AOC U27G4R gamer monitor teszt – Egyszerre 4K és FullHD

Az elmúlt években többféle AOC monitor is járt nálunk. Az abszolút belépő szinttől egészen a prémium, OLED megjelenítőtől. Továbbra is ez a leggyorsabban fejlődő iparág, ehhez kétség sem fér. A gamer monitorok nem csak olcsóbbak tudnak lenni az elmúlt évekhez képest, de jóval többet is tudnak. Ezúttal pedig egy olyan darab érkezett a tesztpadra, mely egyszerre két nagy, de valamennyire eltérő igényt is lefedne. Ez pedig nem más, mint a néhány napja bejelentett AOC GAMING U27G4R.

Doboz, tartozékok és a nyers specifikációk

Az AOC gamer monitorai mostanában meglehetősen letisztult vonalat képviselnek a dobozt tekintve is. Külön festést, díszítést sem kapott a doboz, így maradt a kartonos színvilág. Ezzel azonban nincs semmi gond, hiszen így is tökéletesen leolvashatjuk a legfontosabb adatokat, illetve manapság már a legtöbb ember online vásárolja ezeket a megjelenítőket, így kevésbé prioritás egy igazán látványos doboz megalkotása. A dobozon pillanatok alatt megláthatjuk az Adaptive Sync, 0.5 ms feliratokat, de a 4K UHD felirat is árulkodó lehet. A Dual Refresh Rate plecsni pedig izgalmakat tartogat majd a későbbiekre.

A tartozékokat illetően sem kell szerénykednie a monitornak. Egy időben a gyártók csak HDMI vagy csak DisplayPort kábelt adtak a monitorok mellé, ám szerencsére manapság már az 50 ezer forintos monitoroknál is alap tartozék mindkettő. Ezen kívül pedig egy tápcsatlakozót kapunk. A monitor rendelkezik USB hubbal is, ám az USB-B <> USB-A kábel ezúttal kimaradt a dobozból. Erre érdemes lehet már előre felkészülni, ha aktívan használnánk az USB csatlakozókat a monitoron, filléres tétel, de jól esett volna, ha ezt is megkapjuk a megjelenítő mellé.

A monitor nyers specifikációja pedig a következő:

  • Képernyőméret: 27″ (68,6 cm)
  • Panel típusa: Fast IPS
  • Felbontás: 3840 × 2160 (UHD) @ 160 Hz vagy 1920 × 1080 (FHD) @ 320 Hz
  • Képarány: 16:9
  • Fényerő: 400 cd/m²
  • Kontrasztarány: 1000:1
  • Színmélység: 8 bit
  • Színek száma: 16,7 millió
  • Válaszidő: 1 ms GtG
  • VESA DisplayHDR 400 tanúsítvány
  • Adaptive Sync támogatás
  • G-SYNC Compatible támogatás
  • HDMI 2.1 × 2
  • DisplayPort 1.4 × 1
  • USB 3.2 Gen 1 hub: 4 port
  • 3,5 mm-es fejhallgató kimenet
  • Állítható magasság: 130 mm
  • Dönthető: ­3.5° ±1.5° ~ 21.5° ±1.5°
  • Forgatható (pivot): Igen
  • VESA falra szerelhetőség: 100 × 100 mm

Összeszerelés

Az összeszerelés sokat egyszerűsödött az elmúlt években. A szokásos talpat és a monitorra rögzíthető állványt/tartót találjuk a dobozban. A talp csavarral rögzíthető az állványra, ám ez akár kézzel is megoldható, nem feltétlenül kell csavarhúzóhoz nyúlni. A tartó részt pedig nemes egyszerűséggel be kell pattintanunk a monitor hátulján kialakított mélyedésbe. Gyakorlatilag pillanatok alatt összeszerelhető a monitor, akkor is, ha kevésbé vagyunk gyakorlottak. Ha nagyon lassan dolgozol, akkor is egy percen belül már az asztalra is kerülhet a megjelenítő.

