Az USB pendrive-ok már hosszú évtizedek óta velünk vannak. Manapság sem egyértelmű, hogy ki is találta ki az első ilyen eszközt, nagy eséllyel Amerikában és Izraelben egymástól függetlenül dolgozott hasonló megoldáson az M-Systems és az IBM mérnök csapata. Azt azonban magabiztosan kijelenthetjük, hogy valamikor 1999 és 2000 környékén születtek meg az első ilyen jellegű meghajtók. A tárolásért felelős flash memória azonban már az 1980-as évek óta rendelkezésünkre áll.
Az első időszakban azonban meglehetősen lassú eszközökről beszélhettünk. Egyrészt akkoriban sok számítógépben még csak az USB 1.1 csatlakozót találhattunk, másrészt pedig a flash memóriák sebessége sem remekelt. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a GB/$ arány sem volt túl jó egy merevlemezhez képest. Akkoriban sokkal jobban járhatott az ember egy-egy külső merevlemezzel, mint a lassú, pár MB-os pendrive-okkal. Ennek ellenére remek kis kiegészítő volt a mindennapok során, hiszen elfért egy aprócska zsebben is, kisebb fájlok, képek mozgatására pedig elegendő lehet pár GB is.
Brutális sebességekre képes ez a pendrive
Nem titokk, hogy manapság is jobban járhatunk egy hordozható SSD-vel. Ezeket már 30 ezer forint környékén is megkaparinthatjuk, ráadásul az 1 TB-os tárhely már bőven elegendő lehet gyakorlatilag bármire. Az M2/NVMe kialakításnak köszönhetően pedig a külső házak sem foglalnak sok helyet, így a hordozhatóságon sem esik csorba. Ezzel együtt pedig gyorsabbak is a hordozható SSD-k, mint a manapság kapható pendrive-ok.
![PNY pendrive](https://gamer.hu/wp-content/uploads/2025/02/Screenshot-2025-02-07-191523.png)
Úgy tűnik, hogy a PNY, melyet hazánkban is ismerhetünk a videokártyáiknak köszönhetően egy teljesen új korszakot nyitna meg a pendrive-ok életében. A PRO Elite V3 pendrive kialakítása teljesen megegyezik az évek óta megszokott felépítéssel, ám a sebessége már-már SSD szintű. A pendrive 1000 MB/s olvasási és 800 MB/s írási sebességgel rendelkezik, 256 GB és 2 TB közötti méretekben lehet majd megkaparintani. Ez a sebesség és tárhely már bármire elegendő lehet gyakorlatilag bármire, beszéljünk akár hosszú távú tárolásról, adatmentésről vagy éppen Windows 11 telepítő készítéséről. A legkisebb modellért 30 dollárt, azaz 10 ezer forintot kell kicsengetni, míg a legdrágább, 2 TB-os változat 150 dollárt, azaz közel 60 ezer forintot kóstál.
Forrás: PNY