Ehhez az Nvidia RTX 5070 Ti-hoz még tápkábel sem kell

Az Nvidia még az RTX 3090 Ti kártyával mutatta be a 12VHPWR csatlakozót. Sajnos ennek életútja nem indult valami fényesen, hiszen több kártyán is leégett, olvadozó csatlakozóval találkoztak a játékosok. Ez leginkább a 400 watt feletti flagship videokártyákon mutatkozott meg, de sajnos még a friss RTX 5080 és RTX 5090 sem mentesült ezek alól. Időközben pedig az AMD néhány kártyáján is felbukkant az új típusú megoldás, többek között a Sapphire Nitro szériáján is ezek figyelnek már.

Ezzel egy időben, a gyártók elkezdtek kísérletezgetni más megoldásokkal is. Néhány külsős partnert 90 fokban helyezni a PCIe vagy 12VHPWR tápcsatlakozót a kártyára, hogy jobban elrejthető legyen a házban. Az ASUS azonban egy teljesen más elven működő rendszert kezdett el kifejleszteni 2023 közepén. Az elmúlt időszakban nem bővült a BTF széria, de május közepén újabb termékeket jelentett be az óriáscég.

Ehhez az Nvidia RTX 5070 Ti-hoz még tápkábel sem kell

Az Asus megoldása sokáig csak koncepcióként létezett, 2023 végétől azonban bárki számára elérhetőek a ‘BTF’ nevet viselő alaplapok vagy éppen videokártyák. Gyakorlatilag a PCIe slot mellé került egy másik, kisebb csatlakozó, melyen keresztül kapja az áramot a videokártya. Ezt a fenti képen tökéletesen meg is figyelhetjük. A csatlakozó a GC-HPWR nevet kapta a mérnököktől, az alaplapi társát pedig HPCE néven illetik. A tápkábelt így már nem a videokártyába, hanem az alaplap hátuljába kell csatlakoztatni, mely több szempontból is praktikusabb lehet.

A BTF széria legnagyobb gyengesége azonban az volt, hogy a csatlakoztató kialakítása miatt csak BTF alaplapokba kerülhettek a BTF videokártyák. Azaz egy esetleges alaplapcsere esetén a kártya is mehetett a kukába, hiszen az extra, kiálló GC-HPWR csatlakoztató útját állta az „átlagos” alaplapban történő használatnak. Ennek azonban vége. Az ASUS úgy tervezte a kártyát, hogy a GC-HPWR teljesen lecsatlakoztatható legyen. Így bizony bármilyen alaplapba gond nélkül bepattintható a kártya, hiszen csak a GC-HPWR csatlakozót kell eltávolítani. Ebben az esetben a megszokott, 12VHPWR csatlakozót természetes közvetlenül a kártyára kell csatlakoztatni, nem pedig az alaplapra.

Forrás: Videocardz

Betöltés...
Keresés
Keresés