Az elmúlt időszak kifejezetten izgalmas a gamer perifériák terén. Míg sokáig a Logitech és Razer párosa uralta a vezeték nélküli egerek, billentyűzetek világát, manapság ez már nem állja meg a helyét. Egyre több, feltörekvő gyártóval találkozhatunk a piacon. Ezek közé tartozik a korábban már tesztelt G-Wolves, de az utóbbi időben a LAMZU is elképesztő menetelésen van túl. Talán az Atlantis egerük hozta meg számukra az áttörést, melynek köszönhetően már a mainstream szegmensbe is betörtek. Egy ideje fut a közös kollaboráció a Fnatic csapatával is, a Thorn kapott egy rikító narancssárga színű borítást. Remek kérdés azonban, hogy a papíron kiváló specifikáció mennyire villognak majd a valóságban
Járjunk is utána, hogy mit tud a LAMZU üdvöskéje, a Maya!
A gamer egér csomagolása és a doboz
A doboz első látásra is igényességet tükröz. Minden lényegi információt megtalálhatunk rajta, miközben letisztult tudott maradni. Manapság sokkal hajlamosabbak a gyártók elcsúszni valamelyik irányba, azaz vagy túl „gameresre” sikerül a doboz design vagy épp annyira letisztult, hogy három órás Google keresés után tudjuk meg a gamer egér adatait. Itt szerencsére ezzel nem kell bajlódni, a lényeges információkat megtaláljuk a doboz hátulján, de az egér neve és egy kép sem marad le a doboz elejéről.
A doboz kialakításban is a különlegesebb csomagolások számát erősíti. A prémium jelzőt nyugodtan rásüthetjük, hiszen a kicsomagolás élménye mindig extra adalék a termékeknél. Két nagyobb rekeszt találunk, egyikben az egér és a vevőegység foglal helyett, míg a másikban az ajándék talpak, a kábel, a grip matricák kaptak helyet, mindezt egy szintén kellemes tapintású kis textilzsákban. Ezzel nehéz vitatkozni, eddig nem okozott csalódást a gyártó.
A doboz pontos tartalma:
- MAYA gamer egér
- PTFE talpak
- USB vevőegység
- 1.8m Type-c, paracord-hatású kábel
- Bársony táska
- USB-A <> USB-C adapter
Az egér specifikáció:
- 119*62*38 mm méret
- 45 grammos súly
- Pixart 3395-ös szenzor
- Nordic MCU – 52840
- 26000-as maximális DPi
- 1000 Hz polling rate, mely egy külön vevővel már 4000 Hz-re tornázható
- A kattintásokért a Silver TTC kapcsolók felelnek
Forma, design
A fenti méretekből már leszűrhető, hogy egy viszonylag kicsi egérről van szó. A nagy tenyérrel megáldott játékosok számára a palm fogás kicsit kényelmetlen lehet, ám claw és fingertip esetében ilyen problémáktól nem kell félni. A kialakítás szimmetrikus, ám a bal oldalra elhelyezett gombok hamar eldöntik, hogy a jobbkezes felhasználókra gondolt alapvetően a LAMZU. A statisztikák nem hazudnak, a jobbkezesek előnyben vannak, de a legtöbb balkezes játékos is jobb kézre optimalizált rágcsálókat használ. Az egéren tehát a két fő gomb mellett két oldalsó gombot találunk, illetve a görgő is lenyomható. A görgő az arany középutat lőtte be, azaz érezhetőek az egyes lépések, de nem kell elképesztő erővel tekerni.
Öröm, hogy a lyukacsos csodák után a Lamzu mérnökeinek úgy sikerült 45 gramm környékére belőni a súlyt, hogy egyetlen árva lyukat sem találunk a gamer egér felületén. A használt műanyagra szintén a prémium jelzőt lehetne rásütni, nagyon jó tapintásra is. Különféle segédmatricák nélkül is kellemes fogást nyújt, az igazán izzadós kezűek azonban megpróbálkozhatnak az ajándék grip matricák felragasztásával, ha minden kötél szakad. RGB-ről nem beszélhetünk, egyedül egy visszajelző LED került az egér bal oldalára, mely töltésnél, illetve különféle állapotoknál jöhet jól.
Az egér alja már egy fokkal izgalmasabb. Jól látható, hogy hosszas tervezés előzte meg. Jelentős súlyt spórolhattak így meg a Lamzu mérnökei, miközben az egér felépítése sem szenvedte meg. Nem recseg, nem ropog irreálisan nagy erőkifejtés esetén sem. Az egér alján a PTFE tappancsok mellett találhatjuk a ki-bekapcsoló gombot, illetve egy extra gombot, melyet alapértelmezetten DPI állításra használ az egér, de a szoftverben ez is személyre szabható. Az egér elején egy USB-C csatlakozó kapott helyet, mellyel nem csak tölthetjük, de vezetékesen használhatjuk is. A Silver TTC kapcsolók szintén remekül vizsgáztak, a sokak által használt Kaihl és Omron kapcsolókhoz képest kellemesebb élményt adnak a játékos számára.
Teljesítmény, szenzor

