Az elmúlt években rengeteg billentyűzet megfordult a tesztpadon. Legyen szó igazán kompakt 60%-os csodákról vagy 100%-os bestiákról, lineáris, clicky vagy épp taktilis kapcsolókról, egy dologban biztosan egyeztek a billentyűzetek. Ez pedig nem volt más, minthogy nem magyar gyártótól származtak. 2025 áprilisában aztán megtört ez a minta is, hiszen az AVAX GM03 képében egy magyar billentyűzet is izzadhatott a tesztelés során. Remek hír, hogy a magyar kiosztású és magyar fejlesztésű billentyűcsaládban találkozhatunk „Pro” variánsokkal is, ezúttal a GM02 Pro-t vesszük górcső alá. Ha olvastad a GM03 tesztet, akkor sok elem ismerős lehet majd, ám természetesen lesznek különbségek is.
Doboz, nyers specifikáció
A Pro variánsok esetében sem változott a doboz tematikája. Ezúttal is a fekete és fehér színek dominálnak, melyeket a billentyűzet képe tör csak meg, illetve a króm hatást kapott feliratok. Néhány gyártó korábban hajlamos volt elmenni giccses vagy túl gameres irányba, ám szerencsére az AVAX ezt nem tette meg. Pillanatok alatt leolvashatjuk a billentyűzet legfontosabb specifikációit, a hátoldalon pedig a GM03 dobozáról ismerős, robbantott kép is felbukkan.
A doboz belsejét sem érheti panasz. A billentyűzetet két szivacs elem óvja az utazás viszontagságaitól, mindezt pedig egy műanyag védőelemmel is megfejelte az AVAX. Ennek köszönhetően garantáltan sérülésmentesen érkezik minden potenciális vásárlóhoz a gamer billentyűzet. A tartozékokat illetően is el vagyunk látva, hiszen keycap és kapcsoló kiszedőt is kapunk, de a kötelező USB-C kábel sem maradhat ki a dobozból. A specifikációkat illetően pedig az alábbira érdemes készülni:
Az alábbi nyers specifikációra érdemes készülni:
- 75% magyar kiosztás, gasket mount dizájn
- Gateron G Pro 3.0 kapcsolók (Red / Brown / Yellow) – Előre kent
- Hot-swappable (3/5 PIN kompatibilis)
- Tri-mode kapcsolat: USB-C, Bluetooth, 2.4 GHz dongle
- Egyedi RGB háttérvilágítás, szoftverrel programozható
- Beépített TFT kijelző + multifunkciós tekerőgomb
- Kompatibilis: Windows, Mac, Linux, Android, iOS
- Akkumulátor: 4000 mAh
- Méret: 33 × 14,5 × 3,8 cm
A felépítés, design, RGB
A GM02 Pro egy 75%-os, TKL billentyűzet. Ennek köszönhetően minden hasznos billentyűt megtalálunk a a periférián, ám sokkal kompaktabb lehet a numpad hiányának köszönhetően, mint a 98/100%-os társai. Sokan preferálják ezt a méretet, hiszen arany középút a sok helyet foglaló 100% és a nagyon kompakt, ám sok billentyűt feláldozó 60-65%-os perifériák. A GM02 Pro két extrával fűszerezi meg ezt a kialakítást. Egyrészt egy fizikai tekerőgombot találunk a jobb felső sarokban, másrészt pedig egy TFT kijelző is helyet kapott a billentyűzeten.
A design maradt a letisztult vonalon, a keret is megmaradt a potenciális vásárlók nagy örömére. Sokkal jobban néz ez ki, mintha csupaszon állnának csak úgy a kapcsolók és a kupakok egymás mellett. A billentyűzet az állítható lábaknak köszönhetően három lépésben állítható, így bárki megtalálhatja a csuklójának kellemes dőlési szöget.
Az RGB ezúttal is kötelező, a fényerőre ezúttal sincs panasz, ahogy a színek élénksége is kiemelkedik a mezőnyből. Ahogy a GM03-nál, úgy bizony itt is érdemes megemlíteni, hogy hasonló RGB-vel eddig csak az Xtrfy (vagy sokkal drágább) billentyűzetek esetén találkoztam. Ennek köszönhetően azok is megtalálhatják a számításaikat, akik élnek-halnak az RGB világításért. Ehhez pedig hozzájárulnak a shine-trough billentyűsapkák is, melyek remekül átengedik a beépített világítást. Az ESC helyén ezúttal is egy AVAX logó figyel.
