Az Intel jelenlegi, LGA1851 foglalatának életciklusa eddig nem néz ki valami fényesen. A Core Ultra 200-as jelölésű processzorok már ebbe érkeztek 2024 őszén, hatalmas változásokkal karöltve. A DDR4 támogatásnak már búcsút kellett mondani a kékek oldalán is, ahogy bizony a Hyper-Threading lehetősége is megszűnt. Mostantól annyi szállal érdemes Intel játékosként kalkulálni, ahány fizikai magot találhatunk a CPU kupak alatt, nincs semmilyen extra trükközés. A processzorok felépítése is teljesen átalakult, melynek bizony meg is lett a hátránya.
A Core Ultra 200 széria tehát teljesen új alapokra épült, sok-sok alegységre bontotta fel a CPU-kat az Intel. Míg korábban csak a saját gyártósoraikon készültek a chipek, az új generációban már a TSMC is besegített, csak az összeszerelést végezte az Intel. Az új, több elemből álló felépítés a későbbiekben jó út lehet, ám a kezdeti időszakban rendesen megszenvedi ezt a cég. A fogyasztás és a hűthetőség sokat javult, ám az FPS szám csökkent, gyakorlatilag a nyers renderelésen kívül mindenhol az AMD dominálja most a piacot.
Erre a dologra fókuszálnak majd az Intel új gamer processzorai
Nem titok, hogy az LGA1851 foglalat nem lesz túl hosszú életű, jelen állás szerint egyetlen egy „fél”, azaz Refresh generációt várhatnak az alaplapok tulajdonosai. A Core Ultra 300 széria már az LGA1954-es foglalatba érkezik majd, így az alaplap cseréje ezúttal sem lesz majd elkerülhető. A ZDNET információ szerint ennek ellenére készül már javában a 200-as széria második adagja is, a fókuszban ezúttal az egyik alegység lehet majd a kötelező órajel emelések mellett.

Ha hihetünk a jelenlegi iparági forrásoknak, akkor az év második felében érkező Core Ultra 200 processzorok két dologban hozhatnak fejlődést. Egyrészt a megnövelt órajeleknek köszönhetően játékok alatt érdemes lehet majd FPS növekedésre készülni. Másrészt az NPU egységet is lecseréli majd az Intel, melynek köszönhetően sokat javulhatnak az AI számítások. Már a megjelenéskor is csalódást keltő volt a jelenlegi megoldás, hiszen a házon belüli Lunar Lake NPU is jóval erősebb volt, az AMD XDNA2 chipjéről nem is beszélve. Az AMD XDNA2 NPU-t asztali processzorokban nem igazán találhatjuk meg, így az Intel előnyt alakíthat ki ezen a vonalon.
Borító: Wiki