A PixArt neve mindig jót jelent, az utóbbi 2 évben rossz implementációval sem lehetett találkozni. A PixArt 3395 képében napjaink egyik legjobb legjobb vezeték nélküli szenzoráról beszélhetünk, gyakorlatilag tökéletes és kiakaszthatatlan. Akár 26000 DPI-ig is feltekerhetjük az egereket, nem mintha erre normális keretek közt szükségünk lenne.

Mit sem ér a kiváló szenzor, ha az implementálás rossz. Ezért a MouseTester segítségével mind az állítólagos polling rate értékeket, mind az egérszenzorok viselkedését megvizsgáltuk. Az előzetes játéktesztek alapján nem számítottunk semmi problémára, szerencsére igazolták is a tökéletes működést a további vizsgálatok is. Fontos kiemelni, hogy a 4000 Hz mintavételezés bizonyos gépeknél, programoknál már gondot okozhat. A mindennapi használatban sem volt mindig kiérezhető a négyszeres polling rate, gyors FPS játékoknál, 240 Hz monitornál azonban egyértelműen simább kurzormozgást tapasztalhatunk. Ebben segít a MotionSync is, melyet mindkét egérnél bekapcsolhatunk.

Ne feledjük, hogy a 4000 Hz használatához a lentihez hasonló, külön megvásárolható vevőre lesz szükségünk.
Szoftver
A kínai gyártók szoftvereit jól ismerjük, sok esetben nem a kellemes megjelenés jellemzi őket. A Lamzu azonban itt is figyelt az igényességre, az átlaghoz képest egy fokkal szebb szoftverrel találkozhatunk. Az egyes gombok kiosztásait állíthatjuk, frissíthetjük az egér vagy a vevő szoftverét. A polling rate állítása sem maradhat el, ahogy bizony makrók felvételére és beállítására is lehetőséget adott a gyártó. Ezúttal is jár a piros pont, nem elégedett meg a Lamzu a szokásos, OEM programmal. A beállítás után természetesen az egér belső tárhelyébe elmentődnek a konfigurációk, így nem kell futnia folyamatosan a gépünkön.
Verdikt
A Lamzu egere minden téren hozta a cég által beharangozott, prémium minőséget. Legyen szó akár a dobozról, akár az egér teljesítményéről, a top kategóriát képviseli minden szinten. A szenzor hibátlan, a 4000 Hz polling rate még a legelvetemültebb kompetitív játékosoknak is elegendő. Mindez megfejelve a 45 grammos súllyal, a lyuk nélküli kivitellel, nem sok jót jelent….a többiekre nézve.
Pozitívum
- Kiváló anyagminőség, masszív felépítés
- Letisztult design
- Tökéletes szenzor
- Kőstabil polling rate és 4000 Hz (4K) esetében is
- Prémium doboz
- Könnyű súly
- Könnyen értelmezhető, jól kinéző szoftver
- Több tartozék
- Az USB-C kábel vége nem teljesen egyenes, melynek köszönhetően vezetékes használat közben simán siklik az egér
- Ár-érték arányban is kimagaslik a többiek közül
- Egyre jobb elérhetőség hazánkban is
Negatívum
- A 4000 Hz polling rate-hez külön vevőt kell beszereznünk
Lamzu Maya – 9/10 – Hivatalos oldal: Lamzu.com