A volt PlayStation vezető, Shuhei Yoshida úgy véli, hogy a 70-80 dolláros játék rablás, más szórakozási formákhoz képest.
Az utóbbi időben gyakran vitatott téma, hogy valójában tényleg megér-e egy videojáték 70 vagy akár 80 dollárt/eurót, ami sokszor 30-35 ezer forintot jelent magyar forintban. Persze nem csak nálunk, a világ minden táján felháborodtak a játékosok azon, hogy ennyire felment egyes AAA-s címek ára, ugyanakkor a kiadók azzal védekeznek, hogy a játékfejlesztés ára is többszörösére nőtt. A játékosok érve azonban valahogy még mindig jobban tetszik nekem: talán semmi gond nem lenne az áremeléssel, ha azt a játékok minősége is tükrözné. Sajnos azonban épp az ellenkezője igaz: félkész, játszhatatlan, élvezhetetlen, bugos játékok sora jelent meg az utóbbi években. A vita tehát nem ért még véget és egyre többen mondják el véleményüket a szakmán belül. Legutóbb a PlayStation volt vezetője, Shuhei Yoshida.
A 70-80 dolláros játék rablás
Az nemrég függetlenné vált vezető a Gamescom LATAM rendezvényen tett nyilatkozatot, ahol óhatatlanul a játékok növekvő költségeiről kérdezték. A PS5-ös generáció kezdetén szinte minden kiadó 70 dollárra emelte az AAA-s címek árát, de nemrég a Microsoft és a Nintendo bejelentette, hogy egyes játékok árát 80 dollárra emeli. A Critical Hit Games-nek Yoshida azt mondta: „Minden játék más értéket nyújt, illetve más a költségvetés nagysága. Úgy gondolom, hogy a kiadó – vagy a fejlesztők – döntésén múlik, hogy a terméküket annak az értéknek megfelelően árazzák be, amit szerintük hoznak”.
„Ami a 70 vagy 80 dolláros tényleges árat illeti, az igazán nagyszerű játékokért, úgy gondolom, hogy ez még mindig rablás a szórakozás mennyiségét tekintve, amit a legjobb játékok, a legjobb minőségű játékok nyújtanak az embereknek a szórakozás más formáihoz képest” – mondta.
Yoshida tehát valamilyen kitekert módon arra gondol, hogy bár a játékok nyilván mondjuk több óra szórakozást nyújtanak, mint egy mozijegy, de ez az ár még így is rablás. Persze igazán nehéz igazolni az ilyen hatalmas költségeket, amikor léteznek ingyenesen játszható címek is. Nagyon érdekes lesz látni, hogy ezek az új árak milyen hatással lesznek az iparágra.