Ahogy már rengeteg bejegyzésünkben említettük, egyetlen egy iparág fejlődött folyamatosan, megállás nélkül a PC-s szegmensből az utóbbi időben. Ez pedig nem volt más, mint a gamer monitorok kategóriája. Mostanra már a belépő kategóriában is remek IPS, VA paneleket találunk a korábbi TN helyett. A prémium monitor kategóriában azonban néhány éve egy új, de valójában már ismerős technológia bukkant fel. Ez pedig nem volt más, mint az OLED, mellyel előtte tévéknél vagy éppen okostelefonoknál találkozhattunk. Az első időszakban a közel félmillió forintos árcédula sem volt elképzelhetetlen, ám mostanra már akár 200 ezer forint környékén is találhatunk kifejezetten új példányokat is. Remek kérdés, hogy mikor dönthetik le a 200 ezer forintos lélektani határt ezek a monitorok, remélhetőleg még az idén. A Philips egyik meglehetősen friss, gamer monitora is ezt a kategóriát erősíti, nézzük is, hogy mit tud manapság a prémium kategória és a Philips Evnia 27M2N8500.
Doboz, tartozékok és a nyers specifikációk
Első ránézésre nem mondanánk meg, hogy gamer monitorral van dolgunk, hiszen a szokásos fekete-piros színek helyett sokkal barátságosabb, lilás árnyalattal találkozhatunk a dobozon. Ez azonban ne tévesszen meg senkit, napjaink egyik legjobb gamer megjelenítőről beszélhetünk. Ez már akkor kiderülhet, ha a dobozon végigolvassuk a specifikációkat. A QD-OLED, 360 Hz, 1440p kifejezéseket látva már sokan elégedetten csettintenek, hiszen ezek külön-külön is extra értéket tudnak adni egy-egy monitornak. A dobozban szerencsére több elem is védi a monitort, manapság erre gondosan ügyel minden gyártó.
A tartozékokat illetően sem kell aggódni, hiszen bőséges választék áll a vásárlók rendelkezésére. Ebben az árszegmensben már semmit nem hagynak ki a gyártók, így garantáltan nem kell extra HDMI kábel vagy USB kábel után szaladnod. A Philips Evnia 27M2N8500 monitornál ez egy DisplayPort, egy HDMI, egy USB-A <> USB-B kábelt takar, illetve a szokásos tápkábel sem maradhat el. A monitort egy fólia is védi az utazás viszontagságaitól.
A monitor nyers specifikációja pedig a következő:
- Képernyőméret: 26,5″ (67,3 cm)
- Felbontás: 2560 × 1440 (Quad HD)
- Képarány: 16:9
- Panel típusa: QD-OLED (Quantum Dot OLED) – 3. generációs
- Frissítési frekvencia: 360 Hz
- Válaszidő: 0,03 ms (szürke-szürke)
- Fényerő: SDR: 250 nit (APL 100%), HDR: 450 nit (APL 10%), csúcs: 1000 nit (APL 3%)
- Kontrasztarány: 1 500 000:1
- Színtér lefedettség: DCI-P3: 98,5%, sRGB: 147,5%, Adobe RGB: 118%, NTSC: 120%
- Színmélység: 10 bit (1,07 milliárd szín)
- HDR tanúsítvány: VESA DisplayHDR True Black 400
- AMD FreeSync™ Premium Pro: Igen
- NVIDIA G-SYNC kompatibilitás: Igen
- Ambiglow világítás: 3 oldalas, AI-alapú dinamikus fény
- Speciális funkciók: SmartImage Game, Smart Crosshair, Stark Shadow Boost, LowBlue mód, Flicker-Free, EasyRead, Evnia Precision Center szoftver
- Csatlakozók: 2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-B (upstream), 2× USB-A (downstream), 3,5 mm fejhallgató kimenet
- USB hub: USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps), 1× gyors töltés támogatással (BC 1.2)
- Állíthatóság: Döntés, forgatás, magasságállítás; VESA 100×100 kompatibilis
- Beépített hangszórók: 2× 5 W
- Méretek (állvánnyal): 609 × 376–508 × 275 mm
- Vastagság: 61 mm
- Súly: 7,35 kg
- Szín: Fehér ház, ezüst állvány
- Garancia: 3 év, QD-OLED panelre is érvényes
Összeszerelés
Az összeszerelés manapság nem jelenthet problémát, szerencsére a Philips mérnökei is ügyeltek erre. A szokásos talpat és a monitorra rögzíthető állványt/tartót találjuk a dobozban. A talp csavarral rögzíthető az állványra, ám ez akár kézzel is megoldható, nem feltétlenül kell csavarhúzóhoz nyúlni. A tartó rész pedig nemes egyszerűséggel bepattintható a monitorba. VESA adaptert is találunk a dobozban, így, ha már rendelkezel dedikált monitortartóval vagy később tervezel, nem kell rohanni külön átalakítóért. Az állvány teteje pedig fejhallgató tartóként is szolgál, így teljesen praktikus megoldás. Abszolút jár a piros pont a Philipsnek, percek alatt összeszerelhető a monitor a legóvatosabb felhasználóknak is.
