2025-ben egyszerre van könnyű és nehéz dolga a játékosoknak. Míg korábban bizonyos specifikációk a luxuskategóriát képviselték, manapság már alap felszerelésnek számítanak. Ide sorolhatjuk például a hibátlan egérszenzorokat, de a mechanikus kapcsolók is beköltöztek már az alsó kategóriába. A vezeték nélküli, azaz a Wireless kapcsolat sem úri huncutság már. A gamerek körében manapság a 60%-os gamer billentyűzetek a legnépszerűbbek. A játszadozáshoz szükséges billentyűk megtalálhatóak rajtuk, miközben alig foglalnak el értékes helyet az asztalról. Az elképesztően színes periféria felhozatalban azonban nehéz kiigazodni. Ebben a bejegyzésben a játékosokra szabott, 60%-os gamer billentyűzeteket vesszük górcső alá a DigitalTrends és a saját tapasztalataink segítségével.
Razer Huntsman Mini Analog
A Razer Huntsman Mini Analog egy igazi ikonja ennek a kategóriának. A Hall-Effect kapcsolóknak köszönhetően a személyre szabás soha nem látott mértékű lehet, de az alap funkciók is megmaradtak. Nem kérdés, hogy ezen a szinten az RGB is kötelező, ha pedig letisztult megjelenésre vágysz, akkor a fehér színű Mercury változat lehet a legjobb barátod.
Keychron K12
A Keychron az utóbbi időszakban szinte havonta bejelent egy-egy új perifériát. Sokáig csak az irodai szegmensre fókuszáltak, ám 2024-ben a 60%-os méretet is becélozták. A K12 nevet viselő modell sem finomkodik. A 2.4 GHz-es és Bluetooth kapcsolat itt is adott, a kapcsolókat pedig szabadon cserélhetik a potenciális vásárlók. A késleltetése talán pár milliszekundummal lemarad a többiektől, ám ez a kompetitív játékokon kívül nem igazán számít.
Wooting 60HE+
A Wooting 60HE+ szintén Hall-Effect kapcsolókat használ. Az analóg kialakításnak köszönhetően a billentyűzet nem csak a lenyomás tényét érzékeli, hanem annak „erősségét” is egy 4 mm és 0.1 mm közötti skálán. Ezt a kapcsolók alá beépített Hall szenzor és a kapcsolókba beépített mágnes segítségével határozza meg, gyakorlatilag a mágneses tér megváltozását alakítja át 0 és 100% közötti értékre. Böngészéből indítható szoftver és példás közösség jellemzi, egyetlen hátránya, hogy csak a hivatalos weboldalról rendelhetjük meg.
Apex Pro Mini
A Wooting legnagyobb riválisa, évek óta versenyeznek egymással a gamer játékosok kegyeiért. Ennek megfelelően ez a bilentyűzet is Hall-Effect kapcsolókkal rendelkezik, szintén a top kategóriát erősíti. A szoftver talán egy fokkal gyengébb, mint a Wootingnál, itt sajnos a telepítést sem kerülhetjük el. Egy előnye mindenképp van a SteelSeriesnek, ez pedig nem más, mint a hazai forgalmazás.
White Shark Shinobi
A White Shark Shinobi 2025 májusára ismét raktárra került, így kihagyhatatlan szereplője ennek a válogatásnak. A vezeték nélküli kapcsolatról ezúttal le kell mondani, ám ezért cserébe HU, azaz magyar kiosztást kaphatnak a játékosok. A billentyűzetből létezik fehér és fekete variáns is, ahogy bizony a kapcsolók terén is több opciónk van. Mindezt pedig 20 ezer forint alatti árcédulával fűszerezte meg a gyártó, így remek opció lehet.
AVAX GM01 65 RGB
Egy ízig-vérig magyar termék, mely szintén nem szerepelt a kora tavaszi válogatásunkban. A nagyobb testvér, a GM03 már járt nálunk. Ez alapján bizony a kompakt változat is kielégítheti a játékosok igényeit. A magyar kiosztás és a remek kupakok itt is alapnak számítanak, ám ebben az esetben már az illesztőprogram is magyar nyelven szólhat hozzánk. Az árcédula ebben az esetben is igencsak baráti, így szintén remek opció lehet bárki számára.
Redragon Fizz Pro
A fenti gamer billentyűzetek egyértelműen az 50-80 ezer forintos árkategóriát képviselik, de szerencsére van budget opciónk is. Redragon név a hazai felhasználóknak ismerős lehet, hiszen a budget kategória évek óta megbízható szereplője a cég. A Redragon Fizz Pro azonban több szinten is kiemelkedik. Kompakt, 60%-os kialakítást a billentyűzet, a kupakok alatt pedig a cég saját mechanikus kapcsolóit találjuk meg. Játékosoknak a lineáris, azaz a „Piros/Red” kapcsolók ajánlottak, de ha az írógépek hangját akarod megidézni, akkor a clicky, „Kék” változatot is választhatod. Ha a köztes megoldásokért rajongasz, akkor pedig a Barna is remek opció lehet.
A billentyűzet tehát 60%-os kiosztással érkezik, a kiosztás pedig magyar, mely igazán ritka manapság. A legjobb az egészben, hogy nem csak kábelen csatlakoztathatjuk a géphez, ha épp ahhoz van kedved, akkor a Bluetooth és a 2.4 GHz-es vezeték nélküli kapcsolat is opció lehet. Az utóbbi esetében a vezeték nélküli késés is teljesen elfogadható, Bluetooth-t inkább csak irodai környezetben érdemes bevetni. Természetesen a kötelező RGB megvilágítás sem maradhat el. 2025 májusában továbbra is 20 ezer körüli áron csaphatunk le rá, így az alsó kategória kihagyhatatlan szereplője.
A billentyűzetek nevére kattintva az Árukereső felületén vagy a Wooting esetében a hivatalos weboldalon találhatod magad.
Borító: SteelSeries