Az elmúlt években tovább nőtt az amúgy sem kicsi perifériás piac. A billentyűzetekre különösen igaz ez, de az egerek és a fejhallgatók sem szégyenkezhetnek. Míg néhány éve a mechanikus kapcsolók számítottak extrának, manapság már szinte tízezer környékén is vadászható ilyen billentyűzet. A 2023-as év végén, majd a 2024-es évben azonban ismét szintet léptek a billentyűzetek. Szinte minden gyártó jelentkezett olyan modellel, melyen már nem klasszikus, hanem úgynevezett Hall-Effect, azaz mágneses elven működő kapcsolók kapnak helyet. Jó ideig ezért combos felárat kértek el a cégek, ám 2025 elejére eljutottunk oda, hogy bizony már az alsó kategóriában is találhatunk ilyen modelleket. Ezúttal a Monsgeek egyik belépő modelljét, a FUN60 Pro gamer billentyűzetet vesszük górcső alá.
A doboz és a billentyűzet nyers specifikációi
A FUN60 doboza igazán letisztult vonalat képvisel, a fekete háttérszín is erről árulkodik. Mindkét oldalon a billentyűzetet ábrázoló kép köszönt vissza ránk, az egyik fekete-fehér színben villog, míg a másik RGB fényárban úszik. A doboz tartalma ezúttal szegényesebb, mint a kétszer-háromszor ennyibe kerülő modellek esetében, ám csodát nem kell várni a belépő kategóriában. A kiegészítőket figyelembe véve ezúttal meg kell elégednünk egy kábellel és egy switch kiszedővel, ahogy bizony sem ajándék keycapek, sem pedig ajándék kapcsolók nem színesítik a repertoárt.
A nyers specifikációk azonban hamar kárpótolhatnak minket:
- 60%-os kialakítás
- Cserélhető Hall-Effect kapcsolók (Akko Glare gyárilag)
- 8K, azaz 8000 Hz-es polling rate
- ARM Cortex-M4 CPU
- Állítható aktuációs, azaz érzékelési pont
- Alumínium plate
- Tray mount
- A ház ABS
- ARGB LED világítás, 500 Hz-es frissítéssel
- USB-C csatlakozás
- PBT billentyűzetsapkák
- Web-alapú driver
Anyaghasználat, design
Ezen az árkategórián nem igazán találkozunk még teljesen fém házakkal, azt egy kicsit feljebb kell keresni. Ennek megfelelően egy ABS műanyag burkolatot kapott a 60%-os billentyűzet. A periféria ennek ellenére nem ropog, nem recseg, az anyaghasználat teljesen rendben van. A súlyán megérezzük, hogy nem alumínium megoldásról van szó, ezen kívül azonban hátrányunk nem származik belőle. A billentyűzetből nincs ISO változat, így az ANSI kialakítással és a kis enterrel kell megelégednünk. Mivel egy játékosokat megcélzó billentyűzetről beszélhetünk, így ez nem feltétlenül jelent problémát, pár nap alatt hozzá lehet szokni. A kupakok azonban PBT anyagból készültek, ráadásul a megszokottal ellentétben ezúttal a kupakok oldalán kapnak helyett az áttetsző karakterek, tovább emelve a billentyűzet megjelenését.
A kompakt méret ellenére sem kell lemondanunk a funkciógombokról, ezeket rendre az FN billentyű és egy másik billentyű kombinációjával érhetjük el. Az FN+9 például az F9-et hívja elő, így pillanatok alatt használhatjuk ezeket is az adott játékokban, alkalmazásokban. A gépelési élmény sem érhet fel egy gasket mountos kialakításhoz, ám játszadozás esetén ez kevésbé hangsúlyos tulajdonság. Ennek ellenére akár munkára is bevethető lehet a FUN60 Pro, de egyértelműen nem ez a fő erőssége. A billentyűzet alján kihajtható lábakat is találunk, melynek köszönhetően állítható a gépelési szög, így hosszú játék alatt sem válik kényelmetlenné a billentyűzet.
A kapcsolók, Hall Effect technológia
A kapcsolókhoz érve rögtön több pozitív tulajdonság is elénk tárulhat. Egyrészt a Hall-Effect technológia is már sokat sejthet, további remek hír, hogy külsős kapcsolókat is befogad a billentyűzet. Sőt, ezekhez dedikált előbeállításokat is tartalmaz a billentyűzet, így könnyedén válthatunk a manapság igencsak népszerű Gateron Jade, Uranus vagy épp King kapcsolóra is a gyári switcheket. Nem mintha muszáj lenne, hiszen az alap Glare Magnetic kapcsolók sem szerénykednek:
- 3.4 mm-es úttal rendelkeznek
- 25gf minimum erővel kell lenyomnunk a kapcsolókat
- 2.0 mm-nél ez a lineáris kapcsolóknál már megszokott, 40±5gf erőt jelenti
- Az út legvégén pedig 48gf maximum erőre érdemes készülnünk
- Egy LED/RGB fény vezető is helyet kapott a kapcsolóban, melynek köszönhetően még jobb fényeffekteket kaphatunk
A Hall-Effect kapcsolók erőssége azonban a szoftveres funkciókban rejlik, szerencsére ezeket is támogatja a billentyűzet:
- A Snap Key megoldás a SOCD/Snap Tap megoldásoknak felel meg, éppen úgy működik, mint egy Razer vagy épp Wooting esetében.
