Már ROG Ally-on is fut SteamOS, ám meglepő eredményt hozott

Manapság igazán kedvező helyzetben vannak azok, akik a kisebb PC-ket kedvelik. A gyártástechnológiák olyan szintre jutottak el a 2020-as évek közepére, melyre talán senki sem számított. Elképesztően erős processzorokat, grafikus magokat rejthetnek el a mérnökök ijesztően kicsi házakba. Természetesen ezt a tábor erősítik a handheld, „kézikonzol” készülékek is. Nem titok, hogy ennek úttörője a Valve és a Steam Deck volt, de azóta megérkezett a ROG Ally, az MSI Claw vagy éppen a Lenovo Legion Go is.

A legtöbb hasonló eszköz AMD alapokra épül, egyedül az MSI Claw képez kivételt. Van azonban egy másik tényező, mely megkülönbözteti a Steam Decket a többi masinától. Ez pedig nem más, mint a használt operációs rendszer. A Valve SteamOS rendszere nem Windows alapú, hanem egy saját fejlesztésű, Arch Linuxra épülő rendszer. A Valve ennek köszönhetően a végletekig személyre tudja szabni, ellentétben a többi kézikonzollal. 2025 márciusában már gond nélkül felvarázsolhatjuk a SteamOS-t a ROG Ally-ra, ám a mérési eredménye meglepőek lehetnek.

Már ROG Ally-on is fut SteamOS, ám meglepő eredményt hozott

A fenti videóból több tanulságot is levonhatunk. Egyrészt jól látható, hogy remekül fut a SteamOS az Asus kézikonzolján, szinte minden hardvert felismer, név szerint is tudja, hogy egy ROG Ally készüléken fut. Ez sem véletlen, hiszen az Asus és a Valve már 2024 közepén elhintette, hogy érkezik a hivatalos SteamOS támogatás a ROG Ally készülékekre. Ennél egy fokkal izgalmasabb lehetnek a játékokkal kapcsolatos mérések:

SteamOS 3.8 teljesítmény
JátékROG Ally (FPS)
AMD Ryzen Z1 Extreme
Zen4 + RDNA3
Steam Deck (FPS)
AMD Van Gogh
Zen2 + RDNA2
Batman Arkham Knight (720p max settings)73.360.6
Cyberpunk 2077 (720p, Steam Deck Settings)45.847.8
Deus Ex Mankind Divided (720p, DirectX11, Ultra Settings)28.630.1
Horizon Zero Dawn (720p, Favor Performance Preset)55.959.6
Returnal (720p, FSR2 Balanced, Low Settings)28.130.6

A ROG Ally lelkét adó Z1 Extreme chip nem csak újabb architektúrát alkalmaz, de papíron erősebb is a Steam Decknél. A számokból azonban világosan látszódik, hogy ez a nyers erőkülönbség nem mutatkozik meg SteamOS alatt, sőt. A Valve rengeteg saját készítésű optimalizációt végzett a Steam Deck „Van Gogh” nevet viselő chipjével kapcsolatban, mely helyzeti előnybe helyezi őket Linux alatt. Úgy tűnik, hogy a hivatalos támogatás még néhány hónapot várat magára, hiszen jól látható, hogy van még min reszelgetni a Valve és ASUS mérnökeinek.

Betöltés...
Keresés
Keresés