A gamer monitor megjelenése
A Philips monitora nem csak a dobozon szakít a megszokott recepttel. Az Evnia 27M2N8500 szürke-fehér színvilágban pompázik, melynek köszönhetően nem csak a gamer asztalon, hanem irodai és/vagy professzionális környezetben is jól tud mutatni. A talpat illetően a szokásos, V alakú megoldással találkozhatunk, mely viszonylag nagy, így roppant stabilan képes ellátni a feladatát. A monitor vékony keretekkel dolgozik, csak az alsó rész vastagabb csak kicsit, ám ez szinte minden QD-OLED monitornál így van. Az előlap bal oldalán egy elegáns EVNIA felirattal találkozhatunk csak. A monitor hátoldala több meglepetést is rejt, melyekről később külön bejegyzésben is megemlékezünk majd. Fehér, műanyag hátlapot kapott a monitor, így hátulról is meglehetősen formás és pofás darab. A monitor hátulján tetején és oldalán több LED-et is láthatunk, ezek az AmbiGlow nevű funkcióért felelnek. A monitor dönthető, a magassága is állítható, ennek köszönhetően garantáltan a saját szájízre formálható az. Egyedül a pivot, azaz a 90 fokban elfordított módról kell lemondani a gyári tartó használatával, ám talán nincs olyan felhasználó, aki ezért vásárolna egy ilyen kaliberű monitort, így ezt nehéz felróni jogos kritikaként a cégnek.
Portok, hangszóró
Ebben a kategóriában már nem illik spórolni a portokkal, szerencsére itt sem kellett csalódnunk. Az 1440p felbontás 360 Hz-es képfrissítéssel vegyítve már komoly adatmozgással jár, így bizony kell a sávszélesség. Ennek megfelelően két darab HDMI 2.1-es portot és egy DP 1.4 portot találunk a monitor hátulján, ha csak a bemeneteket vizsgáljuk. Ezen kívül egy USB-B is ott figyel, melynek köszönhetően a monitor másik két USB-A portját is megtölthetjük, de a firmware frissítés is ezen keresztül történik. Ha ez nem lenné elég, akkor pedig a szokásos 3.5 mm-es jack portról sem kell lemondani. Bár nem port, de a monitort 2×5 wattos hangkeltőkkel is felszerelték a Philips mérnökei. A feladatát tökéletesen ellátja, ha éppen nincs kéznél más hangszóró vagy fejhallgató, ám nem kell várni tőle házimozi szintű hangot. A HDMI 2.1 és DP 1.4 támogatást természetesen videokártya oldalról is megköveteli a monitor, ám egy modern középkategóriás vagy afeletti kártyának ez már nem kihívás.
