Hatalmas bizniszt eszelt ki egy szabolcsi, egészen pontosan csarodai fiatalember: felrak néhány eladó játékkonzolt a népszerű adok-veszek oldalakra, csoportokra, előre elkéri érte a pénzt – mondván, hogy csak biztosra adja fel a masinát, majd jól eltűnik a pénzzel. Jóllehet a srác nem a Nagy pénzrablásból inspirálódott, de így is hatalmas összegre tehetett szert, a magyar Rendőrség szerint legalábbis 223 alkalommal vert át ezzel a módszerrel embereket.
Az interneten azonban nagyon alaposan el kellene mismásolni a nyomokat, hogy ne derüljön fény végül nemcsak a turpisságra, de a csaló személyazonosságára se, pedig az akkor 26 éves elkövető minden tőle telhetőt megtett. Legalábbis ő ezt hitte: 12 számlát nyitott a kicsalt pénzek fogadására, amihez nagyjából 50 telefonszámot tartott fenn, amikhez mindig újabb telefonokat is vett magának, ezzel is azt remélve, hogy sosem akadnak a nyomára. 2024 januárjában aztán csak lecsapott rá a hatóság. Az eset pikantériája, hogy a játékkonzolok, amiket hirdetett sosem léteztek, vagyis hirtelen jött bűntudatból sem kaphatott volna senki PlayStationt (vagy Xboxot, Nintendót, ki tudja…).
A Rendőrség szerint a srác nagyjából 7,8 millió forintos kárt okozott, és évekig ebből a csalásból élt.
SOSE UTALJ ELŐRE!
Az eset kapcsán, meg úgy egyébként sem lehet elégszer hangoztatni, hogy a használt adok-veszek felületeken sose utalj előre semmiért! Amennyiben használt elektronikai terméket vennél, akkor lehetőleg mindig hozzád közeli eladót válassz, így van alkalmad a kialkudott pénz átadása előtt kipróbálni a cuccot, így is elkerülve a nem kívánt meglepetéseket. Ha tőled csak messzebbről találsz megfelelő terméket, akkor is utánvételt beszélj meg. Így ugyan nem kerülheted el 100%-osan, hogy hibás bármitakármit, vagy köveket kapj a pénzedért, de legalább előtte(-utána, de mindenképp azonnal) le tudod ezt ellenőrizni – és azt is a futár előtt, hogy mindennek legyen szemtanúja, ha pedig bármi gond lenne, akkor a címeket igen könnyen vissza lehet követni.
Másutt, mint például a Vinteden már van vevővédelem, ami gyakorlatilag garantálja, hogy azt kapd, amit megrendeltél. Ez annyit tesz, hogy a választott termék árát addig elkülönítik, amíg az meg nem érkezik a vásárlóhoz, aki csak akkor véglegesítheti az üzletet – úgy pedig a tranzakció befejezését, ha meggyőződött arról, hogy azt kapta, amit valóban rendelt. Ennek ugyan külön díja van, de majdhogynem teljesen csalóbiztos. Azon a platformon viszont, amin nincs ilyen, vagy ehhez hasonló megoldás, sose, de tényleg: SOSE utalj el előre pénzt.