Az AMD 3D V-Cache processzorai átvették a hatalmat a gamer CPU toplisták első helyein. A Ryzen 7 5800X3D egy igazi korszakváltást hozott el, ahogy bizony a 7800X3D is ezt az utat folytatta. Az utóbbi processzor azonban megszenvedte a kiadás kezdeti időszakát. A megjelenés utáni hetekben több processzor is leégett vagy csak simán jobb létre szenderült, ráadásul minden gyártó alaplapját érintette a történet. Szerencsére az AMD mérnökei hamar kiszúrták, hogy az alaplapok által adott SoC feszültség volt nagyobb a kelleténél, így minden gyártó egy-egy BIOS frissítés keretein belül orvosolta is a problémát.
Jó hír, hogy azóta a Ryzen 7 7800X3D-vel kapcsolatban nem érkeztek ilyen jelentések, vígan teszik dolgukat a PC-kben. A Ryzen 7 9800X3D-nál így már mindenki abban reménykedhetett, hogy gond nélkül startolhat az új széria. Aztán 2025 elejére kiderült, hogy a friss processzorok sem ússzák meg, ám ezúttal az esetek közel 90%-a ASRock alaplapokban történt. 2025 márciusában aztán megszólalt a cég, egy meglehetősen semmitmondó közleményben, de bizony azóta is csak hullanak a CPU-k. Úgy tűnik, hogy 2025 májusára végre tényleg kiderülhetett, hogy miért is volt ez.
Ezért halnak meg az AMD processzorok az ASRock alaplapokban
Nem is olyan régen, mindössze pár órája került fel a fenti videó a YouTube felületére. A videó feltöltője az AsRock mérnökeivel beszélgetett a videó feltöltése előtt, hogy végre pontot tegyenek az ügyre. Úgy tűnik, hogy valóban a cég hibázott, nem véletlenül halálozott el a 9800X3D processzorok 90 százaléka a cég alaplapjaiban. Tanulságos a fenti videó, ám szerencsére könnyen összefoglalható. Úgy tűnik, hogy a némi tuningot adó Precision Overboost, azaz a PBO az egyik fő ok a processzorok meghibásodása mögött. Továbbá:
- ASRock beismerte, hogy a PBO beállításaik „túl agresszívak voltak” az első BIOS-verziókban a többi gyártóhoz képest.
- Ez főként a közép- és felsőkategóriás alaplapokat érintette (pl. X670, B650E).
- Egy jó (folyadék)hűtés pedig még több teret enged ezeknek a magasabb feszültségértékeknek, hiszen még agresszív feszültségek mellett is megfelelő hőmérsékleten tartja a CPU-kat.
- A PBO túlzott feszültséget és órajeleket eredményezett, amelyet a CPU-k egy része nem bírt.
- Alacsonyabb kategóriás lapok (pl. A620 HDV) nem voltak érintettek, mert ott a PBO-t eleve lefojtották a gyári BIOS értékek.
Az AsRock szépen lassan kiadja a BIOS frissítést az érintett modellekre, miközben a többi gyártóval is egyeztetett. Fontos kiemelni, hogy bár az AsRock beállításai valóban túl agresszívak voltak, az AMD ajánlásai belül maradtak, így az AMD oldaláról is érik a hiba kivizsgálása.