Menü, gombok és a szoftver
A monitorok menürendszere mindig kritikus tényező, hiszen a felhasználók akár hosszú perceket is eltölthetnek az első napokban. A Philips menüje egyáltalán nem erőltette magára a gameres vonalat a színvilágát és kialakítást tekintve, ám teljesen jó ez így, hiszen így egyértelmű és nem utolsó sorban közérthető menüpontokkal találkozhatunk. Rengeteg előre definiált képmód közül válogathatunk, melyeket akár egyesével is finomhangolhatunk. Állíthatjuk a fényerőt, a kontrasztot, az egyes színcsatornák erősségét, a színhőmérsékletet vagy az éppen használt színtér típusát. A monitor rendelkezik egy dedikált Game Mode füllel is, ahol az alábbi funkciókkal találkozhatunk:
- Adaptive Sync – Ez a népszerű VRR megoldásokat takarja, azaz, amikor a monitor a saját képfrissítését a megjelenített FPS számhoz igazítja
- Crosshair – Két beépített célkereszt közül válogathatunk, az egyik dinamikusan változtatja a hátterét a monitoron megjelenő szín függvényében
- StarkShadowBoost – Ezzel az árnyékokat emelhetjük ki
- Smart Sniper – A monitor közepén extra nagyítást eszközöl
- Low Input Lag – A bemeneti késést csökkenti
- Smart Frame – A monitor képes kisebb monitor képátlóját és felbontását imitálni, ha valaki nem használná ki teljesen a 27 inch-et
Ezen kívül az OLED panellel kapcsolatos karbantartási beállításokat is megtalálhatjuk a menüben, ám ezekhez nem érdemes hozzányúlni, ha hosszú távon is el szeretnénk kerülni a beégést. A menüben alapvetően egy joystick segítségével navigálhatunk. Fontos lehet azonban megemlíteni, hogy egy igazán könnyen kezelhető szoftverrel is kiválthatjuk a beépített OSD-t.
A Precision Centeren mindent megtalálunk, amit a beépített OSD-ben, sőt, még a menük elrendezése is azonos. Egérrel azonban sokkal gyorsabban és precízebben állíthatjuk a különféle funkciókat, így mindenképp érdemes lehet egy esélyt adni a programnak. A monitor és az egyes alegységek, firmware-ét is ezen keresztül frissíthetjük, így kötelező elem lehet minden tulajdonos számítógépén. Szoftveres részhez vehetjük a KVM Switch hiányát. Ennek hiányában a rácsatlakozott egér és billentyűzet nem vált automatikusan, ha ugrálgatunk a bemenetek között, pl. két számítógép esetében.
AmbiGlow
A monitor hátulján található LED-ek sem véletlenül kerültek oda. A Philips tévéknél megszokott Ambilight rendszer kistestvérét, az AmbiGlow-t köszönthetjük a megoldásban. A LED-ek színét és erősségét hozzászinkronizálja az éppen lejátszott tartalomhoz, sőt, még azt is ki lehet választani, hogy a hanghoz vagy a képhez igazítsa-e az effekteket. Ezen kívül pedig statikus effektekben sincs hiány, sőt, még a Windows 11 is tudja vezérelni a LED-eket. A LED-ek viszonylag gyorsan, de azért nem azonnal reagálnak a tartalomra, remekül ki tudják egészíteni a pazar képi világot. AAA címek esetében nem is kérdés a használata, ám kompetitív címek esetében a villámgyors váltások miatt érdemes lehet inkább valamelyik statikus effektet kiválasztani. Természetesen teljesen ki is kapcsolható a világítás.
A monitor lelke, az OLED panel
Az OLED (Organic Light-Emitting Diode) technológia önállóan világító szerves diódákat használ, így nincs szüksége háttérvilágításra, mint az LCD-knek. Ez lehetővé teszi a tökéletes feketék megjelenítését, végtelen kontrasztarányt és rendkívül gyors válaszidőt. Az OLED panelek hajlékonyak is lehetnek, ezért alkalmazzák őket ívelt vagy hajlítható kijelzőkben is. Hátrányuk, hogy idővel beégés (burn-in) jelentkezhet, főleg statikus képek hosszú megjelenítése esetén. Az utóbbi tényező szerencsére a különféle beépített megoldásoknak köszönhetően elhanyagolható, a valós tesztek is ezt igazolják. A Philips Evnia 27M2N8500 monitor egy 3. generációs, QD-OLED panelt kapott, melynél ezen a felbontáson nincs is újabb. Manapság a QD-OLED és WOLED technológiák harcolnak egymással a piacon. Az előbbit a Samsung, míg az utóbbit az LG gyártja. A QD-OLED (Quantum Dot OLED) az OLED egy ‘fejlettebb’ változata, mely a hagyományos OLED fényt Quantum Dot rétegen vezeti át, hogy tisztább és élénkebb színeket hozzon létre. Ennek köszönhetően a QD-OLED kijelzők fényesebbek, színtelítettebbek és természetesebb fehéreket tudnak megjeleníteni, mint a hagyományos OLED-ek.