A gamer monitor megjelenése

Az AOC monitor megőrizte a cégnél megszokott feketés-pirosas, gamer színvilágot. A kávák vékonyak, mindössze pár milliméteresek. Semmilyen kihívó elem nincs a monitor elején, így akár még professzionális, irodai környezetbe is beilleszthető. A hátoldalon és a talpon a szokásos piros színvilágot azért megtalálhatjuk, de ezt is inkább a letisztultabb formában. A talp nem V alakú kialakítást kapott, ám ennek ellenére rettentően stabil, ráadásul sokkal kevesebb helyet is kér magának. Ez jól jöhet akkor is, ha szűkös a hely, hiszen így garantáltan nem ütközik bele az egér még egy hevesebb rántás esetében sem. A kompetitív játékosok ezt biztosan értékelni fogják. Az előlapon, a hátlapon és a talpon az AOC márkajelzést megtalálhatjuk, de ilyen téren is visszafogott a monitor, mely remek hír. A monitor magassága állítható, de természetesen a megjelenítő dönthető, forgatható is, ráadásul még Pivot módban is képes üzemelni. Az mondjuk más téma, hogy olyan felhasználásra bűn ilyen jó monitort venni.

Portok

A csatlakozók terén sem szégyenlős a monitor. Találunk rajta két HDMI 2.1-es portot, illetve a szokásos DisplayPort 1.4 sem maradhat el. Emellett egy 3.5 mm-es jack is helyet kapott a hátoldalon. Találunk egy USB-B csatlakozót, mely szintén remekül hasznosítható a mindennapokban. A monitor 4 USB-s hubot kapott, így rengeteg perifériát vagy eszközt csatlakoztathatunk rá. Még a drágább monitorok is megállnak sokszor a 2-es HUB-nál, így mindenképp értékelnünk kell ezt majd a végső verdikt során. Beépített hangszórót ezúttal nem kapunk, ám szerencsére az ember ritkán van rászorulva arra, hogy a monitorok amúgy sem túl erős hangszóróit használja.

Menü, gombok és a szoftver

A menü az AOC már korábban megszokott, gameres, de letisztult vonalat viszi tovább. A menü felső részében pillanatok alatt leolvashatjuk az aktuális bemenetet, a képfrissítést vagy éppen a felbontást és a fényerőt. A menüben dedikált gombokkal lépkedhetünk, melyet a monitor alján, a szokásos jobb alsó sarokban találunk meg, ezúttal nem a joystickos megoldást választotta a cég. Természetesen minden földi jóval megpakolta a gyártó a monitort, így csökkenthetünk a bemeneti késésen (input lag), finomíthatunk az árnyékokon, csökkenthetünk a mozgási elmosódáson vagy éppen dedikált célkeresztet is beállíthatunk. A PiP funkció segítségével pedig egyszerre két bemenet képét is élvezhetjük.

A menüben könnyedén lehet navigálni a dedikált gombokkal. Alternatív, sőt, talán jobb megoldásként felmerülhet a G-Menu alkalmazás is, ahogy azt már megszokhattuk az AOC monitoroknál. Ezt IDE KATTINTVA, az AOC oldaláról pillanatok alatt letöltheted, melynek segítségével néhány kattintással konfigurálható a monitor, nem kell a menüben matatnod.

Ha akarom 4K, ha akarom FullHD

Elérkeztünk a legizgalmasabb bekezdéshez, a monitor paneljéhez. A 27 inch-es képátlójú megjelenítő egy igazán különleges megoldást vonultat fel. Alap esetben 4K, azaz UHD felbontásra érdemes készülni, 160 Hz-es képfrissítéssel karöltve. Ez már önmagában sem hangzik rosszul, ám itt még nem ér véget a történet. A menüben egy egyszerű kapcsolóval 1080p felbontásra vihetjük le a monitort, ám ezért cserébe már 320 Hz-es képfrissítést kapunk. Két legyet üt ezzel egy csapásra a gyártó. Természetesen más 4K monitorok is megoldható a felbontás lejjebb tornászása, ám azoknál abban az esetben nem kapunk több, sőt, jelen esetben dupla képfrissítést, hiszen ehhez már a megfelelő hardveres támogatás is szükséges.

