Íme az ULTIMATE videokártya ranglista 2025 januárjában

Nem titok, hogy a gamer PC fejlesztésénél vagy építésénél a processzor és a videokártya típusát kell első körben megálmodnunk. Természetesen az alaplap, a memória, a háttértár vagy a táp sem elhanyagolható tényező, ám a játékok alatt mért és tapasztalt teljesítmény ennek a párosnak a nyers ereje biztosítani.

Az AMD és az Nvidia is 2022-ben fedte fel az előző generációját, így 2025 ismét izgalmas időszak lehet majd a játékosok számára. Az első időszakban szinte havonta érdemes majd készülni egy-egy új modell érkezésére. Ezek pedig egy megfelelő árcédula társaságában bizony pillanatok alatt át is rendezhetik az éppen aktuális erőviszonyokat. A dömping 2025 januárjának végétől indul majd, ekkor érkeznek az új AMD és az Nvidia kártyák is. Ráadásul a harmadik erő, az Intel is okozhat még meglepetést, ha a B580 teljesítményéből indulunk ki.

Ahogy a processzoroknál, úgy a videokártyáknál sem mindig egyértelműek a számozások, főleg, ha két konkurens terméket hasonlítunk össze. Ilyenkor nem marad más, mint a tesztek egyesével való böngészgetése, ám szerencsére a Tom’s Hardware csapata összesíti is ezeket, így jóval könnyebb dolgunk lehet, ha épp videokártyát vadászunk a számítógépünkbe. Akkor is érdemes lehet havonta ránézni a táblázatokra, diagrammokra, ha éppen nem érkezett új kártya, hiszen egy-egy driver frissítés is változtathat a felálláson. Ez főleg az Intel modellek esetében lehet valós forgatókönyv, hiszen az óriáscég sokszor 10-30% extra FPS-t is ki tud nyerni az új illesztőprogram segítségével.

A leghasznosabb grafikon – A videokártyák nyers ereje

A legfontosabb grafikonokkal kezdjük a felsorolást, ahol a kártyák éppen aktuális nyers teljesítményét tekinthetjük át pillanatok alatt. Remekül leolvasható, hogy az RTX 3050 például az RTX 2060 nyers számait sem hozza, így csak a generációra nem lehet hagyatkozni. Egészen GTX 970-ig leolvashatjuk az erőviszonyokat, így használt kártyák vásárlásánál is roppant jól jöhet.

1080p

1440p

4K

A fenti teszteket több játékban és több grafikus API-val végezte el a Tom’s Hardware gárdája. Ennek köszönhetően kiegyenlített és nem utolsó sorban igazságos körülmények között eshettek egymásnak a kártyák. Az átlagnak köszönhetően nem születtek irreális kiugrások, hiszen a kártyák gyengeségei és erősségei egyaránt megvillantak a tesztek során.

Ray Tracing

2025 januárjának közepén hat generáció/széria tagjai képesek a hardveres Ray Tracingre, így ezek szerint is rangsorolhatjuk az egyes kártyákat. Ez január végétől már 8-ra nő majd és talán itt olvashatjuk majd le a legnagyobb változásokat, ha megérkezik az RX 9000-es és az RTX 50 széria. Azt hihetnénk, hogy ezek a mérések nagyjából a fentihez hasonló erősorrendet állítanak fel, ám nem is tévedhetnénk nagyobbat.

1080p

1440p

4K

Jól látható, hogy egyértelműen az Nvidia viheti haza ezt a kategóriát. Az AMD csúcskártyái alig tudják felvenni a kesztyűt az éppen aktuális generáció középkategóriás Nvidia kártyáival. A vörös óriás folyamatosan igyekszik javítani a helyzeten, ám igencsak úgy tűnik, hogy az Nvidia behozhatatlan előnyre tett szert. Nagyon úgy tűnik, hogy az Intel lehet majd a második erő a zöldek mögött, ám csúcskártya hiányában ez még nem bizonyítható.

Fogyasztás játékok alatt

Régebben akár külső tápcsatlakozás nélkül is eldöcögtek a videokártyák, ám manapság már egy 600 wattos maximális fogyasztási értéken sem kell meglepődnünk. Éppen ezért ajánlott néhány pillantást vetni a kártyák fogyasztására, főleg akkor, ha limitált pénzügyi kerettel rendelkezünk és egy tápcsere már nem fér bele a videokártya vásárlása mellé.

1080p felbontás alatti fogyasztás:

1440p felbontás alatti fogyasztás:

4K felbontás alatti fogyasztás:

A fenti grafikonok segítségével pár pillanat alatt elhelyezhetjük fejben is, hogy az általunk kinézett kártya milyen fogyasztással kecsegtetnek.

Ár-érték arány

FPS/dollár arány
FPS/dollár arány

Érdekességképp érdemes lehet megtekintenünk azt a táblázatot is, mely a dolláronkénti FPS értéket mutatja meg számunkra. Gyakorlatilag ez az a mutató, mely arról dönt, hogy az adott videokártya mennyire rendelkezik kellemes ár-érték aránnyal. A lista tetején találjuk azokat a kártyákat, melyek a legtöbb FPS-t adják egyetlen dollárért cserébe, míg a lista alján a legkevésbé megérős választásokat. Nem titok, hogy a flagship kártyák teljesítenek a legrosszabbul ilyen téren, ám ott azt kell megfizetnünk, hogy az adott generációban gyakorlatilag nem kapunk erősebb modelleket. Ebben a TPU legutolsó, Intel B570-es kártyáját kiveséző tesztje volt a segítségünkre.

Izgalmas hónapok állnak tehát előttünk, hiszen az AMD, az Nvidia és az Intel sem fogja visszafogni magát 2025 első felében. Ha nem tudsz várni az újoncok érkezésééig, akkor a fenti listák és diagramok segíthetnek a döntésben, ám bölcsebb út lehet, ha most már vársz 2-4 hetet.

 

Betöltés...
Keresés
Keresés