Az Nvidia RTX 50 széria januárban mutatkozott be, majd még abban a hónapban meg is érkezett az első két modell. Az RTX 5090 és RTX 5080 párosa nyitotta a sort, majd szépen sorban megérkezett az RTX 5070 Ti, RTX 5070 és az RTX 5060 Ti is. Májusban az RTX 5060 zárja majd a sort, ám van némi esély egy RTX 5050-es modellre is. A kezdeti időszak azonban nem volt túl kegyes a zöld óriáshoz, ám ennek nagy részét maguknak köszönhették.
Hiába érkezett új verzió a 12VHPWR csatlakozóból, az RTX 5090 és RTX 5080 esetében továbbra is találkozhatunk tápcsatlakozóval kapcsolatos égésekkel, olvadásokkal. Ha ez nem lett volna elég, akkor pedig az új driverek sem sikerültek a legjobbra, hiszen sokaknál fekete képernyő jelentkezett. Ezt még mindig lehetett fokozni, hiszen több olyan kártya is kikerült a felhasználókhoz, melyeken bizonyos egységek hiányosak voltak, így jóval kevesebb teljesítménnyel szolgáltak, mint kellett volna. Úgy tűnik, hogy el is érkeztünk a következő állomáshoz, bár könnyen lehet, hogy ezúttal gyártó specifikus hibáról beszélhetünk.
Úgy tűnik, hogy még a pasztával is baj van az új Nvidia kártyáknál
A legtöbb Nvidia partner az RTX 50 szériánál nem a korábban megszokott thermal pades megoldást alkalmazta az egyes komponensek hűtésére. Hanem egy CPU pasztához hasonló, ám annál azért fokkal szilárdabb anyagra bízták a történetet. A Gigabyte például ezt szerverminőségű hővezető pasztaként vagy gélként említi a saját weboldalain. Ezek is kellemes hőátadással rendelkeznek, ám nehezebben száradnak ki, mint a korábbi megoldások. Éppen ez vezetett az új hibajelenséghez.
Vannak olyan gépházak, ahol a kártyákat nem a szokványos módon, hanem egy hosszabbító (riser) kábel segítségével, állítva lehet csak beszerelni. Ez igencsak jól tud kinézni, ám a fenti megoldással vegyítve kellemetlen jelenségeket szülhet. Jól látható a fenti képen, hogy a paszta/gél a gravitációnak köszönhetően kissé kivándorolt az eredeti helyéről. Tovább rontja a képet, hogy a kártya mindössze csak egy hónapos, így előfordulhat, hogy bizonyos felhasználóknál ennél is rosszabb a helyzet. A közösség szerint az is előfordulhat, hogy csak az komponensek mellé kerülő, extra és felesleges paszta kezdett el „kifolyni”, nem pedig a teljes megoldás, ám igencsak aggasztó lehet a jelenség. A Gigabyte egyelőre nem kommentálta az ügyet.
Forrás: Videocardz
Borító: Quasar Zone