Az anyaghasználat példás, még akkor is, ha leginkább műanyag elemekkel találkozunk. Ne feledjük, hogy egy korrekt alumínium vagy épp cinkötvözet ház ára önmagában többe kerül, mint a billentyűzet, így nem elvárható ezen a szinten a fém körítés. A műanyagot azonban nem érheti panasz, nem recseg, nem ropog huzamosabb használat mellett sem. A kupakok bevonata pedig kellemes, kevésbé csúszkál az ember ujja, mely remekül jöhet dinamikus, multiplayer játékok esetén. Az USB-C csatlakozó ezúttal is kötelező adalék, hiszen a kábel teljesen lecsatlakoztatható. Ez remek hír, hiszen egy esetleges kábeltörés esetén azonnal cserélhető.
Kialakítás, kapcsolók
A gépelési élményt is több szinten segíti a gyártó, nem véletlen a GM rövidítés a billentyű nevében. Gasket mounttal, azaz rugalmas felfüggesztéssel is készültek a tervezők, a billentyűzet árkategóriájában ritkán találkozhatunk ilyesmivel. Ennek a kialakításnak köszönhetően nem csak a gépelési élmény lehet jobb, de az ujjízületek terhelésén is sokan segíthet a dolog. Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a feszesebb gasket mount kialakítások közé sorolható a billentyűzet, ám így is remek adalék lehet a mindennapi munka és a játszadozás során.
A GM02 Pro háromféle kapcsolóval vásárolható meg. Mindhárom kapcsoló a Gateron Pro 3.0 szériát erősíti, mely önmagában nézve is remek hír. Két lineáris megoldással találkozhatunk a Piros (Red) és a Sárga (Yellow) képében, de a taktilis kapcsolók rajongói is megtalálják a számításukat a Barna (Brown) variánsban. A Piros és Sárga változat teljesen lineáris, azaz nem jár érzékelhető visszajelzéssel, ha elértük az érzékelési pontot. A Barna opció esetében egy minimális visszajelzésre érdemes készülni az érzékelési pontnál, ám ez nem jár akkora hanghatással, mint a clicky, Kék kapcsolók.
A piros kapcsoló esetében az alábbi tulajdonságokra érdemes tehát készülni:
- Típus: lineáris
- Működtetési erő: 45 gf
- Bottom-out erő: 50 gf
- Aktuációs, azaz érzékelési pont: 2,0 mm
- Teljes út: 4,0 mm
- Élettartam: 100 millió leütés
- Előre kent kapcsolók
Az utolsó pont szintén remek hír, hiszen az előre olajozásnak, kenésnek köszönhetően jóval simábban járnak a kapcsolók, melyek szintén hozzátesznek a gépelési élményhez. Ez bizony érezhető is volt a mindennapok során, legyen szó akár játékról, akár munkáról, jobban is, mint a GM03 esetében alkalmazott Outemu kapcsolók esetében. Szintén remek hír, hogy a billentyűzet hot-swap, azaz szabadon cserélhetőek a kapcsolók.
Kijelző
Ez a bekezdés ismerős lehet a GM03 teszt olvasóinak , hiszen szerencsére ugyan azt a megoldást alkalmazza a Pro és a „sima” vonal is. Az F12 gomb mellet tehát egy aprócska kijelző várja a vásárlókat. Több funkciót is betölt a TFT megjelenítő, hiszen segítségével a billentyűzet tulajdonságait állíthatjuk, anélkül, hogy driverben kellenne matatni. Ide sorolhatjuk a fényerő állítását, az adott RGB effekt kiválasztását és egyes effektek sebességét. A navigációban a fentebb már említett tekerő, azaz knob siet a segítségünkre, így pillanatok alatt váltogathatunk a menüpontok között. Ha szeretnénk, akkor pedig a rendszer hangját is állíthatjuk, de ennek segítségével léptethetünk a kijelzőmódok között is.
