Az Intel 2024 októberében mutatta be a Core Ultra 200 nevet viselő processzorait. A névváltás ezúttal talán jogos is volt, hiszen több szinten is átalakultak a CPU-k. A legfontosabb, hogy mostantól már csak DDR5 memóriával érik be, véglegesen szakított a DDR4 korszakkal a cég. Ezen kívül pedig a Hyper Threading támogatásról is érdemes lemondani. Természetesen új foglalatot is kaptak a friss egységek, így az új alaplapok megvásárlása sem kihagyható lépés.
A kupak alatt azonban még több dolog változott. Míg korábban szinte minden az Intel gyárában készült, addig a Core Ultra 200 processzoroknál már a TSMC is besegített. Teljesen átalakította a processzorok felépítését az Intel, több alegységből épül fel a széria, mely ismeretlen terep volt még számukra is. Ez bizony meg is látszott a méréseken, hiszen játékok alatt kevesebb FPS-t hoztak az újoncok, mint az előző generációk. A fogyasztás és a hűthetőség azonban jóval kellemesebb lett, így remek alap lehet ez majd a későbbiekre. Igen ám, de az LGA1851 foglalat életútja eddig nem igazán fest valami fényesen.
Még külön megnevezést sem kapnak az új Intel processzorok
ARL-S and ARL-HX refreshes should be Core Ultra 200-series. Preliminary.
— Jaykihn (@jaykihn0) May 17, 2025
Az már régóta nem titok, hogy az LGA1851 foglalat valójában egy béta teszt volt. A Core Ultra 200 széria után egyetlen egy generációt várhatunk még ezekbe az alaplapokba, majd ismét aktuális lesz egy foglalatváltás. Úgy tűnik azonban, hogy még rosszabb lehet a valóság, mint amire számítani lehetett. Az Alder Lake Refresh processzorok nem is kapnak dedikált, 300-as számozást a cégtől, így valójában a 200-as széria részei lesznek majd.
Ez bizony azt jelenti, hogy az LGA1851 foglalat mindössze másfél generációt él meg, hiszen az „igazi” Core Ultra 300 már az LGA1954-be érkezik majd. Az Intel éppen a napokban csökkentette a 265K jelölésű processzorainak árát, ám úgy tűnik, hogy még így sem lehet nyugodt szívvel ajánlani ezt a generációt, hiszen maga az Intel sem jósol neki nagy jövőt. A széria gyártása során felhalmozott tudást azonban remekül lehet majd hasznosítani a 300-as jelölésű egységekben.