Az abandonware megnevezést általában azokra a programokra szokás érteni, amik valamilyen jogi hercehurca, esetleg lejárt licencek miatt lekerültek a digitális és fizikális boltok polcairól, azaz legális úton szinte már semmilyen formában nem lehet hozzájuk jutni. Szófosás nélkül dióhéjban: amikor egy játék licenceit nem szeretné meghosszabbítani a kiadó/stúdió/jogbirtokos, majd azt leveszik a Steam, a GoG, az Epic, az Xbox, a PS, a Nintendo boltjairól, az általában abandonware-ré válik.
A videojátékok világában ez azért is egy szürke zóna, mert egy abandonware nem lesz automatikusan ingyenes, valamint a fizikai példányokat kéz alól továbbra is be lehet szerezni, hiszen azokat sehogyan sem tudják visszarendelni. Ugyanakkor a digitális játékmentők, hogy ne vesszenek el az elhagyatott, beszerezhetetlen alkotások, feltöltik őket egy-egy dedikált gyűjtőhelyre: találóan csak abandonware-oldalakra, ahonnan egészen addig bárki számára szabadon hozzáférhetőek, míg azt legális forrásból újra meg nem lehet vásárolni. Az ilyen játékmentő-archiváló oldalakat éppen emiatt a kiadók is békén hagyják, általában nem vegzálják őket fölöslegesen.
Mivel a 2013-as Deadpool-játék licencei is szupergyorsasággal kerültek ki az Activision markából, az is abandonware-nek számít.
Bár a High Moon Studios akciójátéka akkoriban kapott hideget és meleget egyaránt, összességében egy egészen remek hangulatú, hamisítatlan Deadpool-élményt nyújtott. A játékmenete kicsit repetitív volt ugyan, de a humora, a karakterei, a története az elejétől a végéig a képernyő elé szegezi a játékost, főleg, ha az rajongója a szófosó, tudathasadásos, félőrült antihősnek – vagy úgy a Marvelnek, a játékban ugyanis tucatjával bukkannak fel a vendégszereplők, köztük is az élen Rozsomákkal és Kábellel.
Aztán jó nagy szerencsétlenségére 2014-ben az Activision elvesztette a Marvel-karakterek licenceit, így egy csomó másik játékkal együtt a Deadpool forgalmazását is beszüntették. Aztán jött Ryan Reynolds és vele az első Deadpool-mozi, aminek apropójából ismét megvásárolhatóvá vált – sőt, a FOX – Marvel még egy PS4-es és Xbox One-os újrakiadást is engedélyezett az Activisionnek. Igaz, ez sem volt hosszú életű: 2017-ben végleg eltüntették a videojátékos Deadpoolt.
Konzolokon ritkaságnak számít a játék kópiája – részben ezért, részben pedig a Deadpool és Rozsomák őrületes sikerének köszönhetően azt már csak csillagászati árakon lehet beszerezni. Az Amazonon és az eBay-en nem ritka a 35.000, de még az 50.000 forintos árcédula sem, és bár Magyarországon még nem szálltak el ennyire az árak, nálunk is 9000-20.000 forint között lehet csak hozzájutni. PS-en és Xboxon más módon nem lehet játszani a Deadpoollal, hacsak nincs otthon elfekvőben egy feltört PS3 és/vagy Xbox 360.
PC-n viszont az abandonware jellege révén kvázi ingyen le lehet tölteni. Ehhez pedig csak fel kell lógni az Internet Archive oldalára – az idődet megspórolandó már ki is kerestem neked a játékot, majd a szimpatikus feltöltőnek megköszönni a közreműködést, mondjuk egy letöltéssel és egy köszönömmel.
Maga a játék egyébként nem különösen hosszú: a végigszaladósak 7 óra alatt is befejezhetik, egy átlagosabb végigjátszás viszont kb. 10 órát vesz igénybe. Mivel a játék már több mint 10 éves, a gépigény miatt sem kell aggódni, manapság már egy krumplin is simán elfut. A látványa pedig pontosan olyan, mint a fenti előzetesben (meglepően időtálló).
Jelen cikk szerzőjének eredeti írása először 2024. július 29-én jelent meg a LeetGaming.com-on.