Papíron bizony ez is remekül hangzik, ám sok gyártó itt bizony már elvérezne. Korábban is találkozhattunk már hasonló megoldásokkal egy-két billentyűzetnél, ám azok lassúak voltak, így inkább szenvedés volt a használatuk. Nos, az AVAX GM02 Pro esetében ettől nem kell tartani, villámgyorsan navigálhatunk az egyes menükben és almenükben, egy pillanatra nem akad meg a billentyűzet saját kis menürendszere. Ezt a fenti videó is remekül bizonyítja, a GM02 Pro esetében is pont ugyanolyan gyors menü köszöntött vissza ránk, mint a GM03-nál. Ha éppen nem a beállításokat nézegetjük, akkor beállíthatunk egy GIF fájlt is a kijelzőre, de egyszerű állapotjelzőként is funkcionálhat a TFT megjelenítő az éppen aktuális idővel és az akkumulátor töltöttségével karöltve.
Szoftver
A kijelző és a tekerő segítségével a végletekig személyre szabható a billentyűzet, ám természetesen nem maradunk szoftver nélkül sem. Rögtön szembetűnhet, hogy magyar nyelvet is tud a driver, mely szintén igazi ritkaságnak számít manapság. A driverben a saját szájízünkre alakíthatjuk az RGB világítást, felvehetünk makrókat, de akár még az éppen lejátszott zenével is összehangolhatod az RGB világítást. A szoftver használata gyerekjáték, még kevésbé hozzáértők kezében is kezesen viselkedik.
Ezért Pro a Pro
A sima és a Pro variánsokat több dolog is megkülönbözteti. A gyári Outemu kapcsolók helyett immáron érezhetően jobb Gateron kapcsolókat találunk a kupakok alatt, mely örömteli ugrás lehet. A vezetékes kapcsolat mellett pedig már vezeték nélküli módokra is van lehetőség. Játszadozás esetén érdemes a 2.4 GHz-es, lag-mentes kapcsolatot választani, de irodai környezetben a Bluetooth kapcsolat is remekül jöhet. Most, hogy mindkét változat járt a tesztpadon, magabiztosan kijelenthető, hogy a Pro változat abszolút megéri a felárat, ha belefér a büdzsébe.
AVAX
Az AVAX márka 2019-ben jött létre, akkoriban egy fülhallgatóval kezdték el felmérni, hogy milyen is a saját gyártás, mire kell figyelni, hogyan kell neki indulni. Ez volt az AVAX EP330. Aztán 2023-ban jött a nagyobb elhatározás és akkor kezdték felépíteni szélesebb termékkínálattal a portfóliót. Kezdetben leginkább mobiltelefon kiegészítőket pl. powerbankot, töltőket, kábeleket találhattunk meg a portfólióban, aztán ezt követték az adapterek, a HUB-ok és bejegyzésünk főszereplője, a billentyűzetek. A céljuk nem más, minthogy a felső-középkategóriás minőséget hozzák, mindezt pedig remek ár-érték aránnyal. A gamer billentyűzetek már egyértelműen a nemzetközi, nagyobb márkákkal hivatottak versenyezni, de hamarosan gaming egerek és más, gaming eszközök is érkeznek majd a portfólióba.
Kapcsolók
A billentyűzet rendelkezik hot-swap támogatással. Ennek köszönhetően bármilyen, 3 vagy 5 pines kapcsolót bepattinthatunk a nyomtatott áramkör fölé. Igen ám, de ezek beszerzése nem mindig egyszerű feladat. Éppen ezért is örömteli, hogy az AVAX egy ideje bőséges kapcsoló választékkal is kedveskedik a hazai közösségnek, ráadásul magyar raktárból, így pillanatok alatt meg is érkezhet hozzád a kinézett kapcsoló.
Ha a kapcsolók világával ismerkednél, akkor mindenképp ajánljuk a gamer billentyűzetekkel kapcsolatos bejegyzésünket. A karakterisztikával érdemes kezdeni. Itt három fő kategória oszthatjuk fel a felhozatalt. Vannak eltérő, különleges kialakítású kapcsolók, ám azok már annyira rétegtermékek, hogy nem lehet általánosítani a felhozatalra. Nézzük is a három fő karakterisztikát:
- Linear – Lineáris: ezt a Cherry MX Red kapcsolóhoz kötik a legtöbben, így a „noname” billentyűzetek esetében is a Red, azaz a Piros szín jellemzi. Lineáris karakterisztikánál lenyomás közben semmilyen módon nem jelez vissza a kapcsoló, hogy pontosan hol történt a regisztráció, illetve extra hangra sem érdemes készülnünk.
