Az Nvidia a 2025-ös CES eseményen leplezte le az új GPU generációját. Az RTX 50 széria első négy debütáló modelljét mutatták be január első napjaiban, azóta pedig már két kártya meg is érkezett a boltok polcaira, igaz, korlátozott raktárkészlettel. Az RTX 5080-at és RTX 5090-et meg is izzasztották a külsős teszterek, a mérések eredményeket a kártyák nevére kattintva el is érheted.
Az Nvidia az RTX 50 széria összes tagját PCIe 5.0 szabványú csatlakozóval vértezte fel. Ennek köszönhetően a sávonkénti adatsebesség gyakorlatilag duplájára nőtt. Aggodalomra semmi ok, a PCIe 4.0 alaplapok tulajdonosai nem lesznek nagy hátrányban, de a PCIe 3.0 csatoló is alig 5%-os FPS vesztéssel kecsegtet csak. Az RTX 40 széria indulására erőteljesen rányomta a bélyegét a 12VHPWR tápcsatlakozók körülötti botrány, ám úgy tűnik, hogy ezúttal sem ússzuk meg váratlan problémák nélkül. Ezúttal pedig a hibák jelentős részét éppen a fentebb részletezett, frissen bevezetett PCIe szabvány okozhatja az első információk alapján.
Ilyen hibákkal startolt el az Nvidia RTX 50 széria
Der8auer neve ismerős lehet számodra, ha érdekelnek az új PC-s komponensek. Természetesen a német tartalomgyártó is már a megjelenés napján jelentkezett a saját RTX 5080 tesztjével, ám úgy tűnik, hogy azzal a lendülettel fel is fedte az RTX 50 széria egyik rejtett hibáját. Az RTX 5080-at az RX 7900 XTX, RTX 4080, RTX 4090 és RTX 5090 kártyákkal szemben akarta megizzasztani, ám a friss újonc egyszerűen nem akart képet adni. Több újraindítás után elindult a masina, ám a gép továbbra sem akarta az igazat. Kifagytak a tesztelni kívánt játékok, de még a Windowsban is lassúnak érződött a megjelenítés.
Egy ilyen hiba mögött rengeteg ok meghúzódhat. Hibás BIOS konfigurációk, elrontott driver telepítések vagy éppen hibás termék. Igen ám, de az RTX 5080 tökéletesen elindult, amint a PCIe 5.0 portot mesterségesen lekorlátozta Der8auer PCIe 4.0 sebességekre. Ezt követően a kártya hibátlanul teljesítette a méréseket is, így fény derülhetett a valódi erejére. Ilyen jellegű hibákat eddig csak PCIe Riser esetén tapasztalhattak a felhasználók, ám úgy tűnik, hogy a PCIe 5.0 újabb problémákkal fűszerezheti meg a gépépítők életét. Az Nvidia még nem kommentálta az esetet, jelenleg pedig az sem tudni, hogy csak az FE kiadást vagy az összes, külsős változatot is érinti-e.
Forrás: Tomshardware