A Windows 11 több mint 3 éve jelent meg, ám csak manapság, 2024 második felében vette át a vezetést az előző verziótól. Sőt, ez igazából még csak a gamer PC-k esetében figyelhető meg, ahol gyakoribb az esetleges fejlesztgetés is, illetve a felhasználók is jobban értenek a gépekhez. Hosszú áll tehát még az operációs rendszer előtt. Azt azonban kár tagadni, hogy erről nem feltétlenül a PC tulajdonosok tehetnek, hiszen a rendszer telepítési igényei hatalmasat ugrottak a 10-hez képest.
A Windows 11 már az első kiadásoktól kezdődően megköveteli a TPM 2.0 és SecureBoot technológiák támogatását. Ezeket valóban tartalmazzák már a modern PC-k, ám igazán kiváló gépek is kieshetnek emiatt. Az Intel 6. és 7. generációs, illetve az AMD Ryzen 1000 szériás processzorok ezeket a megoldásokat még nem ismerték, így máris kiestek a Windows 11 kegyei közül. Sokak gépében pedig még mindig ilyen processzorok ketyegnek, hiszen játékra és irodai használatra is teljes mértékben használhatóak. Természetesen ki lehet játszani a Windows 11 ellenőrzését, de a Microsoft most újabb kapukat zárt be.
Egyre nehezebb kijátszani a Windows 11 telepítőjét
Nem kell félteni a felhasználókat, hamar rájöttek, hogy a TPM 2.0 és SecureBoot sokkal inkább egy ajánlás, mintsem egy konkrét feltétel. Az első időszakban manuálisan játszották ki ezeket, majd később már a népszerű Rufus program is segített ebben. A Microsoft pedig valóságos macska-egér játékot űz a felhasználókkal, hiszen időről időre javítja ezeket a kiskapukat.
A Microsoft korábban maga is segített kijátszani a telepítő védelmét, ám a napokban eltávolították a hivatalos oldalról a leírást. Ez alapján bizony erőteljesen feltételezhetjük, hogy a hivatalos kiskapu a közeli jövőben megszűnik, vagy talán már meg is szűnt. Amúgy sem biztos, hogy megéri trükközni, hiszen egyre több program külön is megköveteli a TPM és SecureBoot használatát. Ha az Windows 11-et sikerül is átverni, a programokat már jóval nehezebb és ez bizony további, kellemetlen szituációkat szülhet. A régebbi gépek tulajdonosainak megérheti inkább Windows 10-en maradni, amíg nem fejlesztik a számítógépet. A Windows 10 hivatalos támogatása azonban 2025 őszén lejár, így gyakorlatilag két szék közé eshetnek azok, akik valamiért nem tehetik meg, hogy újabb alaplap és/vagy processzor kerüljön a gépházba.