- Tactile – Taktilis: ezt a Cherry MX Brown kapcsolóhoz kötik a legtöbben, így a „noname” billentyűzetek esetében is a Brown, azaz a Barna szín jellemzi. Ez a kapcsoló már egy ujjainkkal érezhető „megakadással” jelzi, hogy hol az érzékelési pont, ám extra hanghatásra ennél a karakterisztikánál sem érdemes készülnünk.
- Clicky: ezt a Cherry MX Blue kapcsolóhoz kötik a legtöbben, így a „noname” billentyűzetek esetében is a Blue, azaz a Kék szín jellemzi. Itt is megtalálhatjuk már a taktilis kapcsolóknál érezhető jelzést az érzékelési pontot illetően, ezt azonban már kiegészíti egy meglehetősen nagy zajjal járó, „klikk” hanghatás is.
Ezen kívül azonban még érdemes kitérni pár, szintén fontos specifikációra. A kapcsolóknál szokás jelölni, hogy mekkora erő szükséges a lenyomásukhoz, sok esetben ez eltérő érték a billentyűzet útjának elején és végén. Ezen kívül szintén kihagyhatatlan tényező, hogy mekkora utat jár be az adott kapcsoló és az út mely pontján regisztrálja a lenyomást a billentyűzet. Ezt a pontot nevezzük aktuációs pontnak, sokszor a teljes út felére esik ez, ám nem minden esetben. A fentiek alapján már jobban be tudod lőni, hogy a lentebb felsorolt és kipróbált kapcsolók melyik nagy táborhoz is tartoznak.
Nos, kezdjük is a jó hírrel. Az AVAX portfóliójában elérhető összes kapcsoló jelesre vizsgázott a tesztpadon. Ez sem véletlen, hiszen mindegyik a Gateron köteléke alól került ki, mely szinte garancia a tökéletes működésre. Ez bizony már az a szint, ahol az egyéni preferenciák döntik el, hogy melyik kapcsoló felé húz a szíved. Szerencsére 10 darabos csomagok is elérhetőek a cég webshopjában, melyek bőven elegendőek arra, hogy közelebbről is megismerkedhess a kinézett kapcsolókkal, mielőtt nagyobb tételben rendelnél. Mindezt pedig megkattintható hangtesztek is kíséri az AVAX oldalán, mely szintén remek pluszpont. Az én személyes kedvencem az alábbi 3+1 kapcsoló volt a teljes felhozatalból.
Gateron Melodic
Tulajdonság | Érték |
Típus | Clicky |
Működtetési erő | 60±12gf |
Előút | 2.0±0.6mm |
Teljes út | 4,0 mm |
Szár | POM világos rózsaszín, MX kompatibilis |
Élettartam | Akár 60 millió leütés |
Felső ház | Átlátszó PC |
Alsó ház | Nylon, világoskék |
Rugó | 20 mm hosszú ezüst rugók |
Tűk | 5-Pin (3 tűsre módosítható) |
Kenés | Gyárilag kenve |
LED támogatás | Igen (SMD) |
A Melodic egy Clicky kapcsoló, azaz az alap változatok közül a kékhez hasonlít a legjobban. Ennek köszönhetően a sokat gépelőknek jöhet jól. Természetesen játszadozásra is bevethető, ám arra a lineáris vagy taktilis kapcsolók egy fokkal jobb választások lehetnek, főleg, ha központi helyen van a számítógép. Ha szereted a kellemes, kattogós hangzású kapcsolókat és sokat gépelsz, akkor a Melodic remek társ lehet a mindennapok során. Az előre kenésnek köszönhetően vajsimán csúszik a kapcsoló, mely szintén sokat hozzáadhat az élményhez.
Gateron EF Silent Yellow
Jellemző | Érték |
Típus | Lineáris |
Működtetési erő | 50±15 gf |
Előút | 2.0±0.6mm |
Teljes út | 4.0±0.3mm |
Szár | POM |
Felső ház | PC |
Alsó ház | Nylon |
Rugó | Rozsdamentes acél |
Tűk | 5-Pin |
Kenés | Gyárilag kenve |
LED támogatás | Igen (SMD kompatibilis) |
A Gateron EF Silent Yellow neve sok mindent elárul. A lineáris kapcsolók táborát erősíti, mely a játékosok nagy kedvence. Ha ez nem lenne elég, akkor a gyári kenésnek és a speciális kialakításnak köszönhetően ultra halkan teszi a dolgát, ezért is a Silent jelölés. Ha sokat játszol, de a családot vagy a párod zavarja a hangzavar, akkor érdemes lehet beszerezni egy készletet ebből a kapcsolóból.