A 27 inches mérethez 2560 x 1440 pixeles felbontás társul, mely 108 PPI pixelsűrűséget jelent. Ez bizony jobb, mint a FullHD 24 inch-en, így garantáltan nem kell félni a pixeles képtől. Szintén az OLED panelnek köszönhetően gyakorlatilag azonnal, 0.03ms alatt reagálnak a pixelek az egyes változásokra, így elmosódásra sem érdemes számítanod. Az OLED hátrányaként megemlíthetjük még a karakterek „szöszösödését”, azaz a karakter körüli enyhe elszíneződést a nem szokványos pixelkiosztás miatt. Ez azonban ezen a PPI értéken már kevésbé látványos, de azért észrevehető, ha direkt figyel rá az ember. A fényerőre sem lehet panasz, hiszen SDR tartalmak esetében 250 fölé is merészkedik a monitor, HDR-nél pedig a 450, sőt, ezer nites csúcsérték sem elképzelhetetlen. A korábbi generációk 200 nit alatti értékeire sokan jogosan húzták a szájukat, ám ezek már teljesen jó értékek még jól megvilágított szoba esetében is.
A monitor kijelzője glossy, azaz tükröződő bevonatot kapott, melynek köszönhetően élénkebb színekkel, még tökéletesebb feketékkel és nem utolsó sorban élesebb képpel találkozhatunk. A környezeti fények azonban jobban tükröződnek, mint a matt bevonatos példányok esetében. Ez azonban egy jól megvilágított szobában sem okozott problémát a használat közben. Hacsak nem közvetlen napfény éri a monitort, ami amúgy sem ajánlott, akkor a glossy jobb út lehet a legtöbb vásárló számára. Nem véletlen, hogy mindössze néhány matt QD-OLED monitor létezik. A monitor rengeteg bekapcsolt, beépített megoldással gondoskodik arról, hogy a beégés ne legyen probléma, ezeket a hivatalos kézikönyv alapján nem is nagyon érdemes kikapcsolni. Néhány extra funkciót (pl. tálca elleni védelem) bekapcsolhatsz, ha extrán vigyáznál a monitorra, ám ezek alapértelmezetten kikapcsolt állapotban figyelnek.

Érdekességképp megemlíthető, hogy a monitor rendelkezik PIP, azaz Picture-in-Picture móddal is, mely segítségével egyszerre két bemenet képét is megjeleníthetjük. Miközben a PC képét látjuk a monitoron, egy kisebb ablakban egy másik bemenet tartalmát is figyelhetjük. Ide sorolhatunk egy másik PC-t, egy konzolt vagy éppen egy set-top-boxot is akár. Ha már konzolok: a HDMI 2.1 portok tudnak dedikált 120 Hz-es módot, melyekkel a konzolokkal való kompatibilitást emelhetjük magasabb szintre.
Így viselkedett a gamer monitor játékok alatt
Az OLED panel előnyeit, hátrányait tehát már ismerjük, így ideje volt megizzasztani játékok alatt is. Sokak szerint a 360 Hz már túlzás lehet, melyben van némi igazság is. A 3. generációs QD-OLED panelekből azonban csak 240 Hz-es és 360 Hz-es variánsok készülnek, így opció sincs arra, hogy kevesebbet kapjon a potenciális vásárló. Természetesen még RTX 5090 mellett is álom ilyen felbontás mellett sok játékban a 360 FPS, kompetitív címek esetében azonban ez még megugorható feladat például egy RTX 5070 Ti-al karöltve is. Ilyen jellegű játékból a Rocket League, Fortnite, Counter-Strike 2 trióját vettem elő, hiszen így többféle stílust is lefedhetek.