A 320 Hz-es képfrissítés pedig már olyan érték, mely már az igazán hardcore kompetitív játékosokat is teljes mértékben kielégíti, miközben a 4K lehetősége roppant jól jöhet AAA játékok esetében. Ez olyan tulajdonság, mellyel nehéz versenyezni, hiszen szó szerint két monitort kapunk egy áráért. A FullHD felbontás ráadásul kiváló választás volt a 320 Hz mellé, hiszen abban a módban minden egyes logikai pixelre négy fizikai pixel jut, így torzítás nélküli képet kapunk az alacsony felbontáson is.

A monitorban egy Fast IPS panel kapott helyet. Természetesen ez már egyénfüggő, de én jobban preferálom a VA panelekhez képest az IPS megoldásokat, még akkor is, ha a kontraszt kicsit rosszabb. Ezekért kárpótol azonban a jobb válaszidő és a szellemkép nélküli, villámgyors pixelváltások. Az IPS panelnek köszönhetően a színhűség pazar lehet, mely nem csak játékoknál, de grafikai munkáknál vagy éppen fotófeldolgozásoknál is jól jöhetnek. Ehhez pedig társulnak a remek betekintési szögek, azaz oldalról nézve is teljesen vállalható képet kapunk. Nem véletlen, hogy az SRGB színlefedettség 124% felett alakul, de az Adobe RGB és a DCI-PI3 is jóval 90% felett.

Így viselkedett a gamer monitor játékok alatt

A monitor tehát egy igazi kétélű fegyver. Éppen ezért hardcore, kompetitív játékok alatt (Rocket League, Fortnite, CS2) is megizzasztottam, de a szokásos Half-Life 2 RTX sem maradhatott ki 4K felbontáson. Teljesen alap beállításokon is remek képet adott a monitor, ráadásul a kompetitív játékosok számára izgalmas funkciók, mint például a csökkentet input lag alapból bekapcsolt állapotban figyeltek. A 320 Hz-es értékkel nehéz vitatkozni. Minőségi ugrás lehet ez már egy 144 Hz-hez képest is, a játékok gyakorlatilag lefolynak a képernyőről, ha a megfelelő FPS számot is képes kisajtolni magából a számítógépünk. 4K felbontás esetében pedig a remek PPI (Pixels Per Inch) értéknek köszönhetően még megszámolni sem lehet a pixeleket a monitoron, hiszen viszonylag kis képátlóhoz óriási pixelmennyiség társul. Ez AAA játékokban jöhet jól, ahol a 120-160 FPS-el is meg lehet elégedni, miközben a képminőség így azért látványosan jobb, mint a FullHD módban. Egy kompetitív játék közben azonban az ember ritkán áll meg nézegetni a grafikát, ott pedig a 320 Hz jöhet jól.

A valóságban is remekül vizsgázott tehát a Dual Frame / Dual Resolution technológia. Gyakorlatilag tényleg olyan, mintha egyszerre lenne egy remek 4K monitorunk, illetve egy kiváló, kompetitív játékra kihegyezett, 320 Hz-es Full HD monitorunk. Ütős választás lehet azok számára, akik gyakran játszanak single player AAA címekkel, de az abszolút legjobb formájukat szeretnék kihozni a dinamikus, online, kompetitív játékban is. Ezt korábban csak két monitorral lehetett volna megugrani, vagy éppen olyan OLED monitorral, melyért háromszor ennyit kell kicsengetni a kasszánál.

A monitor remek konzolos támogatással is rendelkezik. Xbox Series X és PlayStation 5 esetében természetesen gond nélkül működik a 4K felbontás, 120 Hz-es képfrissítéssel megtámogatva. Xbox Series S esetében pedig 1440p-re érdemes készülni, szintén 120 Hz/120 FPS támogatással.

Nincs meg a 160 vagy a 320 FPS? Az sem gond.

