A gamer monitorok szegmense folyamatosan alakul, az elmúlt években ez az a kategória, amely mindig fejlődött. Manapság már a magas képfrissítés belépő kategóriának számít, hiszen 50 ezer forint alatt is találunk már ilyen monitorokat. A TN panelt szépen lassan el lehet felejteni, az IPS és VA szintén nem feláras móka már. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a felső kategória ne fejlődhetne. A luxuskategóriát az OLED monitorok lepték el, az árcédula pedig 250-300 ezer forint környékéről indul, ám a határ gyakorlatilag a csillagos ég.
Az OLED kijelzők az LCD kijelzőkkel ellentétben háttérvilágítás nélkül működnek, ennek köszönhetően a kontraszt gyakorlatilag végtelen, hiszen a fekete pixelek teljesen kikapcsolt képkockákat jelentenek, nem pedig szürkét. A panelek vékonyabbak is lehetnek, miközben a technológiának köszönhetően felfoghatatlan, 0.3 ms környéki válaszidővel érdemes kalkulálni, így casual és kompetitív játékosok számára is kiváló választások lehetnek, a tartalomfogyasztásról nem is beszélve. Igen ám, de minden technológiának megvannak a korlátai, így bizony az OLED monitorok esetében is fel kell készülnünk bizonyos hátrányokra, ezek összegyűjtésében pedig az XDA sietett a segítségünkre.
Az OLED kijelző egyik legnagyobb hátránya a szöveges tartalmak kifogásolható megjelenítése
![Forrás: Monitors Unboxed](https://gamer.hu/wp-content/uploads/2025/02/oled-panels-subpixel-arrangement.jpg)
Az első dolog, amit kiszúrhatsz OLED monitor vásárlása vagy kipróbálása után, az a szöveges tartalmak nem túl szép megjelenítése. „Szöszösek” a betűk, szivárványos körvonallal megfűszerezve, amatőr szem számára is természetellenesebbnek tűnik az egyes karakterek kirajzolása. Ez sem véletlen. Az OLED panelek pixeljei szintén piros, pék és zöld (azaz R,G,B) alpixelekből állnak, akárcsak LCD esetében, ám azok kiosztása, elhelyezése eltér azoktól. A Windows és a legtöbb operációs rendszer az LCD alpixelek kiosztására optimalizált módon rajzolja ki a szövegeket, melyek OLED monitoron bizony nem mutatnak túl jól. Ez a jelenség akár a Samsung féle QD-OLED, akár az LG féle WOLED paneleknél kiszúrható, a modernebb QD-OLED esetében talán egy fokkal szebben jelennek meg a szövegek. Főként 1440p felbontáson feltűnő a technológiai korlát, 4K felbontásnál már olyan kicsik a pixelek, hogy elfedik ezt a hibát.
![Nagyítva is látható a probléma](https://gamer.hu/wp-content/uploads/2025/02/h2ekdadf3bpc1.jpg)
Karbantartás, beégés
A megszokott, LCD monitorok esetén nem sokat kell gondolkodni, hogy milyen grafikai elemeket is jelenítsünk meg a monitoron. OLED esetében azonban érdemes óvatosnak lenni, akár a háttér kiválasztásánál, akár az operációs rendszer világos módjának bekapcsolásánál. Ezen kívül pedig szintén sokan döntenek a tálca automatikus elrejtése mellett, hiszen így kevés statikus tartalom jelenik meg a monitoron. Aggodalomra semmi ok, rengeteg hardveres megoldás is segíti a monitorok munkáját, melyet aktív használat után futtatnak le a megjelenítők, garantálva a hosszú élettartamot.
![Két ablakot jelenített meg ez az OLED monitor aktívan, látható is ezek nyoma - Forrás: TechSpot](https://gamer.hu/wp-content/uploads/2025/02/2024-08-26-image-22.jpg)
A fenti óvintézkedéseket a beégés elkerülése miatt lépik meg a felhasználók, mely statikus elemeknél jelentkezik. Szerencsére viszonylag hosszútávú tesztekkel is találkozhatunk már. Ezek nagyrészt biztató eredménnyel zárultak, ám ennek ellenére a beégés bizony továbbra előfordulhat. Statikus, nagyon kontrasztos tartalom esetén már 6-9 hónap után kiszúrhatóak az első jelek, ám ezeket szinte nagyítóval kell keresni. 2-3 év után azonban már a legtöbbet használt UI elemek vagy éppen a Windows tálcája valóban nyomot hagyhat a monitoron. Szerencsére a legtöbb gyártó 3-5 év garanciával árulja ezeket a drága monitorokat, így legrosszabb esetben cserélik a teljes panelt vagy monitort.
Gyenge fényerő
![LG OLED monitor](https://gamer.hu/wp-content/uploads/2025/02/DZ-01.avif-1.jpg)
Míg manapság egy alsó kategóriás LCD monitor fényerejét 300 és 400 nit közé tehetjük, addig egy OLED monitornál ennél szerényebb értékekkel kell beérnünk. Ez legtöbbször 200-250 nit között alakul, mely egy világos irodában vagy szobában bizony elégtelen is lehet. Szintén nem szabad amellett sem elmennünk, hogy az OLED monitorok pixeljei természetükből adódóan idővel veszítenek fényerejükből, hiszen nem egy külsős forrás világítja meg azokat. Itt is több éves időtartamra érdemes készülni, ám nem szabad szemet hunyni ezek felett. A QD-OLED panellel felszerelt modellek itt is jobban helytállnak, de az LCD monitorok szintjeihez nem érnek fel azok sem.
Bár első olvasatra komoly hiányosságnak tűnhetnek a fenti negatívumok, az OLED monitorok rengeteg más tulajdonságukkal kompenzálják ezeket. A tökéletes feketék és a végtelen kontraszt önmagában is megérheti a felárat, hát még a 240-480 Hz-es képfrissítés vagy éppen a 0.3 milliszekundumos válaszidő. Ennek ellenére érdemes tisztában lenni a hátrányokkal, így biztosan nem ér minket meglepetés.
Borító: Reddit