VRAM?
A fenti képen két RTX 5060 Ti kártya számait olvashatjuk le, egyedül a VRAM mennyiségben van eltérés, a beállítások, a felbontás is teljesen azonos. Jól látható, hogy a szerényebb változat 20 FPS-t sem tud kisajtolni magából, míg a 16 GB-os változat 50 FPS-es átlagokkal dolgozik. Jogosan merülhet fel azonban a panasz, hogy ezeket a kártyákat nem 4K-ra találták ki.
Éppen ezért 1440p felbontáson, DLSS mellett is megizzasztották a két kártyát. Az RTX 5060 Ti 8 GB változata ebben az esetben is csődöt mondott, miközben a 16 GB-os változat vígan, 60 FPS feletti értékekkel futtatta a játékot. Az nem biztos, hogy kötelező a 16 GB, ám az biztos, hogy a 8 GB nem elegendő már manapság, még DLSS mellett sem. Az alacsony VRAM-mal rendelkező kártyák esetében a Texture Pool mértékét érdemes lehet 1.5 GB-ra lecsökkenteni, ez jelentősen javíthat a játékélményen.
Verdikt
A fenti mérések nem hazudnak. A Doom: The Dark Ages egy jól optimalizált játék, mely még középkategóriás kártyákon is remekül futhat 1440p felbontáson, némi DLSS vagy FSR felskálázással megtámogatva. A legnagyobb probléma azonban az, hogy a legalacsonyabb és legmagasabb beállítások között mindössze 30% FPS eltérést olvastak le a TechSpot munkatársai, mely nem túl kedvező az igazán gyenge / régi kártyáknak, hiszen így például az RX 6600 sem tudta megütni a 60 FPS-es lécet. Az Nvidia RTX 50 széria esetében pedig mindenképp szükség lesz némi driveres finomhangolásra. A fenti számok azonban nem hazudnak, erre érdemes majd készülni.
Képek: TechSpot