Az ASRock reagált a leégő AMD alaplapokra és processzorokra

Az AMD 3D V-Cache processzorai leuralták az elmúlt években a gamer toplistákat. Sokan elfelejtették már, de az AMD Ryzen 7 7800X3D startja nem volt túl gördülékeny. A megjelenést követően több felhasználó is arról számolt be, hogy a processzoruk leégett, jobb esetben csak simán meghibásodott. Akkor minden alaplapgyártó érintett volt, így az ASUS, az ASRock vagy éppen a Gigabyte mérnökei hamar rájöttek a hibára. A chipnek adható ‘SoC’ feszültség nagyobb volt a gyárilag megengedett értéknél, ennek köszönhetően pedig pillanatok alatt kihullott néhány érzékenyebb példány.

A fenti hibajelenség javítására sem kellett sokat várni, hiszen egy BIOS/AGESA frissítés keretein belül ezt elvégezték a gyártók. Azóta a Ryzen 7 7800X3D-vel kapcsolatban nem érkeztek ilyen jelentések, vígan teszik dolgukat a PC-kben. A Ryzen 7 9800X3D-nál így már mindenki abban reménykedhetett, hogy gond nélkül startolhat az új széria. Aztán 2025 elejére kiderült, hogy a friss processzorok sem ússzák meg, ám ezúttal az esetek közel 90%-a ASRock alaplapokban történt. Egészen márciusig kellett várni arra, hogy a cég is megszólaljon az ügyben.

Az ASRock reagált a leégő AMD alaplapok és processzorok problémáira

Az ASRock 2025 márciusának utolsó napjaiban egy dedikált blogbejegyzést szentelt a leégő AMD alaplapokkal kapcsolatban. Ebből több dolgot is megtudhattunk:

  1. A fenti képen látható, visszaküldött AMD alaplapon és processzoron valóban égés nyomokat találtak a cég mérnökei. A dolog érdekessége, hogy az alaplap a megtisztítása után tökéletes ellátta a dolgát, azaz bebootolt egy másik processzorral és több napos stresszteszt alatt sem adta meg magát.
  2. Arra is rájött az ASRock , hogy régebbi BIOS verzióknál tényleg előfordulhat, hogy egyszerűen el sem indul a gép, ha Ryzen 9000-es processzorok kerülnek a foglalatba. Erre megoldást nyújt a cég legfrissebb, 3.20-as BIOS verziója, melyet az alaplapok dedikált oldalairól lehet letölteni.

A közösség nem teljesen elégedett ezekkel a válaszokkal, hiszen az első pont így AMD hibát sejtet, nem pedig ASRockot, miközben az esetek 90%-ában a cég alaplapjai voltak érintettek. Ha súlyozzuk ezt az ASRock alaplapok népszerűségével, akkor sem szabadna ennyire a cégre korlátozódnia az ilyen jellegű hibáknak. Az új BIOS azonban örömteli hír, egy esetleges processzorcsere előtt mindenképp érdemes elvégezni a frissítési procedúrát.

Betöltés...
Keresés
Keresés