Gateron Baby Kangaroo V2.0
Tulajdonság | Érték |
Típus | Taktilis |
Működtetési erő | 59±8 gf |
Előút | 2,0±0,5 mm |
Teljes út | 3,4 mm |
Élettartam | Akár 80 millió leütés |
Szár | POM, MX kompatibilis |
Felső ház | Átlátszó PC |
Alsó ház | Nylon PA66, tejfehér |
Rugó | 22 mm, kétfokozatú, aranyozott |
Tűk | 5-Pin, háromrétegű megerősített |
Kenés | Gyárilag kenve |
LED támogatás | Igen (SMD) |
A Baby Kangaroo második változata taktilis, azaz a barnához hasonló kapcsolók táborát erősíti. A szokásos 4 mm-es út helyett azonban rövidebb, 3.4 mm-es úttal rendelkezik, így koraibb és határozottabb visszajelzést kaphatunk az érzékelési pontról. Arany középút lehet a clicky és a teljesen lineáris megoldások között, igazi mindenes kapcsolóról beszélhetünk. Játékhoz és munkához is remek választás lehet.
Gateron Beer
Jellemző | Érték |
Típus | Taktilis ( Heavy Tactile) |
Működtetési erő | 50gf |
Előút | 2,0±0,5 mm |
Teljes út | 3,4 mm |
Élettartam | Akár 80 millió leütés |
Szár | POM, MX kompatibilis |
Felső ház | Zöld színű PC |
Alsó ház | Zöld színű PC |
Rugó | 22 mm-es kétfokozatú hosszú rugó |
Tűk | 5-Pin |
Kenés | Gyárilag kenve |
LED támogatás | Igen (SMD kompatibilis) |
Ez a kapcsoló nem csak a specifikációival hódít, hanem a kinézetével is. A Beer, azaz a sör jelölés ezúttal helytálló, hiszen a zöld-sárga színezéssel erősít a kapcsoló, mely igazán üdítő folt a felhozatalban. Ezúttal is egy taktilis kapcsolóról beszélhetünk, ahogy bizony a teljes út is megáll 3.4 mm-nél a szokásos 4 mm helyett. A Baby Kangaroohoz képest a működtetési erő barátságosabb, mely talán még jobban kielégítheti a potenciális vásárlók igényeit.
Verdikt
A GM02 Pro a 40 ezer forint alatti ársávot képviseli, ám ennek ellenére bizony nem finomkodott a gyártó. A gasket mount kialakítás egyáltalán nem elvárt még ebben az ársávban sem, a TFT kijelző, a knob és a cserélhető kapcsolók szintén remek adalékok. Ehhez már minőségi gyári Gateron Pro kapcsolók és vezeték nélküli kapcsolat is jár, miközben a driver is magyarul szól hozzánk. Ez már egy olyan csomag, mely a legtöbb felhasználó minden kívánságát lefedi, nem sok hiányérzet maradt az emberben a teszt után.
Pozitív:
- Teljesen magyar kiosztás
- Gyári Gateron Pro kapcsolók
- Cserélhető kapcsolók
- Magyar nyelvű driver
- TFT kijelző, villámgyors menürendszerrel
- Knob – tekerő gomb
- Gasket Mount felépítés
- Brutálisan szép és fényes RGB
- Cserélhető USB-C kábel
- 2.4 GHz és Bluetooth vezeték nélküli kapcsolat
Negatív:
- Lehetne kicsit több ajándék a dobozban (pl. extra kapcsolók, 1-2 extra „AVAX”-os keycap), ám ez csak szőrszálhasogatás
Ha a billentyűzet tulajdonságait súlyozzuk az árcédulával, akkor bizony 9.5/10 pontnál nem lehet kevesebbet adni rá. Ajánlott vétel a 40 ezer forint alatti árkategóriában.
A billentyűzet hivatalos terméklapját >IDE< kattintva érheted el.