Az AMD Ryzen 7 9800X3D és az Nvidia RTX 5070 Ti párosa kicsit izzadva, de a címek mindegyikében stabilan tudta tartani a 360 FPS-es értékeket. Ehhez szükség volt a jól belőtt beállításokra, főleg Counter-Strike 2 esetében. A monitoron megjelenő kép azonban mindenért kárpótolja az embert. A tökéletes feketéknek és a kontrasztnak köszönhetően meseszépen néznek ki a játékok, beszéljünk egy Rocket League stadionról vagy éppen a jó öreg Dust 2-ről. Kompetitív játékosok számára azonban a hibátlan motion clarity okozhat felfoghatatlan élményeket az első napokban. A motion clarity tulajdonképpen arról árulkodik, hogy mozgás közben mennyire marad éles és tiszta a kép a kijelzőn. A 360 Hz-es képfrissítés már egy TN/IPS panelnél is nagyon kellemes és folyamatos képpel kecsegtet, ám az OLED panel 0.03ms-es válaszidejével megfűszerezve már-már hihetetlen mértéket ölt. Egy 240 Hz-es IPS panelhez képest is teljesen más szinteket képvisel a monitor, csakis szuperlatívuszokban lehet beszélni a kompetitív játékok alatti teljesítményéről. Olyan tisztán, elmosódás nélkül történnek az események a képernyőn, mintha nem is egy monitor, hanem egy ablak mögött ülnénk. Szintén kötelező megemlíteni, hogy a külföldi, független mérések alapján ez most az egyik, ha nem a legjobb bemeneti késéssel rendelkező monitor a piacon, még 480 Hz-es példányokat is beelőzve. A bemeneti késés azt az időt adja meg, amely az interakció (pl. egérkattintás) és a képernyőn megjelenő következmény (pl. lövés) megjelenik. Ez érezhető is volt a fentebb megemlített játékokban, gyakorlatilag azonnal reagál minden bevitelre a monitor, elképesztő!
A monitor támogatja a HDR megjelenítési módot is, mely szintén remek élményt ígér. A HDR (High Dynamic Range) azért jó, mert sokkal részletesebb fény- és árnyékátmeneteket ad, mindezt pedig élénkebb színekkel és nagyobb fényerővel fűszerezi meg. A világos részek így tényleg ragyognak, a sötétek még mélyebbek, miközben nem vesznek el a részletek. A Windows-ban egy kattintás bekapcsolni a HDR-t a Beállításokban. Érdemes azonban kísérletezgetni, hiszen nem minden játék esetében kapunk így egyértelműen jobb képet. Tartalomfogyasztásnál azonban kötelező adalék lehet, hiszen az összes streamingplatform HDR anyagokkal dolgozik, de a YouTube felületén is egyre több az ilyen videó. A monitor kapott egy extra gyári kalibrálást is, melyet dokumentum is igazol a dobozban.
Kötelező a 360 FPS?!
Kompetitív játékok esetében tehát nem elképzelhetetlen a 360 FPS, ám AAA címek esetében gyakorlatilag lehetetlen. Nos, aggodalomra semmi ok, hiszen ekkor lépnek életbe az Adaptive Sync megoldások, azaz a FreeSync Premium vagy a G-Sync Compatible, attól függően, hogy melyik gyártó videokártyája ketyeg a gépünkben. Ezekről már közelebbről megismerkedhettünk korábban, ám egy kis ismétlés sosem árt.