- Az aktuációs/érzékelési pont is szabadon állítható, erre 0.1 és 3.4 mm között van lehetőség.
- A Rapid Trigger funkcióról sem kell lemondani, mellyel a Counter-Strike vagy épp Valorant játékokban javíthatunk a mozgásunkon.
- A DKS funkció is elérhető, akár négy különböző funkciót is rendelhetünk egy billentyűhöz, annak függvényében, hogy mennyire nyomjuk le azt. Azaz például a D billentyű 0.7 mm-ig sima billentyűként viselkedik, majd 0.7 mm lenyomási távolság után már Ctrl+D funkciót lát el.
- A TGL, azaz a Toggle Key funkció esetében pedig folyamatos lenyomásként érzékelhet egy adott billentyűt a számítógépünk, anélkül, hogy fizikailag hozzá érnénk az adott billentyűhöz.
- A Mod Tap esetében pedig más funkciót rendelhetünk a rövid idejű érintéshez és a folyamatos lenyomáshoz, azaz az A-t egy pillanatra lenyomva az A betű funkció aktivizálódik, míg hosszan lenyomva például a Ctrl+A.
Szoftver és RGB
A billentyűzet az alacsony árcédula ellenére is igazodik a 2025-ös év igényeihez. Azaz a szokásos, OEM programok helyett egy webes felületen konfigurálhatjuk a FUN60 Pro-t. Egy apró drivert fel kell azért telepíteni, de ezen kívül kezesen teszi a dolgát. Google Chrome esetében garantáltan nem futunk bele semmilyen problémába. A drivert a https://web.monsgeek.com/ oldalon érhetjük el, pillanatok alatt megjegyezhető címről beszélhetünk. Az alkalmazásban finomhangolhatjuk az RGB beállítást, de a fentebb már részletezett Hall-Effect funkciókat is itt szabhatjuk magunkra.
Az RGB világításra sincs panasz. 500 Hz-en járatja őket a billentyűzet, így villámgyorsan és akadás nélkül reagálnak a fényeffektek is. Ez pedig bizony az ember szemét is kíméli, hiszen kevésbé okoz fejfájást a gyorsabb villódzás miatt. Ezt a kapcsolókban található LED terelők is segítik, illetve a billentyűzetsapkák kialakítása is segít a dolgon. A megszokottól eltérően nem a billentyűzet sapkán tetején, hanem azon oldalán találjuk meg a feliratokat, így igazán letisztult design köszönt vissza ránk.
Verdikt
A FUN60 Pro esetében ismételten érdemes az árcédulát is a specifikációk mellé néznünk. A hivatalos weboldalon 21500 forintért vásárolhatjuk meg 2025 februárjának elején. A specifikációk nem kimagaslóak, ám más gyártók esetében ezekért a funkciókért bizony jóval többet ott kellene hagyni a kasszánál. A külsős kapcsolók támogatása kiemelendő, ahogy a webes driver is remekül hangzik. Ha játékra keresünk költséghatékony megoldást, akkor bizony nem sok jobb vételt találunk 25 ezer forint alatt, főleg ha ragaszkodunk a Hall-Effect kapcsolókhoz. A fém házról, a vezeték nélküli kapcsolatról ezúttal le kell mondanunk, ám ezek olyan specifikációk, melyek felett könnyen szemet hunyhat az ember, ha minden másban erős a billentyűzet.
Pozitív:
- Igencsak kellemes árcédula
- Hall-Effect kapcsolók
- Remek RGB
- Cserélhető USB-C kábel
- Állítható gépelési szög
- Támogatja a külsős kapcsolókat is
- 60%-os kialakítás, játékhoz ideális
- Böngészőből vezérelhető szoftver
- Remek PBT keycapek
Negatív:
- ANSI kialakítás
- Kevés tartozék
- ABS ház
Értékelés: 8.8/10 – Ajánlott, főleg ha az ár-érték arányt is figyeljük
A billentyűzetet a MoonsGeek EU boltjában tudod beszerezni, jelenleg egyik hazai boltban sem találkoztunk még vele.