Boomerek vagyunk? A PC-s játékosok idejük 92%-át régebbi játékokkal töltik

Egy friss felmérés alapján a PC játékosok legnagyobb része inkább a régi játékokat preferálja, amikor címet választ.

Alapvetően nem értek egyet azzal, hogy a gamereket külön kategóriába sorolják aszerint, hogy milyen platformon játszik. Igen, van olyan, aki jobban vagy többet szeret mondjuk PlayStation, Xbox, Nintendo konzolon játszani, és van, aki a PC-t preferálja. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy mindenki játékos és ott és akkor élvezi a játékokat, ahol tudja és akarja. Az internet népe azonban hajlamos különválasztani a PC-s és konzolos playereket, mivel így egy rakás dolog sokkal könnyebben mérhető. Például az is, hogy a PC-sek milyen játékokkal szeretnek játszani.

PC játékosok és a régi cuccok

Az nyilvánvaló, hogy a PC-gaming egyre népszerűbb, már csak azért is, mert egyre hatalmasabb a játékkínálat. 2025 márciusában például a Steam új játékos mérföldkövet ért el, átlépve a 40 millió egyidejű felhasználót a platformon. De egy friss felmérés szerint azonban a PC-sek inkább a régebbi játékokat kedvelik, szemben az új megjelenésekkel. Bár a friss megjelenések egy időre felpörgetik a platfromot, összességében nem ez határozza meg a szokásokat, legalábbis ha a többséget nézzük. Az információ nem mellesleg egy videojáték-piaci elemzőcégtől származik, ami rendszeresen oszt meg statisztikákat a PC-s játékosokról és szokásaikról.

Ben Porter, a Newzoo igazgatója a PC Gamer magazinnal osztotta meg, hogy a PC-gaming egyre népszerűbb, de a platformon játszók elsősorban a régebbi játékokhoz ragaszkodnak. Porter szerint a PC-piac folyamatosan növekszik, a becslések szerint 2023-ban 873,5 millió játékos volt, ami 2024-re 907,5 millióra nőtt. Eközben a konzoljátékosok száma a becslések szerint 2024-ben 653 millió volt. A felmérés során 73 000 játékost és 10 000 játék adatait vizsgálták, akik játszott óráik 67%-át minimum hat éve megjelent játékokkal töltötték, és csak a játékidő 25%-át töltötték 2-5 éves címekkel. Szóval a PC játékosok 92 %-a inkább a régebbi címekkel tolja. A játékidő mindössze 8% töltik két évnél fiatalabb videojátékokkal. A Newzoo szerencsére tovább bontja ezt a 67%-os részt. Ezen belül:

  • 7,1% Counter-Strike
  • 6,4% League of Legends
  • 6,2% Roblox
  • 5,8% Dota 2
  • 5,4% Fortnite

Érdemes megjegyezni, hogy a 73 ezer játékos ugyan nem kevés, az említett 907 millió playernek ez csak a 0,008%-a.

Miért lehet így?

Természetesen a jelenségre nagyon egyszerű válaszok vannak, amit mindenki sejt, aki rendszeresen játszik PC-n. Először is, nem mindenki játszik a legújabb hardveren, nem mindenkinek van pénze, hogy megvegye a legújabb videokártyát vagy processzort. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb, valamivel régebbi játék állandó szórakozást nyújt ma is, különösen azok, amik fent is fel vannak sorolva. A játékok idővel, a sok frissítésnek hála egyre jobbak lesznek, arról nem is beszélve, hogy összehozza az embereket, akik régóta játszanak együtt. A másik indok lehet, hogy a friss játékok ára hihetetlenül magas, főleg mióta 70 euró lett az AAA-s átlagár. Az is beszédes, hogy a Newzoo által említett, legtöbb játékidőt szerző cím mind ingyenesen játszható. A régebbi címeket ráadásul rendszeresen leakciózzák, így olcsóbban lehet hozzájutni. Még egy indok lehet az, hogy talán kevés olyan új játék jelenik meg, ami miatt a 907 millió PC-játékos felváltaná a régi klasszikusokat.

Mindez kiválóan bemutatja, hogy milyen nagy különbség van aközött, hogy valóban mit szeretnek a játékosok, és mi az, amit egyes fejlesztők, kiadók gondolnak. A legújabb, legmenőbb játékok az utóbbi időben egyre nagyobbat buknak, pedig a recept ott van orruk előtt. Mivel a PC-s játékok egyre népszerűbbek, nem nehéz elképzelni, hogy a közeljövőben a PC-s közösség száma elérheti az egymilliárdot. Bár egy PC és egy PC-játék drága lehet, nem kell extra nagy teljesítmény a jó játékokhoz. Nem?

Betöltés...
Keresés
Keresés