Korábban csak egy megoldás létezett a monitor és a képkockák szinkronizációjához, ha elszerettük volna kerülni a nem kívánt képtörést. Ez pedig nem volt más, mint a szoftveres V-Sync, mely a játék képkockaszámát szerette volna hozzáigazítani a monitor képfrissítéséhez. Igen ám, de ha a megfelelő FPS szám nincs meg, akkor ez elképesztő bemeneti késéssel, azaz input laggal jár, mely nem túl kellemes jelenség játék közben, még AAA címek esetében sem, nemhogy kompetitív játékok közben. Nem véletlen, hogy sokan ódzkodtak a bekapcsolásától. Ilyenkor jön képbe a monitor által támogatott funkció, az Adaptive Sync. Ekkor a monitor a saját képfrissítését a játékban elérhető FPS számhoz igazítja. Így nem csak a képtörés jelensége szűnik meg, de a 360 Hz-nél alacsonyabb FPS szám sem okoz problémát, hiszen a monitor lemerészkedik például 90 Hz-re is, ha a helyzet épp azt kívánja meg. Ez még jobban jöhet ilyen nagy képfrissítéssel operáló monitorok esetében, mint a Philips Evnia 27M2N8500. Ezt ismételten a Half-Life 2 RTX alatt teszteltük, ahol még az RTX 5070 Ti is nehezen tartotta a lépést.
Ebben a bekezdésben azonban mindenképp érdemes megemlítenünk a VRR Flicker, azaz a VRR villódzás jelenségét. A VRR flicker azt jelenti, hogy változó képfrissítés (VRR – Variable Refresh Rate, ilyen a G-Sync Compatible és a FreeSync is) mellett néha vibrál vagy villog a kijelző. Ez OLED és VA kijelzőknél jellemző, gyakorlatilag elkerülhetetlen. Erre érdemes készülnöd, bármilyen OLED monitort is vásárolsz. A valóságban szerencsére nehezen észrevehető, itt sem okozott problémát. A játékélményt tehát AAA címekben is pazar, főleg, ha mellé társul a fentebb is említett AmbiGlow megoldás. Egy ideig nem akarsz felállni a gép elől, abban biztos lehetsz.
Verdikt
A Philips Evnia 27M2N8500 az elmúlt hónapokban a 300 ezer feletti árcédulát már 250 ezer alatti árcédulára cserélte. Ez a trend nagyon biztató, ám továbbra is egy drága, felső kategóriás, prémium monitorról beszélhetünk. Ezért az árért cserébe azonban napjaink legjobb és leggyorsabb paneljét kaphatjuk meg, az OLED technológia összes remek előnyével megfűszerezve. Mostanra már a fényerőtől sem kell félni, ahogy bizony a beégés sem téma, ha nem 24 órán keresztül nézel statikus tartalmat. A Philips Evnia 27M2N8500 remek választás lehet, ha (leg)magasabb szintre emelnéd az otthoni játék élményét, még akkor is, ha nem minden játékban éred el a képfrissítésnek megfelelő képkockaszámot. Legyen szó AAA címről, kompetitív játékról vagy tartalomfogyasztásról, a monitor megbízható társad lehet a mindennapokban. A panelre 3 év garanciát vállal a gyártó, így akkor sem kell aggódnod, ha mégis beégne a monitor huzamosabb használat után.
Pozitív:
- Brutális, 360 Hz-es képfrissítés
- Hibátlan, 3. generációs QD-OLED panel
- Elképesztő input lag érték
- 27 inch-hez 1440p felbontás társul, így 100 feletti PPI pixelsűrűséggel operál a monitor
- HDMI és DisplayPort bemenet
- Beépített hangszóró
- Beépített USB hub
- Elegáns megjelenés
- VESA kompatibilitás
- Közérthető menü
- Kellemes SDR és HDR fényerő
Negatív:
- KVM switch nincs rajta, így a rácsatlakozott egér és billentyűzet nem vált automatikusan, ha ugrálgatunk a bemenetek között.
- Nincs Pivot mód
- Borsos árcédula
A monitor objektíven nézve természetesen a 10/10-es pontszámot kapná meg, ám a borsos árcédulát nem lehet figyelmen kívül hagyni, így egy erős 9/10-es pontszámmal távozott a tesztpadról.
A monitor hivatalos weboldala: https://www.philips.hu/c-p/27M2N8500_00/jatekhoz-tervezett-monitor-qd-oled-jatekhoz-tervezett-monitor