Kompetitív játékok esetében tehát nem elképzelhetetlen a 320 FPS, ám AAA címek esetében gyakorlatilag még a 160 Hz is kérdéses lehet, főleg, ha 4K módban használjuk a monitort. Nos, aggodalomra semmi ok, hiszen ekkor lépnek életbe az Adaptive Sync megoldások, azaz a FreeSync Premium vagy a G-Sync Compatible, attól függően, hogy melyik gyártó videokártyája ketyeg a gépünkben. Ezekről már közelebbről megismerkedhettünk korábban, ám egy kis ismétlés sosem árt.

Szinkronizációs megoldások nélkül minden monitor találkozhatunk a képtörés jelenségével
Szinkronizációs megoldások nélkül minden monitor találkozhatunk a képtörés jelenségével

Korábban csak egy megoldás létezett a monitor és a képkockák szinkronizációjához, ha elszerettük volna kerülni a nem kívánt képtörést. Ez pedig nem volt más, mint a szoftveres V-Sync, mely a játék képkockaszámát szerette volna hozzáigazítani a monitor képfrissítéséhez. Igen ám, de ha a megfelelő FPS szám nincs meg, akkor ez elképesztő bemeneti késéssel, azaz input laggal jár, mely nem túl kellemes jelenség játék közben, még AAA címek esetében sem, nemhogy kompetitív játékok közben. Nem véletlen, hogy sokan ódzkodtak a bekapcsolásától. Ilyenkor jön képbe a monitor által támogatott funkció, az Adaptive Sync. Ekkor a monitor a saját képfrissítését a játékban elérhető FPS számhoz igazítja. Így nem csak a képtörés jelensége szűnik meg, de a 320 Hz-nél alacsonyabb FPS szám sem okoz problémát, hiszen a monitor lemerészkedik például 90 Hz-re is, ha a helyzet épp azt kívánja meg. Ez még jobban jöhet ilyen nagy képfrissítéssel operáló monitorok esetében, mint az AOC U27G4R. Ezt ismételten a Half-Life 2 RTX alatt teszteltük, ahol még az RTX 5070 Ti is nehezen tartotta a lépést.

Verdikt

A monitor nagy eséllyel a 150-170 ezer forintos ársávba érkezik majd. Ez több mint százezer forinttal az OLED monitorok kategóriája alatt van és nem sokkal több, mint amennyiért egy Dual-Frame megoldásra nem képes, magas képfrissítésű 4K monitort emelhetünk le a boltok valós és virtuális polcairól. Mindkét felbontáson, mindkét képfrissítési módon remekel a monitor. Mindezt pedig az IPS-nek köszönhetően remek színekkel és fényerőkkel teheti meg. Kihagyhatatlan választás lehet azok számára, akik sokszor játszanak AAA játékokkal, miközben a kompetitív címeket sem vetik meg, de nem szeretnének kompromisszumot egyik cím játszadozása közben sem.

Pozitív:

  • 4K felbontás és 160 Hz-es képfrissítés társul a 27 inch mellé, így szinte pixelmentes, folyékony megjelenítést kapunk….
  • …de ha szeretnénk, akkor FullHD felbontáson, extrém magas, 320 Hz képfrissítés mellett is játszadozhatunk
  • Remek IPS panel
  • Nagyon könnyű összeszerelhetőség
  • HDMI és DisplayPort bemenet
  • Fejhallgató kimenet
  • 4 USB-A port/HUB
  • Dedikált gombok
  • VESA kompatibilitás
  • Pivot mód

Negatív:

  • A kontrasztban azért az OLED teljesen más szintet képvisel, ezzel nem veheti fel a versenyt az U27G4R sem
  • Nincs USB-B – USB-A kábel a csomagban

Az AOC U27G4R a fentebb kielemzett specifikációnak, a remek ár-érték arányának és az ötletes, Dual-Frame működési megoldásának  köszönhetően egy jól megérdemelt 9/10-es pontszámot kap. 

Betöltés...
Keresés
Keresés