Ha csak az erejét és képességeit tekintjük, akkor a Steam Deck, a ROG Ally, és a Lenovo Legion Go korában azért nem olyan nagy kunszt összerakni egy olyan kézikonzolt, ami az Xbox 360-nal egyenlő. A vadiúj, kereskedelmi forgalomban nem – és valószínűleg sohasem – kapható marokmasina csodájára csak azért járunk, mert az nagyrészt az eredeti konzol – igaz erősen módosított – alkatrészeiből áll össze, ami azért nem kicsi mérnöki bravúr, pláne, hogy az egész valójában egy sufni barkács.
Egy népszerű francia tech barkácsvideós, Millomaker körülbelül 2 és fél éve látott neki a másig legnépszerűbb Xbox-konzol miniatürizálásának, ami jórészt a reverse engineering, pontosabban a konzol alaplapjának és más egységeinek a technológiai vissza- és felfejtése miatt tartott ennyi ideig. A videós ugyanis a legtöbb alkatrészt próbálta úgy beültetni a saját tervezésű kézikonzol formába, hogy a lehető legtöbb eredeti komponenst megtartsa, hogy ne egy szimpla Android-alapú emulátor legyen a végtermék, hanem egy Xbox 360 játékokat natívan futtatni képes masina.
Az alaplapot például ott kellett elfűrészelnie, ahol azt lehet, hogy még működőképes maradjon, míg más alkatrészeket miniatürizált formában kellett saját magának legyártatnia. A hűtési rendszert az alapjaitól neki kellett megterveznie – elvégre a Microsoft mérnökei annak idején nem pont hordozható marokgépet alkottak – sőt, eleinte még nekik is meggyűlt a bajuk az első szériás Xbox 360-ok hőelvezetésével (biztosan sokan emlékeznek még az ominózus Red Ring of Death fiaskóra). Mindezt aztán össze is kellett valahogy rakni és kábelezni, majd jöhetett a kisebb probléma: az 1280×768 felbontású IPS kijelző mellé még a kontrollert is be kellett valahogy operálni.
Az így – idestova 8 hónapja – megszületett Xbox 360 kézikonzol gyakorlatilag igen hasonlóan fest, mint a PS Portal: azaz egy félbevágott Xbox 360 kontroller közé ékelt kijelző. Viszont, mivel a műanyagborítás alá sikerült beszuszakolnia az otthoni konzol összes elemét, a Portalnál kicsit masszívabb, robosztusabb is lett – cserébe van rajta két USB-bemenet, bluetooth (így támogatja az osztott képernyőt is), jack-bemenet, hangszóró is került bele, egyedi kézikonzolos szabályzó gombokat is kapott, ha pedig lemerülne az akksi, akkor még powerbankkal is tölthető. A handheld Xbox 360 nyilván RGH-zott, vagyis futtatja a letöltött (másolt) játékokat, amiket a beépített SSD-re lehet telepíteni.
Remélem nem kell mondanom, hogy amit a francia videós összehozott, az egy mérnöki bravúr – amit nem csak végig dokumentált, de természetesen több videót is készített róla (a csatornáján sok másik érdekes tartalom mellett ezt is megnézheted – angol felirattal, lejjebb pedig az utolsó összefoglalót és bemutatót láthatod). Sajnos azonban kereskedelmi forgalomban aligha lesz kapható – habár már nagyon pletykálják, hogy a Microsoft is tervez valami hasonlót, ami ugyan nem egy hordozható Xbox 360-nak néz ki, de az újabb Xboxok visszafele kompatibilitása miatt valószínűleg egy csomó régi játékot is képes lesz lejátszani. Legalábbis, ha tényleg létezik a projekt, máskülönben építhetünk magunknak egyet.